Osutki polekowe to po prostu zmiany skórne wywołane lekami. Mogą się one objawiać w postaci pokrzywki, plam, rumienia lub nietypowych grudek. Każda taka zmiana powinna nas skłonić do wizyty u lekarza oraz do odstawienia leku, który może się przyczyniać do powstawania uczuleniowych reakcji skórnych. Co dokładnie powinno nas zaniepokoić?

 

Osutki polekowe to ogólna nazwa zmian skórnych, uczuleniowych i alergicznych na niektóre leki (stosowane doustnie lub zewnętrznie). Zmiany te występują nawet u około 20–30 proc. pacjentów. Pojawiają się zazwyczaj po około 5 dniach od chwili rozpoczęcia stosowania lekarstwa. Ich nasilenie następuje zaraz po przyjęciu kolejnej dawki.

Efekty niepożądane można podzielić na przewidywalne (pojawiają się w wyniku przedawkowania leku czy interakcji z innymi lekami; są to też skutki uboczne wypisane na ulotce przygotowanej przez producenta lekarstwa) lub nieprzewidywalne (jest to specyficzna reakcja organizmu na dany lek).

Reklama
Reklama

Wanna pneumatyczna

Wanna pneumatyczna do kąpieli chorych w łóżku

Już za 430 zł.

 

Podział polekowych reakcji organizmu

Polekowe reakcje organizmu na przyjmowane leki można podzielić na ogólne oraz narządowe. Do reakcji ogólnych zaliczamy:

  • wstrząs anafilaktyczny
  • gorączkę polekową
  • chorobę posurowiczą

Natomiast reakcje narządowe najczęściej dotyczą:

  • obszarów skóry
  • układu oddechowego
  • układu krwiotwórczego
  • nerek
  • wątroby

Do zmian skórnych wywołanych lekami zalicza się: plamy, pokrzywki, grudki, zmiany martwicze i krwotoczne, rumienie wielopostaciowe, rumienie trwałe, rumienie guzowate, jak również zmiany nietypowe (osutki płonicowate i pęcherzowe).

 

Główne czynniki wywołujące zmiany skórne

Zmiany na skórze w postaci plam oraz rumienia mogą być wywołane lekami takimi jak salicylany i sulfonamidy. Pokrzywkę natomiast mogą powodować niektóre antybiotyki (głównie penicylina i antybiotyki ß-laktamowe), pirazolony, środki kontrastowe lub kwas acetylosalicylowy.

 

Leczenie

Terapia polega głównie na odstawieniu leku wywołującego reakcję uczuleniową. Pomocniczo lekarz może zastosować środki moczopędne lub przeczyszczające w celu szybszej eliminacji substancji powodujących niepożądane zmiany z organizmu. Do niwelowania objawów przyczynia się przyjmowanie wapnia oraz leków przeciwhistaminowych. Każda dodatkowa niespodziewana reakcja organizmu, na przykład gorączka, powinna nas skłonić do natychmiastowego odstawienia leku i szybkiego zgłoszenia się do lekarza.


 

Dodaj komentarz