ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Otyłość może się okazać stanem nieodwracalnym – ostrzegają badacze z Uniwersytetu Michigan. Jeśli stan ten jest długotrwały, organizm może się „przeprogramować” i utrzymać nadwagę.

 

W takim przypadku ani restrykcyjna dieta, ani ćwiczenia nie pomogą. Jest to zjawisko groźne szczególnie w przypadku otyłych dzieci, które mogą mieć poważne trudności ze zgubieniem zbędnych kilogramów i zostaną otyli przez resztę życia.

Reklama

 

Naukowcy doszli do takich wniosków na podstawie obserwacji myszy. Te, które miały wysoką masę ciała, po pewnym czasie nie traciły na wadze albo traciły bardzo mało, nawet jeśli otrzymywały mniejsze posiłki i były zmuszane do większej aktywności. Natomiast te gryzonie, które od małego utrzymywały właściwą wagę, nie miały problemów z otyłością. Jak sprawdzili specjaliści pod kierownictwem dr Malcolma Lowa z Uniwersytetu Michigan, w którymś momencie organizm uruchamia „genetyczny przełącznik”, który uznaje, że utrzymująca się dłużej waga jest tą właściwą.

 

Źródło: Telegraph.co.uk