ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Naukowcy z uniwersytetu w Montrealu przebadali dane statystyczne dotyczące Kanadyjczyków i wydali wyrok: za otyłość częściowo odpowiedzialna jest praca za biurkiem. Swoje odkrycie opublikowali w internetowym wydaniu „Preventive Medicine”.

Grupa uniwersyteckich badaczy zastanawiała się, jak wytłumaczyć nieustający od 30 lat wzrost otyłości, skoro obecnie ludzie lepiej i zdrowiej się odżywiają, więcej ćwiczą i zdają sobie sprawę z wpływiu zdrowego stylu życia na ich samopoczucie.

– Mam hipotezę, która łączy z tym pełnym sprzeczności fenomenem nasze życie zawodowe – mówi jeden z montrealskich naukowców, Carl-Étienne Juneau.

Od roku 1978 do 2004 wskaźnik otyłości podskoczył o 10 procent. Zdaniem Juneau i jego zespołu to wina braku aktywności fizycznej wiążąca się z siedzeniem za biurkiem. Jak to naprawić? Połączyć sport z pracą, np. spacerować podczas przerwy na kawę lub lunch, a nawet spotkań roboczych, czy też korzystać ze schodów zamiast z windy.

Są chętni?


Źródło: eurekalert.org