Owies jest zbożem o wszechstronnym zastosowaniu. Jako element diety wspomaga walkę z nadwagą, pomaga zapobiegać kamicy nerkowej oraz łagodzi bóle reumatyczne. Można go także znaleźć w kosmetykach – odkryto bowiem, że regeneruje, nawilża oraz łagodzi podrażnienia skóry. Co dokładnie zawiera w sobie ziarno owsa i jakie ma jeszcze zastosowania?

 

Owies jest zbożem o dobroczynnych walorach odżywczych oraz zdrowotnych. Jako składnik diet korzystnie wpływa na organizm człowieka, między innymi chroniąc układ krążenia, przeciwdziałając cukrzycy, łagodząc bóle reumatyczne, zmniejszając stres, zapobiegając kamicy nerkowej oraz pomagając w walce z nadwagą. Wykazuje również właściwości pielęgnujące, które są często wykorzystywane w kosmetologii.

Reklama

 

Składniki odżywcze

Ziarno owsa jest bogatym źródłem białka, węglowodanów, pożytecznych tłuszczów oraz błonnika. Zawiera również wiele witamin z grupy B, luteinę (cenny karotenoid), saponiny, flawonoidy, aminokwasy, peptydy, krzemionkę rozpuszczalną w wodzie, lipoproteidy i amid kwasu nikotynowego oraz pierwiastki: wapń, potas, sód, magnez i miedź.

 

Właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne

Owies jest bogatą skarbnicą zdrowia. Przede wszystkim korzystnie wpływa na układ pokarmowy. Ułatwia wypróżnianie oraz zapobiega powstawaniu zaparć i hemoroidów. Jest także zalecany osobom będącym na diecie, gdyż jego spożycie na długo pozostawia uczucie sytości, przyśpiesza trawienie, a także powstrzymuje wchłanianie tłuszczu z pożywienia. Zawarte w owsie flawonoidy oraz saponiny chronią pęcherz moczowy przed infekcjami oraz wspomagają pracę nerek, a krzemionka przeciwdziała powstawaniu kamieni w układzie moczowym. Także chorzy na cukrzycę nie powinni zapominać o spożywaniu płatków owsianych, gdyż błonnik w nich zawarty wyrównuje poziom glukozy we krwi. Owies ma dobroczynny wpływ na układ nerwowy, głównie za sprawą znajdujących się w nim pierwiastków oraz witamin. Chroni także układ krążenia, gdyż skutecznie obniża poziom złego cholesterolu, a także ogranicza jego wchłanianie z pożywienia przez organizm. Kąpiele w wywarze z ziela owsa powinny natomiast stosować osoby borykające się z bólami reumatycznymi oraz artretyzmem.

W kosmetologii owies wykorzystywany jest zwłaszcza jako składnik kremów przeznaczonych dla cery dojrzałej oraz wrażliwej. Łagodzi podrażnienia, regeneruje oraz nawilża skórę.