Zaparcia to przykra dolegliwość, która zatruwa życie wielu osobom. Uczucie pełności w jamie brzusznej, wzdęcia, gazy, a także bóle i zawroty głowy, apatia i ogólne osłabienie towarzyszą często tej przypadłości. Aby zmobilizować jelita do pracy „faszerujemy się” różnego rodzaju środkami przeczyszczającymi, a to je tylko rozleniwia. Tymczasem można temu zaradzić w naturalny sposób – jedząc niektóre owoce.

 

Suszone śliwki

Suszone śliwki

Od dawna wiadomo o dobroczynnym wpływie śliwek na pracę przewodu pokarmowego. Znacznie cenniejsze są śliwki suszone niż świeże. Susz zawiera pięciokrotnie więcej błonnika i jest bogatszy w witaminy A, B i E. Systematycznie picie jednej szklanki kompotu z suszu lub spożywanie trzech suszonych śliwek dziennie usprawni perystaltykę jelit, co zapobiegnie problemom z wypróżnianiem. Zachowajmy jednak umiar, gdyż suszone śliwki są także pięciokrotnie bardziej kaloryczne niż świeże.

 

Jabłka

Jabłka

Jak mawiają Anglicy – zjedz jedno jabłko dziennie, a lekarz nie będzie ci potrzebny. Trudno się z tym nie zgodzić, bowiem jabłka chronią przed zawałem, wzmacniają serce, układ nerwowy, mięśnie, regulują perystaltykę jelit, działają moczopędnie, odchudzają i poprawiają pracę wątroby. Najcenniejsze są owoce jedzone ze skórą, gdyż tam znajduje się najwięcej pektyn, pozwalających oczyścić organizm z substancji trujących. Gotowane tarte jabłka zapobiegają biegunce u dzieci oraz leczą niestrawność i choroby wrzodowe u dorosłych. Pamiętajmy jednak, że jabłka zawierają sporo cukru. Osoby, które się odchudzają powinny więc ograniczyć ich spożycie (najlepiej do 150 g dziennie).

Reklama

 

Gruszki

Gruszki

Osoby zmagające się z zaparciami powinny sięgnąć po dojrzałe i miękkie gruszki, ponieważ pobudzają one trawienie. Jednak spożywanie ich w większych ilościach może spowodować biegunkę. Ten problem załagodzą odmiany gruszek niezbyt soczystych i cierpkich, które w swoim składzie zawierają dużo przeciwbiegunkowych garbników. Osobom mającym problemy z układem trawiennym nie poleca się gruszek dziko rosnących. Zazwyczaj są ciężkostrawne.

 

Maliny

Maliny

Warto je wprowadzić do stałego jadłospisu – latem świeże, zimą mrożone. Są znakomitym źródłem błonnika rozpuszczalnego w wodzie, tj. pektyn, a także witamin i składników mineralnych. Dzięki dużej zawartości błonnika usprawniają pracę układu trawiennego (w 100 g owoców jest ok. 6,1 g błonnika). Pomimo tego, że są słodkie, ale nie zawierają dużo kalorii.

 

Grejpfruty

Grejpfruty

Te rajskie owoce mają dobroczynną dla zdrowia moc. Wyróżniają się bogactwem witamin: C, E, PP i B. Zawierają także pektyny, kwas foliowy, flawonoidy, wapń, fosfor, żelazo, cynk, fluor, magnez, mangan, potas. Grejpfruty należy zjadać wraz z białą osłonką. Zawarty w miąższu i osłonce flawonoid naringina pozytywnie wpływa na pracę jelit i jest pomocny w leczeniu wrzodów żołądka oraz dwunastnicy. Działa również jak środek przeczyszczający.

 

Brzoskwinie

Brzoskwinie

100 gramów brzoskwini dostarcza jedynie 39 kalorii (kcal) i 1,5 g błonnika. Dzięki zawartości wody oraz błonnika, owoce te doskonale regulują pracę jelit i przeciwdziałają zaparciom. Potrafią nie tylko rozruszać leniwe jelita, ale też pomogą oczyścić organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Zawierają witaminy B1, B2, B5, B6, K oraz magnez, fosfor, mangan, bor i cynk. Są lekkostrawne i moczopędne. Pozytywnie wpływają na skórę, włosy i paznokcie – odżywiają je i wzmacniają.

 

Winogrona

Winogrona

Nazywa się je owocami bogów. Wyróżniają się bogactwem substancji oczyszczających i regenerujących organizm. Warto je zjadać w całości – zarówno miąższ, skórka, pestki, sok, jak również szypułki zawierają cenne składniki odżywcze. Najzdrowsze są ciemnofioletowe odmiany, bogate w żelazo i naturalne przeciwutleniacze (flawonoidy), które unieszkodliwiają wolne rodniki oraz chronią przed chorobami serca. Zawarty w nich resweratrol nasila proces rozpadu tkanki tłuszczowej, a tym samym wspomaga odchudzanie i zachowanie szczupłej sylwetki. Dzięki dużej zawartości błonnika owoce winogron poprawiają perystaltykę jelit, regulują pracę przewodu pokarmowego i są pomocne w usuwaniu produktów przemiany materii. Winogrona to, niestety, bomby kaloryczne. Wystarczy wspomnieć, że kiść winogron zawiera około 5 kostek cukru.