Ozonoterapia należy do niekonwencjonalnych metod leczniczych, jest bezpieczna i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Polega na wykorzystaniu mieszaniny ozonu i tlenu w odpowiednim stężeniu w leczeniu niektórych chorób. Ma działanie nie tylko zewnętrzne, ale i wewnętrzne. Nie jest stosowana bezpośrednio w formie wziewnej.

 

Twórcą ozonoterapii jest austriacki lekarz Ottokar Rokitansky, który stosował tę metodę w leczeniu niewydolności krążenia żylnego, miażdżycy oraz cukrzycy. W Polsce ojcem ozonoterapii nazwano prof. Zygmunta Antoszewskiego z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Instytutu Kardiologii Śląskiej Akademii Medycznej. W klinice tej po raz pierwszy w świecie zastosowano krople ozonowe do leczenia schorzeń oczu, a w 1995 r. podano dzieciom z powikłaniami zapalnymi po wszczepieniu zastawki, mieszaninę tlenowo-ozonową w postaci gazowej do komór bocznych mózgu.

 

Ozon (O3)

Jest gazem nietrwałym i jednym z najsilniejszych utleniaczy. Powszechne zastosowanie ma w uzdatnianiu wody pitnej. Podczas rozpadu uwalnia bardzo aktywny tlen atomowy, który niszczy wszelkie bakterie chorobotwórcze, grzyby i wirusy, jednocześnie natlenia tkanki oraz przyspiesza i ułatwia komórkowe procesy odnowy.

Reklama

 

Rodzaje ozonoterapii:

 • zastrzyki domięśniowe, podskórne i dożylne
 • zastrzyki dożylne i dotętnicze mieszane z własną krwią pacjenta – autohemotransfuzja
 • hiperbaryczna terapia ozonowa
 • działanie na skórę mieszaniną tlenowo-ozonową zawartą w gazie.

 

Mieszanina ozonowo-tlenowa

Pobraną z żyły chorego krew nasyca się otrzymaną w ozonatorze mieszaniną, po czym przetacza się ją do krwiobiegu. Wraz ze wzbogaconą krwią chory otrzymuje świeżą dawkę energii: poprawia się metabolizm jego komórek, tkanek, narządów. Dotlenione krwinki są sprawniejsze i nie zlepiają się. Bardziej elastyczne robią się też ścianki naczyń. Dzięki temu krew lepiej krąży i dociera do najwęższych nawet naczyń włosowatych. Dotleniając niedostatecznie ukrwione partie tkanek, przyczynia się do szybszego gojenia się ran i odnowy tkanki kostnej.

 

Leczenie chorób naczyń

Ozonoterapia jest doskonałym uzupełnieniem dotychczas stosowanych metod leczenia chorób naczyń. Może je nawet zastępować, zwłaszcza wtedy, gdy choroba jest tak zaawansowana, że leczenie tradycyjne nie daje oczekiwanych rezultatów. Zmian miażdżycowych nie zatrzyma, ale zdecydowanie poprawia utlenowienie i odżywienie tkanek, dzięki czemu zaczynają one funkcjonować. Chorzy poddani ozonoterapii dożylnej lub dotętniczej często odczuwają poprawę już po 10 zabiegach. Z powodzeniem stosowana jest w ciężkim powikłaniu długo trwającej cukrzycy, tj. stopie cukrzycowej. Im wcześniej rozpoczęto ozonoterapię, tym zakres martwicy jest mniejszy.

Dobre efekty przynoszą zabiegi w postaci:

 • wielogodzinnych kąpieli w mieszaninie ozonowo-tlenowej
 • opatrunków z oliwki ozonowej (jako przedłużenie kąpieli)
 • autohemotransfuzji.

 

Leczy próchnicę

Ozonoterapia jest również jedną z metod leczenia próchnicy. Specjalnie skonstruowane urządzenie z końcówkami i silikonowymi nakładkami doprowadza ozon do chorego zęba. Kilkanaście sekund emisji zabija bakterie wywołujące próchnicę. Zabieg jest bezbolesny i całkowicie bezpieczny. Przez 8 tygodni należy myć zęby i płukać jamę ustną specjalnym płynem, by przyspieszyć proces remineralizacji tkanki zęba.

Metodę tę poleca się szczególnie dzieciom i kobietom w ciąży. Jedyną barierą jest dość wysoka cena. Leczenie próchnicy przy pomocy wiertła i plomby jest trochę tańsze, ale zabieg jest zdecydowanie bardziej nieprzyjemny.

 

Spowalnia proces starzenia się

Pacjenci w podeszłym wieku bardzo często uskarżają się na zaburzenia równowagi podczas chodzenia, zawroty głowy i słabszą kondycję fizyczną. Dobrze reagują na terapię ozonową, czego efektem jest dotlenienie komórek organizmu, polepszenie krążenia śródmózgowego krwi, pobudzenie układu odpornościowego, naturalnych przeciwutleniaczy i substancji czyszczących, eliminujących drobnoustroje chorobotwórcze.

Kolejny problem związany z układem krążenia to częste zmiany degeneracyjne i zanikowe oczu, np. zwyrodnienia siatkówki, zaćma. Po zastosowaniu autohemoterapii podstawowej następuje wyraźna poprawa widzenia. Regularne stosowanie ozonu zapobiega dalszemu pogarszaniu się wzroku.

 

Małgorzata Szymańska

 

*  *  *

 

Leczenie ozonem daje efekty w przypadku:

 • miażdżycy i zarostowego zapalenia naczyń kończyn dolnych
 • owrzodzenia kończyn dolnych
 • trądziku, opryszczki, półpaśca
 • owrzodzeń, czyraków i trudno gojących się ran
 • dermatozy
 • zapalenia stawów, artretyzmu
 • stwardnienia rozsianego i stanów zapalnych ośrodkowego układu nerwowego
 • procesów starzenia się organizmu
 • zwyrodnienia plamki żółtej, zwyrodnienia barwnikowego siatkówki, wirusowego zapalenia rogówek, pourazowego zaniku nerwu wzrokowego.

 

Terapia przeciwskazana jedynie dla osób z nadciśnieniem tętniczym, nie wyrównaną nadczynnością tarczycy i skrajną niewydolnością krążenia.