Ozon (O3) jest skutecznym środkiem dezynfekującym. Pomaga nawet zwalczyć drobnoustroje w wodzie pitnej. Ozonowanie produktów wydłuża okres ich przydatności do spożycia i zapewnia czystość mikrobiologiczną. To korzystnie wpływa na zdrowie człowieka.

 

Ozon jest trójatomową cząsteczką tlenu. Po jej rozpadzie powstaje dwuatomowy tlen niezbędny do naszego życia oraz wyjątkowo aktywny wolny atom tlenu wchodzący w reakcje z otoczeniem. Ozon ma silne własności aseptyczne i toksyczne. Jest bardzo skutecznym (zaraz po chlorze) środkiem dezynfekcyjnym. Działa bakteriobójczo. 

 

Naturalnie i sztucznie

W sposób naturalny ozon powstaje w atmosferze ziemskiej podczas wyładowań atmosferycznych. Ale może być również produkowany przez odpowiednie urządzenia, tak zwane generatory ozonu. Wytwarzany przez nie ozon wchodzi w reakcję ze związkami organicznymi (takimi jak pleśń, grzyby, wirusy, bakterie czy alergeny) i całkowicie je niszczy.

Reklama

 

Zastosowanie

Ozonować można niemal wszystko – pomieszczenia (zjonizowane powietrze swoim zapachem przypomina powietrze pojawiające się po burzy), klimatyzację w samochodzie, jedzenie czy wodę w basenie (prowadzi to do usunięcia glonów i zachowania pełnej przejrzystości wody w zbiorniku, a także sterylizuje i oczyszcza). Ozonowanie pozwala:

  • usunąć przykre zapachy
  • odgrzybić pomieszczenia
  • usunąć pleśń
  • odkazić zalane mieszkania czy piwnice
  • odkazić klimatyzację i ciągi wentylacyjne
  • zwalczać szkodniki sanitarne
  • usuwać roztocza, alergeny i wirusy oraz bakterie chorobotwórcze (z tego powodu ozon jest stosowany w szpitalach, przychodniach czy salach operacyjnych).

 

Ozonowanie wody pitnej

Ozonowanie to również jeden ze sposobów oczyszczania wody pitnej z drobnoustrojów. Woda jest mieszana z ozonem w specjalnych mieszalnikach, a następnie nasycona przepływa przez zbiornik kontaktowy, gdzie zachodzi proces dezynfekcji. Taka woda zdaniem wielu wpływa dobroczynnie na organizm człowieka.

W sklepach są dostępne przepływowe urządzenia do ozonowania wody.

 

Uwaga

W trakcie ozonowania pomieszczenia nie mogą w nim przebywać ludzie ani zwierzęta. Na szczęście ozon szybko (po upływie około 30 minut) zmienia się w tlen i po przewietrzeniu pokoju można oddychać „pełną piersią”. Oddychanie natlenionym powietrzem sprawia bowiem, że człowiek tryska energią. Znacznie lepiej też śpi.