Około 70 proc. wszystkich osób chorujących na padaczkę całkowicie lub w znacznej części kontroluje swoje napady padaczkowe farmakologicznie. U 30 proc. chorych, mimo obecności na rynku dużej liczby leków przeciwpadaczkowych nie udaje się dobrać odpowiedniego ich zestawu i dawek. Takie przypadki padaczki nazywamy padaczką lekooporną i z definicji oznacza to, że mimo stosowania trzech lub więcej leków nie udaje się wyeliminować lub zmniejszyć w znaczny sposób liczby i nasilenia napadów. Te 30 proc. osób cierpiących na padaczkę lekooporną oznacza tysiące chorych, dla których leczenie farmakologiczne nie jest skuteczne lub satysfakcjonujące. Pewna część chorych z tej grupy może uzyskać poprawę po leczeniu chirurgicznym.

 

Leczenie chirurgiczne padaczki polega najczęściej albo na usunięciu fragmentu mózgu powodującego powstawanie nieprawidłowych wyładowań elektrycznych (jest to często metoda pozwalająca uzyskać wyleczenie chorego), albo na uszkadzaniu dróg nerwowych, którymi nieprawidłowe pobudzenie elektryczne rozprzestrzenia się na inne obszary kory mózgu (jest to metoda paliatywna, której celem jest zmniejszenie ciężkości napadów).

Poza przypadkami padaczki lekoopornej do leczenia chirurgicznego kwalifikuje się także innych pacjentów:

 1. Gdy występują poważne działania uboczne stosowanych leków mimo ich skutecznego działania.
 2. Gdy napady są częściowe i związane z precyzyjnie zdiagnozowanym ogniskiem (na przykład drgawki jednej kończyny bez utraty przytomności).
 3. Gdy napady w znaczący sposób obniżają jakość życia chorego.
 4. Gdy napady związane są z obecnością morfologicznej patologii mózgu (guz mózgu, naczyniak mózgu, blizna pourazowa lub pooperacyjna).

 

Ogólnie przyjętą wstępną zasadą kwalifikowania do leczenia chirurgicznego chorych na padaczkę jest brak reakcji na co najmniej trzy kombinacje leków.

O ile operacje padaczki związanej z inną patologią mózgu taką jak guz (tak zwana padaczka objawowa) wykonywane są rutynowo w każdym oddziale neurochirurgicznym, to leczenie operacyjne innych typów padaczki powinno odbywać się zawsze w ośrodkach wysokospecjalistycznych. Warunkiem sukcesu pacjenta i operatora jest współpraca w obrębie zespołu, w skład którego powinni wchodzić: neurolog epileptolog (neurolog ze szczególnym doświadczeniem w leczeniu padaczki) oraz neurochirurg i neuropsycholog. Wstępnym etapem optymalnego schematu postępowania jest odpowiednio długie leczenie i obserwacja w poradni padaczkowej. Tylko dokładna znajomość chorego, ocena jego stanu klinicznego, liczby i ciężkości napadów, typu padaczki oraz jakości życia pozwala wstępnie rozważyć wskazania do leczenia chirurgicznego.

Reklama
Reklama

Wanna pneumatyczna

Wanna pneumatyczna do kąpieli chorych w łóżku

Już za 430 zł.

 

Szczegółowa diagnostyka chorego zwykle obejmuje następujące badania i testy (nie wszystkie niżej wymienione są bezwzględnie wymagane):

 1. EEG – badanie elektroencefalograficzne pokazujące czynność bioelektryczną mózgu odbieraną z powierzchni skóry głowy. Jest to najbardziej znane badanie, będące podstawą rozpoznania padaczki.
 2. Wideo-EEG – wielogodzinne badanie EEG z zapisem wideo pozwalającym korelować rejestrowany zapis EEG z klinicznym obrazem napadów padaczkowych. Badanie to zawsze odbywa się w warunkach szpitalnych i pozwala w wybranych przypadkach wnieść informacje na temat lokalizacji ogniska padaczkowego oraz dróg, którymi nieprawidłowe pobudzenie rozprzestrzenia się w obrębie mózgu, dzięki możliwości zaobserwowania korelacji między zapisem EEG a objawami klinicznymi padaczki.
 3. Rezonans magnetyczny – pomaga odnaleźć ewentualne strukturalne uszkodzenia mózgu (np. zanik hipokampa, naczyniak jamisty, dysplazja kory mózgu, glejak mózgu). Dodatkowe opcje badania rezonansu magnetycznego pozwalają stworzyć czynnościowy model mózgu.
 4.  Pozytronowa tomografia emisyjna (PET) – umożliwia ocenę metabolizmu glukozy w obrębie mózgu. Podczas napadu ognisko padaczkowe zużywa więcej glukozy niż otaczające części mózgu, co widoczne jest na odpowiednich obrazach wygenerowanych przez komputer. Podobnie widoczne są ogniska o zmniejszonym metabolizmie, które mogą być ogniskami padaczkowymi.
 5. Emisyjna tomografia komputerowa pojedynczego fotonu (SPECT) – umożliwia ocenę przepływu krwi przez mózg, co także może wnieść istotne informacje na temat lokalizacji ognisk związanych z chorobą.
 6. Badania neuropsychologiczne – pozwalają na ocenę poziomu funkcji mózgu szczególnie w zakresie pamięci i czynności językowych. Specjalny test Wada (tzw. próba amytalowa) pozwala określić, która półkula mózgu jest dominująca w zakresie tych dwóch aspektów.
 7. Operacyjne metody diagnostyczne – umożliwiają lokalizację ogniska padaczkowego u chorych, u których wyżej wymienione badania nie przyniosły pożądanych rezultatów. Są to metody wymagające wykonania kraniotomii i uwidocznienia kory mózgu tak, aby na jej powierzchni lub wewnątrz mózgu można było umieścić elektrody. W odróżnieniu od EEG zapis pochodzi bezpośrednio z mózgu, a nie z powierzchni skóry, przez co zwiększa się czułość i dokładność zapisu. Metody takie zwykle łączy się z właściwą operacją tak, aby chory uniknął dwóch operacji. Procedury te pozwalają dodatkowo określić śródoperacyjnie położenie tych części mózgu, których uszkodzenia operator chce uniknąć

Po wykonaniu wymaganych w danym przypadku testów zespół padaczkowy spotyka się w celu dokładnego przeanalizowania wyników badań i obserwacji. Dopiero wtedy może zapaść ostateczna decyzja o leczeniu chirurgicznym. Podczas operacji, którą powinien wykonywać neurochirurg z odpowiednim doświadczeniem, zazwyczaj cały zespół znajduje się na sali operacyjnej.

 

Rodzaje zabiegów neurochirurgicznych stosowane w leczeniu padaczki

Najlepszą opcją dla pacjenta jest możliwość zastosowania zabiegu leczniczego, czyli takiego, podczas którego usuwane jest ognisko padaczkowe. Celem operacji jest całkowite usunięcie ogniska z zachowaniem funkcji sąsiednich struktur. Ponieważ najczęstszą postacią padaczki jest padaczka skroniowa (czyli taka, w której ognisko padaczkowe zlokalizowane jest w płacie skroniowym mózgu), najczęściej wykonywanym zabiegiem tego typu jest resekcja płata skroniowego mózgu. Skuteczność operacji oceniana jest na 70–80 proc. Znacznie rzadziej wykonuje się resekcje w zakresie pozostałych płatów mózgu lub resekcje kory całej jednej półkuli mózgu (hemisferektomia).

W przypadkach, w których nie jest możliwa dokładna lokalizacja ogniska padaczkowego stosowane są zabiegi paliatywne, celem których jest osłabienie możliwości rozprzestrzeniania się pobudzenia padaczkowego wewnątrz mózgu. Do procedur tych wliczamy kallosotomię, czyli przecięcie części spoidła wielkiego mózgu (tak zwanego ciała modzelowatego), które łączy obie półkule mózgu. Możliwe jest także wielomiejscowe nacinanie kory mózgu oraz stymulacja nerwu błędnego. Ostatnia metoda przypomina wszczepienie stymulatora serca, z tym że elektroda otacza jeden z nerwów błędnych.

Każdy chory decydujący się na leczenie operacyjne powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że jest to inwazyjne leczenie dotyczące mózgu. Ryzyko na przykład powikłań krwotocznych po operacji mózgu oceniane jest bez względu na typ operacji na ok. 4 proc. Ponieważ operacja nie daje w pełni gwarancji wyleczenia lub uzyskania poprawy decyzje o leczeniu chirurgicznym powinny być podejmowane tylko po bezwzględnym spełnieniu wszystkich wskazań.

 

Dr n. med. Radosław Michalik


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Dawid
Jakie jest imię Pana dr.Rysz
paweł 1984
Ja tesz chruje na padaczke mam paralisz.lewej strony nikt nie chce mi pomuc poczebuie ttej operaci
Tomasz
Interesuje mnie trepanacja jako spoosb leczenia padaczki. Wiem ze strozytne kultury leczyly tym padaczke i to skutecznie. Wiem ze nie jest tak ryzykowna jak sie uwaza zmniejsza cisnienie srodczaszkowe i powoduje lepsze ukrwienia mozgu. Gdyby ktos chcial pogadac proszepisac na sulkowski84@gma il.com
Marta
A ja choruję na epi od 21 roku życia to jest od 13 lat. W 2009 roku przeszłam operację prawego płata skroniowego. Miało być tak wspaniale. Już plnowałam prawo jazdy, inną pracę, nowe życie. Gdyby nie rodzina nie wiem jak poradziłabym sobie z tym rozczarowaniem. Wcześniej nie dopuszczałam do siebie myśli, że może się nie powieść. Zazdroszczę wszystkim, którym udało się wyrwać padaczce ja chyba jestem skazana na nią do końca życia.
Katarzyna
Mam 39 lat, mieszkam w Radomiu i mam dziwną "odmiane" Epi.Nie mam aury wszystkie wyniki wychodzą mi bardzo dobrze, jednak żyć i funkcjonować normalnie nie mogę, nawet pracę za każdym razem tracę. Dlaczego? Czasami mam po dwa ataki ok. 5 min. + 15min odpoczynku, i mogę wszystko wtedy robić, lecz mój atak to tak jakby mnie ktoś wyłączył z gniazdka (sekunda i mnie niema bez żadnego nawet najmiejszego ostrzeżenia ze strony mojego organizmu).Początkowo miałam ataki między 6 a 10 rokiem życia, później 15 lat spokaju (robiłam wszystko, nawet uprawiałam judo wyczynowo), myślałam że to jest już za mną. W wieku 25 koszmar wrócił ze zdwojoną siłą... Ja naprawdę już nie wiem co mam robić. Może będzie dla mnie dobra metoda inwazyjna. Czy ktoś może i podać adres kliniki w której przyjmuje w/w p. Andrzej Marchel?
Bogusław
W 1978 roku miałem wykonaną trepanację czaszki w Centralnym Szpitalu Klinicznym Akademii Medycznej Przy ul.Banacha w Warszawie. Operację przeprowadził prof. Jerzy Bidziński na oddziale neurochirurgii (VIII piętro). Jestem 32 lata po operacji, nie mam żadnych ataków epilepsji, założyłem rodzinę i jestem szczęśliwy do dziś.
Emil S.
W listopadzie 2002r. również przeszedłem operację usunięcia prawego płata skroniowego wraz z hipokampem (histopat. Astrocytoma pilocyticum). Znajdowałem się pod opieką p. Andrzeja Rysza, zaś zabieg prowadził p. Andrzej Marchel. Groziła mi utrata do 50% pola widzenia, jednakże w wyniku operacji zaszła jedynie zmiana, którą zauważyłem dopiero po długim okresie czasu, gdy założyłem okulary przeciwsłoneczn e. Choć natychmiast po wycięciu guza ustały wyładowania, obraz kliniczny niewiele sie zmienił, ale to wina stresogennych warunków panujących w okresie następującym bezpośrednio po zabiegu. Mógłbym powiedzieć, że ci lekarze są mistrzami w swej dziedzinie, lecz nie chciałbym do nich wrócić, a jest bardzo prawdopodobne, że tego nie uniknę. Oby te obawy były bezpodstawne.Tacy specjaliści to chluba dla szpitala, w którym pracują, w tym przypadku SP CSK AM ul. Banacha 1a. Dodam,iż mimo faktu, że oddział NCh był (wtedy, ale chyba sie nic nie zmieniło) na VIII piętrze, p. A. Marchel bardzo często korzystał ze schodów. Ot racjonalne postępowanie jak przystało na autorytet w dziedzinie medycyny.
Viola
Pan dr Rysz i Pan Profesor Marchel z Kliniki Neurochirurgii w Warszawie to lekarze którym zawdzięczam drugie życie. Zwłoknienie hipokampa -to rozpoznanie nic mi nie mówiło ale jakże utrudniało życie. Przyjmując wcześniej końskie dawki leków chodziłam po ścianach ,nie byłam sobą.Decyzja była naprawdę bardzo trudna ale teraz rok po operacji bez jakichkolwiek zaburzeń wszystkim mogę polecić ten zespół lekarzy i wiem że warto było.Jeszcze raz dziękuję.