To, że palenie szkodzi zdrowiu i powoduje rozwój wielu chorób jest faktem! Nie ma żadnej wątpliwości, że palenie jest istotnym czynnikiem powodującym zwiększoną umieralność. Smutne i nie najlepiej świadczące o gatunku „homo sapiens” jest to, że czynnik ten jest jednocześnie najłatwiejszy do usunięcia i zależny wyłącznie od naszej woli. W papierosach może występować aż 700 różnych dodatków, są wśród nich metale ciężkie, pestycydy, środki owadobójcze. Niektóre z tych substancji są tak toksyczne, że znajdujących się w nich odpadów nie wolno składować w ziemi. Z subtelnym dymkiem z papierosa unosi się około 4000 substancji, między innymi aceton, butan, tlenek węgla i cyjanek.

 

Najczęstszą przyczyną zgonów jest rak płuc. W Polsce od kilku lat obserwuje się stały wzrost umieralności na nowotwory płuc. Dla mężczyzn charakterystyczne jest zagrożenie wszystkimi nowotworami tytoniozależnymi jamy ustnej, gardła, krtani, płuc, pęcherza moczowego. Palenie leży u podłoża problemów jednej trzeciej kobiet trapionych kłopotliwą dolegliwością, jaką jest nietrzymanie moczu. Poza tym u palaczy i palaczek szybciej powstają zmarszczki na twarzy, których przybywa wraz z długością okresu uzależnienia i liczbą wypalanych papierosów. Prawdopodobieństwo nadmiernego zniszczenia cery jest prawie pięciokrotnie wyższe niż u niepalących rówieśników.

Reklama
Reklama

Magnetoterapia

Magnetoterapia

bransoletki z tytanu :: pas lędźwiowy
opaska na kolano :: opaska na kostkę

 

Udowodniono, że palenie papierosów powoduje:

  • raka płuc i aż 87% osób umierających na tę straszną chorobę stanowią palacze,
  • choroby serca, które u nałogowców pojawiają się o 70% częściej,
  • raka piersi, a kobiety wypalające 40 papierosów dziennie są prawie dwukrotnie bardziej narażone na zgon z tego powodu,
  • upośledzenie słuchu, bo palące matki częściej rodzą niedosłyszące dzieci,
  • cukrzycę, a u pacjentów cierpiących na to schorzenie znacznie częściej spotyka się uszkodzenie nerek,
  • astmę, która ma szczególnie ciężki przebieg u dzieci narażonych na bierne palenie,
  • osłabienie pamięci, bo nikotyna znacznie obniża sprawność umysłową,
  • depresje i samobójstwa też częściej występują u palaczy,
  • nowotwory złośliwe wielu innych narządów – całego układu oddechowego, pokarmowego, rodnego, moczowego,
  • a także wiele innych poważnych chorób mających chroniczny charakter, takich jak: choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, przewlekłe schorzenia płuc, alergia różnego typu, osteoporoza.

Lista zgubnych skutków palenia jest bardzo długa, a uczeni ciągle donoszą o udokumentowaniu kolejnych, niekorzystnych działań nikotyny na organizm. Dlaczego człowiek wbrew logice skazuje się na świadome trucie? Najgorsze jest ciągłe obniżanie się wieku osób palących, a także sięganie po papierosa przez kobiety w ciąży. Moda na niepalenie nie chce do nas przyjść i mamy niechlubne, najwyższe w Europie wskaźniki zachorowalności na choroby odtytoniowe.

Trzeba zaznaczyć, że substancje rakotwórcze znajdują się zarówno w głównym strumieniu dymu wdychanego bezpośrednio przez osobę palącą, jak i w strumieniu bocznym, na które narażone są osoby niepalące. Przyjmuje się, że wśród ogółu chorych od 10% do 15% stanowią tzw. bierni palacze. Niepalący mimo woli wdychają dym z cudzych papierosów. Jak sugerują badania, takie niezamierzone palenie jest przyczyną tysięcy zgonów. W Polsce pali około 8 milionów osób. Jest to bardzo dużo. Wśród nich jest wiele kobiet, także młodzieży, a nawet dzieci.

Milionom ludzi udało się rzucić palenie, więc i Ty spróbuj. Wierzę, że Ci się uda! Nie traćmy naszego życia w obłokach niebieskiego dymu.

 

Lek. med. Alina Rewako


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

 

Dodaj komentarz
Julia Zielińska
Julia Krześniak nie pal papierosów bo będziesz pamnientała swojego imienia
wiki
Glowado gory dasz rade. Znajdz sobie jakies hobby, to naprawde pomaga. Ja nie pale juz ponad 4 lata i nie zamierzam wrocic do tego zgubnego nalogu. Powiedz sobie, ze papieros nie bedzie Toba rzadzil. Pozdrawiam.
asia
Nie pale 8 dni.cieszę się.ze daje rade ale...jak poradzić sobie z nadmierna nerwowoscia?
ja
zawał serca
ja
leśniewski jest głupi
ja
rakkk wszystkiego
bayka
nepale 10 dni.masakra.:sad: