Grzybica paznokci atakuje przede wszystkim paznokcie stóp. Często towarzyszy jej grzybica skóry stóp. Sprzyja jej noszenie nieprzewiewnego lub zbyt ciasnego obuwia oraz skarpet z materiałów syntetycznych, a także wilgoć, ciepło i uszkodzony naskórek. Jest zaraźliwa.

 

 

Szacuje się, że na grzybicę paznokci choruje około 20 proc. Polaków. Chorobę można skutecznie leczyć, pod warunkiem, że zacznie się to robić stosunkowo wcześnie. Nieleczona szybko się rozprzestrzeni na kolejne paznokcie. Często występuje razem z grzybicą skóry. Jest chorobą zaraźliwą, stąd zazwyczaj dotyka całe rodziny. Znacznie częściej atakuje paznokcie u stóp niż u dłoni i nie boli, przynajmniej w początkowym stadium.

 

Jak wygląda?

Grzyb atakujący płytkę paznokciową w początkowej fazie powoduje nietypowe zgrubienie, przebarwienie, a także łamliwość i pobruzdowanie powierzchni płytek paznokciowych. Czasem wał paznokciowy (obszar wokół paznokcia) jest opuchnięty, bolący, zaczerwieniony. Zaatakowana grzybem płytka coraz mocniej odchodzi od skóry, która bywa również zaczerwieniona, często się łuszczy i swędzi.

 

Jak można się zarazić?

Poprzez noszenie skarpet lub obuwia osoby chorej czy wycieranie się wspólnym ręcznikiem. Szczególnie łatwo o zarażenie w miejscach publicznych, w których chodzimy boso, na przykład na basenach, siłowniach czy salach gimnastycznych. Grzybicy sprzyja osłabienie organizmu, antybiotykoterapia czy mechaniczne uszkodzenie naskórka. Choroba szybko rozwija się tam, gdzie jest ciepło i panuje duża wilgotność.

Reklama
Reklama

Magnetoterapia

Magnetoterapia

bransoletki z tytanu :: pas lędźwiowy
opaska na kolano :: opaska na kostkę

 

Postępowanie

Musimy pamiętać o tym, że grzybicy paznokci nie wyleczymy szybko, zwłaszcza że często towarzyszy jej grzybica stóp. Najważniejsze jest, aby zmiany na paznokciach i skórze obejrzał lekarz dermatolog. Może on zlecić badanie laboratoryjne, które pozwoli określić rodzaj grzyba i dobrać odpowiednia terapię.

 

Leczenie

W aptekach dostępne są leki do stosowania miejscowego i ogólnego. Wyjątkowo skuteczna jest terbinafina – działa grzybobójczo i grzybostatycznie. Innym sposobem walki z grzybicą paznokci jest terapia pulsowa z substancją czynną – itrakonazolem. Zewnętrznie stosuje się lakiery do paznokci, kremy i roztwory przeciwgrzybicze. Nie należy jednak się leczyć na własną rękę. Trzeba pójść do lekarza – tylko on dobierze odpowiednie leki działające na ten rodzaj grzyba, który nas zaatakował.

 

Profilaktyka

Jeżeli po wyleczeniu zapomnimy o profilaktyce, może dojść do nawrotu choroby. Dlatego po każdym kontakcie z wodą należy dokładnie wytrzeć stopy, głównie w przestrzeniach międzypalcowych. Najlepiej pozbyć się starego obuwia, które jest rezerwuarem zarodników grzybiczych. Warto stosować środki do pielęgnacji stóp – przeciwpotne, przeciwgrzybicze i bakteriobójcze. Wskazane są także kąpiele stóp w wodzie z dodatkiem soli lub ziół.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Malwa
olka said :
dziewczyny, jeśli czasem jesteście na tej stronie to czy możecie odpisać jak się sprawdziło wasze leczenie? Dostałam ten lek co tiangi i chciałabym wiedzieć czy nie macie nawrotów choroby? Lekarz mnie zapewnia, że to dobry lek ale jestem ciekawa waszej opinii.
Nie wiem jak rozmówczynie ale jak dla mnie lek jest skuteczny i mimo, że dawkowanie jest rozciągnięte w czasie to przynajmniej działa i grzybica nie wraca.

tiangi
ja nie mam żadnych nawrotów choroby i u mnie terapia doustna sprawdziła się świetnie. Proponuje zainwestować również w probiotyki i odpowiednia, zdrową dietę. To na pewno pomoże przy twojej chorobie i szybciej wrócisz do zdrowia.
olka
dziewczyny, jeśli czasem jesteście na tej stronie to czy możecie odpisać jak się sprawdziło wasze leczenie? Dostałam ten lek co tiangi i chciałabym wiedzieć czy nie macie nawrotów choroby? Lekarz mnie zapewnia, że to dobry lek ale jestem ciekawa waszej opinii.
ewka
na tej stronie jest sporo fajnych porad i można się skonsultować z lekarzem specjalistą. U mnie bardzo ciężko dostać się do dermatologa z funduszu ale po konsultacji elektronicznej stwierdziłam, że nie ma wyjścia i trzeba iść prywatnie bo to moje dziwne coś na bank będzie grzybicą.
jogi
jak tak polecacie to zaraz zerknę co tam jest ciekawego...
tiangi
ja również dostałam trioxal, weszłam na stronę, którą podałaś i ściągnęłam sobie aplikacje na telefon. Faktycznie bardzo fajna rzecz.
ewelina
U mnie sprawdza się bardzo lek trioxal, który się bierze doustnie pulsowo. Mam do tego ściągniętą aplikację mobilną ze strony leczpaznokcie.pl, żeby nie zapominać o zażywaniu :) Bardzo to wygodne. A na tej stronce też jest mnóstwo pomocnych informacji o grzybicy.