Pękające pięty to bardzo uciążliwa i bolesna dolegliwość. Skóra na piętach jest niemal dwukrotnie grubsza niż w innych rejonach ciała. W tym miejscu szybciej narasta niż się złuszcza, co może być powodem pękania. Pęknięcia mogą być powierzchowne lub sięgać nawet skóry właściwej. W efekcie stopy mogą krwawić lub nawet ropieć.

 

Przyczyną pękających pięt może być noszenie niewłaściwego obuwia, nieodpowiednia dieta lub nadwaga. Najczęstszym jednak powodem jest niewłaściwa pielęgnacja skóry stóp. Nie wolno o niej zapominać, gdyż zaniedbane i nieleczone zmiany skórne na stopach mogą być groźne dla naszego zdrowia.

Reklama

 

Kiedy skóra jest za sucha

Pięty pękają, kiedy skóra stóp jest zbyt sucha. Bardzo ważna jest więc odpowiednia pielęgnacja. Najlepiej smarować stopy maścią, która w swoim składzie posiada naturalne olejki eteryczne, pantenol, bisabolol i wysokiej jakości tłuszcze. Warto pamiętać, że regularność jest tutaj kluczem do sukcesu. Smarować stopy powinno się co najmniej 2 razy dziennie. Stosowanie maści każdego dnia poprawi elastyczność i naturalną odporność skóry. Ważne jest także, aby maść przyśpieszała gojenie ran.

 

Całonocna pielęgnacja

Raz na jakiś czas warto również zastosować maskę pielęgnującą na noc. Możemy wykorzystać do tego celu specjalny kosmetyk lub maść, którą stosujemy na co dzień. Należy nałożyć grubą warstwę kremu na stopy i założyć bawełniane skarpety. Rano wystarczy wmasować resztę preparatu. Tak odżywiona skóra będzie szybciej się regenerowała.

 

Złuszczanie

Skóra na piętach o wiele szybciej narasta niż się ściera. Z tego powodu należy wspomóc ją odpowiednimi peelingami. W tym celu należy najpierw wykonać kąpiel, aby oczyścić i zmiękczyć zrogowaciały naskórek. Do wody warto dodać soli przeznaczonej do pielęgnacji stóp. Najlepiej wybrać taką, która zwalczy nieprzyjemny zapach i zadziała dezynfekująco. Tak pobudzone ukrwienie naskórka da ulgę obolałym stopom. Kolejnym krokiem jest wykonanie peelingu. Najlepiej wybrać taki, który będzie na skórę działał dwufazowo – grubsze ziarna usuną większe łuski skóry, a substancje pielęgnujące sprawią, że skóra stanie się elastyczna.

 

Pielęgnacja w gabinecie

Kiedy pęknięcia w skórze są głębokie, krwawią czy bolą, nieunikniona jest wizyta u specjalisty. W profesjonalnym gabinecie podologicznym przyczyny pękania zostaną właściwie zdiagnozowane i zostanie zastosowana odpowiednia kuracja. Czasem wystarczy nawet kilka zabiegów, aby skóra wróciła do właściwej kondycji. Należy pamiętać, że problemu pękających pięt nie wolno zaniedbać. Przez uszkodzoną skórę do organizmu mogą dostać się liczne bakterie i wirusy.

Do pielęgnacji skóry suchej, zrogowaciałej i popękanej polecane są kremy i maści nawilżające i eliminujące zrogowaciały naskórek.