Każdy z nas wie, jak ważne i pomocne w kontaktach z innymi ludźmi jest pierwsze wrażenie. To połowa sukcesu, bo schludny wygląd i szczery uśmiech wywołuje pozytywne reakcje. Ale aby ładnie się uśmiechać, trzeba mieć białe, zadbane i lśniące zęby, a o ich wygląd powinniśmy dbać już od dziecka. Gabinety stomatologiczne oferują co prawda wiele zabiegów, które mogą znacznie poprawić stan i wygląd uzębienia, ale nie wszystkich na te zabiegi stać. Czy istnieją zatem domowe sposoby na wybielenie zębów?

 

Nawet przy najbardziej gorliwym dbaniu o uzębienie, między porannym a wieczornym szczotkowaniem na powierzchni szkliwa odkłada się płytka nazębna. Z czasem dochodzi do jej mineralizacji i przekształcenia się w kamień nazębny. Dlatego przynajmniej raz w roku warto poddać się zabiegowi oczyszczania zębów w gabinecie stomatologicznym.

Na co dzień do higieny jamy ustnej stosujemy między innymi różnego rodzaju pasty do zębów. Przy ich zakupie zwróćmy uwagę na skład. Odpowiednio dobrane składniki pozwolą nam bowiem złagodzić nadwrażliwość zębów na ciepło i zimno, wzmocnić stan szkliwa, ochronić przed próchnicą i paradontozą oraz przywrócić naturalny kolor uzębienia. Obecnie na rynku oferowanych jest wiele gatunków past wybielających zęby. Niektóre z nich polerują ich powierzchnię, ale mogą również uszkodzić szkliwo. Dlatego nie mogą ich stosować osoby, które mają odsłonięte szyjki zębów.

Reklama

 

Domowe wybielanie zębów

Naturalnym sposobem na wybielanie zębów, aprobowanym również przez dentystów jako metoda łagodna i nieszkodliwa, jest własnoręcznie zrobiona pasta z węgla aktywnego (najlepiej w kapsułkach) z dodatkiem kilku kropel wody lub oleju kokosowego. Mieszanką tą usuniemy osad powstały po herbacie, kawie, czerwonym winie, barwionych napojach oraz po papierosach. Taką papką (o dość rzadkiej konsystencji) należy umyć zęby, po czym przepłukać wodą i ponownie umyć tradycyjną pastą do zębów. Różnica powinna być widoczna zaraz po pierwszym użyciu, jednak nie należy tego zabiegu powtarzać częściej niż 2–3 razy w tygodniu, a potem – dla podtrzymania uzyskanego efektu – raz na 7 dni.

 

Owoce poprawiające wygląd zębów

Owoce są smaczne i zdrowe oraz dostarczają organizmowi wiele cennych witamin i minerałów. Jednak nie każdy wie, że przyczyniają się również do poprawy naszego wyglądu. Truskawki dzięki zawartemu w nich kwasowi jabłkowemu działają wybielająco. Wystarczy przygotować papkę z rozgniecionego owocu z dodatkiem sody oczyszczonej, nałożyć szczoteczką na zęby i pozostawić na 5 minut. Podobne właściwości mają winogrona. Ananas zawierający bromelainę dodatkowo usuwa przebarwienia i plamy na zębach. Świetnie oczyszczają również jabłka, które stymulują produkcję śliny, a ta z kolei neutralizuje kwasy. Jedzenie jabłek zapobiega też przykremu zapachowi z ust. I nie zapominajmy o arbuzach, które dzięki zawartości witaminy C w naturalny sposób przyczynią się do oczyszczenia zębów.