ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Światowa Organizacja Zdrowia wydała zalecenie powszechnego stosowania szczepionki o symbolu RTS,S przeciwko malarii wywoływanej przez Plasmodium falciparum (zarodziec sierpowaty). Jest ona przeznaczona dla dzieci poniżej 5. roku życia zamieszkujących w Afryce Subsaharyjskiej oraz w innych regionach o umiarkowanej lub dużej transmisji tego zarodźca.

 

Szczepionka RTS,S jest jedyną szczepionką przeciwko malarii, która do końca przeszła trzecią fazę badań klinicznych. Przeprowadzono je w 7 krajach Afryki Subsaharyjskiej na populacji 15 000 dzieci w wieku 5–17 miesięcy. W ich ramach wykazano, że 4 dawki szczepionki podanej w schemacie 3 + 1 (0, 1, 2, 20 mies.) zmniejszały ryzyko zachorowania na objawową malarię o 40 proc., a na malarię o ciężkim przebiegu o 30 proc. Eksperci WHO podkreślają, że mimo iż skuteczność szczepionki nie jest zbyt wysoka, biorąc pod uwagę, że malaria pozostaje główną przyczyną umieralności dzieci w regionie subsaharyjskim, może to uratować wiele z nich. Szacuje się, że co roku z powodu malarii umiera tam 260000 dzieci w wieku poniżej 5 lat.

 

Źródło: WHO Annual Report (2021)

Żyj Długo