Aby właściwie dbać o higienę jamy ustnej, należy regularnie myć zęby oraz stosować nić dentystyczną i płyn do płukania ust. Jaki jednak wybrać? Który będzie bezpieczny i spełni oczekiwania całej rodziny?

 

Na rynku są dostępne różne płyny do płukania ust. Jedne mają za zadanie odświeżać oddech, inne działają przeciwpróchniczo lub antybakteryjnie. Skuteczność ich działania jest potwierdzona naukowo i nie powinna budzić wątpliwości. Jednak nieumiejętny dobór płynu do płukania ust lub jego nadużywanie może prowadzić do poważnych konsekwencji.

 

Niebezpieczny fluor

Powszechnie stosowane pasty do mycia zębów zawierają sporą dawkę fluoru. Połączenie takiej pasty z płynem do płukania ust, również zawierającym fluor, może doprowadzić do przekroczenia zalecanej dawki tego pierwiastka. Nadmiar fluoru uszkadza szkliwo oraz w znaczny sposób hamuje jego mineralizację.

Reklama
Reklama

Magnetoterapia

Magnetoterapia

bransoletki z tytanu :: pas lędźwiowy
opaska na kolano :: opaska na kostkę

 

Działanie antybakteryjne

Naukowcy z Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie, którzy przeprowadzili badania z zastosowaniem antybakteryjnego płynu do płukania ust, stwierdzili, iż znacznie podwyższa on ciśnienie krwi (o około 2–3,5 jednostki – co za tym idzie, ryzyko zawału serca wzrasta o 7 procent, a wylewu o 10 procent). Ponadto skutecznie niszczy pożyteczne dla ludzkiego organizmu bakterie. Płyny antybakteryjne należy więc stosować z umiarem i tylko za wskazaniem lekarza stomatologa.

 

Podrażniający alkohol

Ze szczególną uwagą powinniśmy wybierać płyn do płukania ust dla całej rodziny, ponieważ wiele dostępnych w drogeriach preparatów może zawierać alkohol. W wyniku ich stosowania niekiedy dochodzi do podrażnień dziąseł oraz wysuszania śluzówki jamy ustnej. Nie poleca się ich zwłaszcza po różnego rodzaju zabiegach dentystycznych.

 

Przeciw płytce nazębnej

Na rynku dostępne są również płyny do płukania ust, które mają zapobiegać powstawaniu osadu nazębnego oraz usuwać ten już nadmiernie nagromadzony. Nieusunięta płytka nazębna może bowiem z czasem prowadzić do próchnicy zębów. Najczęściej płukanki takie posiadają w swoim składzie chlorheksydynę, która jest środkiem antyseptycznym niszczącym bakterie gram-dodatnie. Niestety, oprócz bakterii chorobotwórczych niszczy ona również florę bakteryjną, co w konsekwencji prowadzi do zaburzenia jej równowagi. Może się to przyczynić do powstawania pleśniawek oraz aft w jamie ustnej. Dlatego powinniśmy wybierać takie płyny antyseptyczne, w których zawartość chlorheksydyny nie będzie przekraczać 0,06 procenta.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
KatePe
W moim przypadku stosowanie płynu znacznie poprawiło kondycję zębów. Mam tendencję do odkładania się kamienia. Moje zęby ciągle wyglądały jak niedomyte, mimo regularnego szczotkowania. Kamień powodował częste powstawanie ubytków. Generalnie ciągle jakieś problemy. Około pół roku temu zaczęłam używać Listerine przeciwko płytce nazębnej i odczułam poprawę. Zęby myję (a jak nie mam warunków, to płuczę) po każdym posiłku, a płynu używam rano i wieczorem.