Pokrzywka, czyli różnego rodzaju swędzące bąble, pojawia się bardzo często, jednak rzadko kto zdaje sobie sprawę, że ma wiele odmian, niektóre z nich, chociaż na pozór wyglądają niegroźne, mogą mieć nieprzyjemne, a czasem nawet niebezpieczne skutki.

 

Najprościej pokrzywki można podzielić na alergiczne i niealergiczne. Te pierwsze są wynikiem reakcji alergicznych z przeciwciałami w klasie E., istnieją natomiast pokarmy, które uwalniają histaminę bezpośrednio, bez reakcji alergicznej, takie na przykład jak: owoce morza, tuńczyk, szampan, niektóre czerwone wina, żółty ser.

Objawem pokrzywki jest pojawiający się nagle i znikający bez śladu bąbel pokrzywkowy, o barwie porcelanowobiałej lub różowej, zawsze towarzyszy mu nasilony świąd. Bąble pokrzywkowe są różnej wielkości, mogą mieć rozmiar łepka od szpilki, a czasami zajmować nawet pół tułowia.

Na skutek wzmożonej przepuszczalności naczyń, spowodowanej działaniem wywoływanych przez reakcję alergiczną substancji chemicznych, surowica przechodzi z naczyń do skóry właściwej, powstaje obrzęk i w ten sposób tworzą się bąble pokrzywkowe. Jeśli natomiast obrzęk nie dotyczy skóry właściwej, lecz płyn przesiękowy znajduje się w tkance podskórnej, wówczas powstaje duży guz, na przykład brzękną całe wargi, powieki, a u mężczyzn napletek. Taki obrzęk nazywa się obrzękiem Quincke’ego.

Pokrzywka może być toksyczna, pochodzenia alergicznego i fizykalna. Pokrzywkę pochodzenia alergicznego można podzielić na zależną od mechanizmu pierwszego i zależną od mechanizmu trzeciego. Pierwszy typ występuje nagle, natychmiast, po upływie 20 sekund do pół minuty po zadziałania alergenu, którym najczęściej są leki i pokarmy, natomiast pokrzywka zależna od mechanizmu 3 pojawia się po kilku godzinach, utrzymuje się dłużej, nie ustępuje tak nagle i świąd może być mniej nasilony. Pokrzywkę alergiczną mogą spowodować alergeny wziewne, a więc kurz, nasiona, pyłki kwiatowe, pyłki drzew, pyłki traw, alergeny pokarmowe, leki, bakterie, grzyby i pleśnie, alergeny kontaktowe jak futra zwierząt (najprostszym przykładem pokrzywki kontaktowej, ale niealergicznej jest oparzenie pokrzywą). Zdarzają się również reakcje pseudoalergiczne, które może wywoływać białko jaja kurzego, skorupiaki, truskawki, wino i niektóre leki. Reakcje te mają objawy pokrzywki alergicznej, lecz nie mają charakteru alergicznego. Powstają wskutek działania histaminy obecnej w tych produktach.

Pokrzywki mogą występować nagle, są to pokrzywki ostre, i przewlekłe, które mogą utrzymywać się parę lat. Pokrzywkę ostrą wywołują pokarmy, leki, alergeny wziewne, alergeny kontaktowe, natomiast pokrzywka typu choroby posurowiczej jest zawiązana z trzecim typem reakcji i w przeciwieństwie do pokrzywki ostrej występuje nie od razu, tylko po upływie 6–12 dni po kontakcie z alergenem. Czynnikami wywołującymi są najczęściej surowice, leki, pokarmy, towarzyszy jej gorączka, złe samopoczucie, bóle, białkomocz; najczęściej leczy się ją sterydami.

Reklama
Reklama

Wanna pneumatyczna

Wanna pneumatyczna do kąpieli chorych w łóżku

Już za 430 zł.

 

Pokrzywka przewlekła występuje rzadziej niż ostra i dotyczy głównie dorosłych. Mechanizm jest najczęściej niealergiczny, ale mogą ją również wywoływać alergeny pokarmowe i aeroalergeny (alergeny powietrzne). Przyczyną pokrzywki przewlekłej są zazwyczaj zakaźne ogniska wewnątrzustrojowe, własne hormony. Może mieć związek z centralnym układem nerwowym (tzw. pokrzywka psychogenna) lub związek z układem wegetatywnym, (może pojawiać się np. pod wpływem ciepła, pocenia się).

Możemy rozróżnić pokrzywkę aspirynową, która występuje po każdym zażyciu aspiryny i niektórych innych środków, które działają podobnie jak aspiryna, np. benzoesan sodu, używany do konserwowania produktów spożywczych; pokrzywkę cholinergiczną, czyli taką, która występuje pod wpływem pocenia się, głównie u młodych mężczyzn na skutek stresu, ciepła, wysiłku fizycznego; pokrzywki fizykalne, które powstają wskutek reakcji na ciepło, zimno, promienie słoneczne, ultrafiolet A; pokrzywki kontaktowe, czyli występujące w wyniku kontaktu z alergenem; pokrzywki idiopatyczne występujące bez przyczyny i pokrzywki autoimmunologiczne, przewlekłe, występująca na skutek autoagresji.

Pokrzywka aspirynowa – 30% chorych na pokrzywkę przewlekłą ma pokrzywkę aspirynową, diagnostyka w takim wypadku polega na eliminowaniu wszystkiego, co może zawierać aspirynę, a więc oprócz aspiryny także maliny, wiśnie, lipę, wierzbę, benzoesany, barwniki spożywcze, awokado, śliwki, ciemne winogrona, czarne jagody, czarne porzeczki, tymianek i oregano, bądź też na prowokacji, czyli podaniu pół tabletki aspiryny. Leczy się antyhistaminikami, tymoleptykami.

Na pokrzywkę cholinergiczną choruje około 4–5% pacjentów. Charakteryzuje się drobnymi, swędzącymi, powierzchownymi bąblami pokrzywkowymi, otoczonymi czerwoną obwódką, wysiew powstaje szybko, trwa krótko, nawraca w ciągu wielu lat, prowokuje się poprzez próbę wysiłkową (np. kilkadziesiąt przysiadów). Powstaje w wyniku pobudzenia włókien afferentnych dochodzących do gruczołów potowych i leczy się poprzez podawanie hydroxyzyny i wysokich dawek blokerów receptora H1 (leków antyhistaminowych).

Pokrzywki fizykalne dzielą się na cieplną, z zimna, świetlną i wywołaną (polegającą na tym, że w miejscu zadrapania pojawia się bąbel pokrzywkowy kształtu zadrapania).

Pokrzywka cieplna powstaje po ogrzaniu miejscowym do 38–40 stopni, mechanizm powstawania jest niealergiczny. W celu prowokacji wykonuje się test z ciepłą wodą, polegający na umieszczeniu ręki pacjenta w naczyniu z wodą o odpowiedniej temperaturze. Leczenie polega na przyzwyczajaniu do tej temperatury, a więc hartowaniu i podawaniu hydroxyzyny.

W przypadku pokrzywki z zimna wystarczy oziębienie skóry o 2–3 stopnie. Prowokuje się ją za pomocą próby z lodem. Leczenie polega na hartowaniu – przyzwyczajaniu do coraz niższych temperatur, podawaniu leków antyhistaminowych, blokerów receptorów histaminy 1. i 2. typu, trankwilizerów, a nawet penicyliny prokainowej.

Pokrzywka świetlna powstaje wskutek działania promieni słonecznych, głównie u ludzi w wieku 20–30 lat. Leczenie polega na fotochemoterapii. Podaje się również leki przeciwhistaminowe w dużych dawkach, 10-krotnie większych niż w przypadku innych pokrzywek, leki przeciwmalaryczne, beta-karoten, kremy z filtrami.

Pokrzywka wywołana, o podłożu psychogennym, występuje na skutek nadmiernego drapania swędzącego miejsca. Samo swędzenie nie jest objawem choroby, dopiero w wyniku drapania powstają bąble.

Pokrzywka opóźniona z ucisku występuje około 20. roku życia. Objawia się bolesnymi obrzękami po 4–8 godzinach po silnym ucisku, robią się swędzące bąble pokrzywkowe, towarzyszy im gorączka, leukocytoza, przyspieszone OB. Jest to pokrzywka trudna do stwierdzenia, ponieważ pacjenci nie zawsze kojarzą przyczynę, która zdarzyła się kilka godzin wcześniej. W celu prowokacji wykonuje się specjalne testy, tak zwaną próbę klockową, polegającą na posadzeniu pacjenta na dwóch klockach na okres około dwóch godzin. Po 6–8 godzinach od próby pojawiają się bąble, obrzęki i podwyższona ciepłota ciała. W morfologii krwi stwierdza się podwyższona liczbę granulocytów wielojądrzastych (leukocyty, segmenty w rozmazie). Gdy wynik próby jest pozytywny, podaje się leki przeciwhistaminowe i kortykosteroidy.

Pokrzywka kontaktowa może mieć podłoże alergiczne i niealergiczne. Niealergiczną wywołują ryby morskie, lateks, futra zwierzęce i roztocza, leki, olejki eteryczne, żywice epoksydowe, warzywa i owoce. Leczenie to głównie unikanie kontaktu z substancją wywołującą zmiany i podawanie leków przeciwhistaminowych.

Pokrzywka idiopatyczna może być spowodowana ogniskami zakażenia, czynnikami psychogennymi, czynnikami autoimmunologicznymi.

Pokrzywka naczyniowa to specyficzny rodzaj pokrzywki, która może poprzedzać lub towarzyszyć chorobom autoimmunologicznym, szczególnie kolagenozom. Najskuteczniejsze w tym przypadku są leki immunosupresyjne.

Należy pamiętać, że w przypadku stwierdzenia pokrzywki alergicznej, zwłaszcza charakteryzującej się ostrym przebiegiem, należy zawsze mieć przy sobie adrenalinę. Są również specjalne zastrzyki bezigłowe, umożliwiające szybką iniekcję nawet przez ubranie. Jest to tak ważne dlatego, że nie zawsze istnieje możliwość skontaktowania się z lekarzem (na przykład podczas spaceru w lesie), a w przypadku nagłej reakcji alergicznej, chociażby po użądleniu przez owady, jeśli nie mamy przy sobie odpowiedniego antidotum, pozostaje tylko natychmiastowe wezwanie pogotowia.

 

Jacek Kania

Konsultacja merytoryczna: prof. dr hab. med. Waldemar Placek


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
paula
Nie stosowałam żadnych innych kremów, więc tu się nie wypowiem. Tylko novoscabin i leki na alergie kiedy jeszcze odczuwałam świąd
mia
a sam wystarczy? czy trzeba coś dodatkowo stosować, może jakieś kremy?
paula
wystarczy tak przez 5 dni, a przed zastosowaniem zawsze zrobić kąpiel z szarego mydła
mia
a jak długo trzeba stosować ten preparat?
Kuna
i dodatkowa sprawa - pranie czeste albo schowanie ubran do workow na 72h
peter
bardzo ważne żeby te leczenie u wszystkich członków rodziny było wprowadzone jednocześnie
darus
tak niestety tak jest. bo inaczej mozesz byc ciagle zarazana
lena
czyli dobrze rozumiem, że osoby, które nie mają objawów świerzbu i tak muszą się leczyć?
darus
tak najlepiej co dwa dni albo i codziennie
lena
a jak często trzeba robić pranie? może zbyt rzadko robie
darus
skóry nie podrażnia. a co do wracania to zadaj sobie pytanie dlaczego wraca - czy np wszyscy domownicy stosowali preparat w tym samym czasie? bo to bardzo wazne. albo czy prałaś pościel i reczniki regularnie?
lena
a co robic jak świerzb wraca? i czy ten novoscabin nie bedzie podrażnial skory?
darus
tak wlasnie tak sie objawia swierzb, w nocy najgorzej swedzi... moj syn sie budzil i plakal z tego swedzenia. no ale robilam mu zimne oklady plus leki na alergie. na sam swierzb stosowalismy novoscabin bez recepty i pomoglo, ale niestety dlugo trwa leczenie
olaa
u mojej małej świerzb objawiał się tym, że wysypce towarzyszyl okropny śeiad, ktory nasilal sie w nocy i po cieplej kapieli
leia
jak odróżnić pokrzywke od świerzba? bardzo mnie swędiz skóra od jakiegoś czasui nie wiem czy to świerzb pokrzywka czy może jeszcze azs
wiolka
Mój synek ma piec lat od poltora miesiąca ma drobna wysypke na dłoniach na brzuchu bylam u dermatologa ale oczywiście nawet dobrze nieobejrzala tej wysypki przepisala syrop i masc na alergie która stosowałam przez tyle dni ile kazala trochę zalagodzilo objawy ale po odstawieniu moje dziecko nadal ma te chrostki i go swędzi ja już nie wiem co mam robic nawet nie wiem co to jest może wy mi trochę pomozecie
Mariusz
To jeszcze ja. Po zastanowieniu się, to chyba sam ją wywołałem. Mieszkam u dziewczyny w bardzo zimnym mieszkaniu i kupiłem sobie farelkę i zawsze jak szedłem do łazienki to ją włączałem i robiła się sauna, często wiała mi na nogi gorącym i suchym powietrzem i może to to wywołało u mnie pokrzywkę.
Mariusz
WitamOd około miesiąca mam pokrzywkę.Biorę teraz jakieś tam leki antyhistaminowe i smaruję się maścią nawilżającą skórę po kąpieli.Udało się trochę załagodzić, ale wydaje mi się, że mam fizykalną, czyli ciepło/zimno. Zobaczymy co się da w tym temacie zrobić. Na razie mam skierowanie na badanie krwi, czy to nie tarczyca podobno.Zobaczymy
jula
Dzis z synem wyszlam na podworko po chwili policzki zrobily sie mu czerwone a na tej czerwieni jasne plamki. W domu po kilkunastu min zniknely. Co to? Wczesniej tego nie bylo.
julia
A I go to nie swedzi. Policzki robia sie czerwone a na tej czerwieni jasne plamki.
julia
Moj syn od kilku dni ma plamki na policzkach po wyjsciu na dwor a w domu mu przechodzi jak to leczyc u 5latks
TIGRESA
mi się pojawia pokrzywka jak się nawet paznokciem przeciągnie :C
jksdklajd
Pokrzywki chyba nie da się wyleczyć, a właściwie podobno tylko 1 na 1000000 przypadków jest wyleczalny. Pozdrawiam z pokrzywką przewlekłą od ponad roku.
Mira
mam pytanie, czy udało Ci się pozbyć tej cholernej pokrzywki? pytam bo mam od 3 m-cy i na razie to tylko mocno chudnę....bo boję się cokolwiek jeść....masakra
Koli
Świetny tekst! Bardzo pomocny! Dzieki! Jeszcze moglaby byc specjalna zakladka ze zdjeciami roznych pokrzywek, uczulen i ukaszen zeby czlowiek mogl porownac. Bo lekarze czesto sami nie wiedza a w wypadku np niemowlecia testow sie nie robi, i nie wiadomo czy ma uczulenie czy po prosttu cos go ugryzlo.
Karina 52.
Mam pokrzywke od 8 miesięcy. Zażywam Clatre. Pojawiają sie czerwone plamki albo małe krostki. Znikają do 30 minut. Co to za rodzaj pokrzywki.?
k0zz
Z moich doświadczeń wynika że nikt nie umie pokrzywki leczyć. Mi wykryto uczulenie na salicylany i dano bardzo restrykcyjną dietę... chleb, trochę masła, herbata i ziemniaki gotowane... trzymam ją już ponad 2 tygodnie a pokrzywka nawet nie osłabła... po prostu tragedia... nie chce się żyć...
maria
moja córka też ma pokrzywkę ostrą zwłaszcza jak jest zimno to bąble wychodzą . zażywa zyrtec ale nie cały czas , bo są skutki uboczne tego zyrtec . jeżeli znajdziesz coś na te pokrzywke to odpisz
sylwiaw080
moja córka tydzień temu opuścila szpital i tez stweirdzono pokrzywke myslalam ze te duze czerwone i swędzące plamy(bo stasznie sie drapala) nigdy nie zejdą ale dzien przed wyjsciem do domu lekarz(którt miał akurat dyzur)przepisał jej XYZOL.podaje go wedle zalecen i poprawa jest duza plamy znikają a swędzenie prawie ustąpiło.
blondynewczka
:-)dziekuje
Mysia
Też mam swędzące kropki na rękach, brzuchu i całym przodzie. Miesiąc temu pojawiło się pierwszy raz. Byłam u dermatologa, który ... NIE wie co to jest :cry: Lekarz rodzinny przepisał mi Zyrtex i Calcium. Brałam to pierwsze i wszystko zniknęło :D ale.... jakiś tydzień temu znowu się pojawiło ;/ swędzi gorzej niż ugryzienie komara. Znowu więc lykam Zyrtex tylko już nie jestem pewna czy to zadziała i na jak długo....
Władek
Po testach niby wiem co mnie uczula jednak listę czego nie mogę jeść dostałem dopiero po roku,bo lekarz alergolog zapomniał mi wręczyć. Pilnuję się z jedzeniem a pomimo to swędą mnie plecy i puchną wargi.Pojawiają się na pół godziny pokrzywki. Spisuję co wcześniej jadłem. Sztuka jest spotkać lekarza ,który ze spokojem człowieka wysłucha.
lila
ludzie! pokrzywka często jest objawem wewnętrznych pasożytów lub inn.chorób wewnetrznych;ja jestem w trakcie leczenia dermatologiczne go zewnętrznego od około miesiąca,ale jeżeli to nie pomoże -będe się domagać badania na pasożyty i badania krwi-niby proste co? a jednak dermatolodzy jakoś nie wpadają na takie proste rozwiązania:P:P
IwonaP
Pierwszy atak pokrzywki miałam w 1999r.dostałam 5 zastrzyków,których nazwy nie pamiętam i Ketotifen,który brałam przez pół roku i miałam spokój na 10 lat.Niestety pokrzywka wróciła.Ketotifen tym razem nie pomógł,dosta łam nowe leki potem następne i żadnych efektów po tym Pani dermatolog rozłożyła ręce i zostawiła mnie samej sobie.Następny Pan dermatolog przepisał nastepne leki,które też nic nie dały.Ach zapomniałam dały bo po każdych lekach mam parę kilo więcej i każdy lekarz powtarza proszę mniej jeść.Niedługo usłyszę proszę w ogóle nie jeść.A pokrzywka nie chce minąć.Wg ostatniej diagnozy mam nie kąpać się w ciepłej wodzie,mam nie używać żadnych żelów,balsam ów do ciała,nie chodzić w żadnych rajstopach,żadn ego ubrania z lycrą i nie denerwować się.Życie jak w bajce.Pozdrawiam wszystkich,którzy żyją z pokrzywką.
dżordż
ja też ją miałem, ale mnie parzyła, więc wyrwałem chwasta i posadziłem truskawki
Magda
Oczywiście, że może. Biegnij szybko do dermatologa, bo jak się przewlecze, będzie trudniej.
Krzysiek
Czy pokrzywka moze wystapic po konatkcie z konmi, stajnoia itp. Od piatku ma czerwone mejsca na calym ciele, brzuch, nogi, kostki , rece. Strasznie swedzi. Pije wapna i biore zyrtec ale nic nie pomaga, czy to moze byc pokzywka? bede wdzieczny za pomoc
bartosz
mam 9 lat i nadal mam pokrzywkę co chwile muszę BRAĆ leki wyglądam sam jak ta chrosta
Bożena
sterydy pomogły na ok.5 miesięcy i nagle powrót,nie da się żyć:sad: ulgę chwilową daje parafina ciekła dostępna bez recepty,byłam 2 razy u dr petkowa(w-wa) ale nie ufam żadnemu dr:sad:
magda
a ty tez masz pokrzywke
Magda
Jeśli nie pomógł, to idź raz jeszcze, bo gdy sprawa zacznie się przewlekać - będzie jeszcze trudniej ją opanować. Pozdrowienia M
magda
juz bylam u dermatologa
Magda
Jak Magda Magdzie przeprowadzę test na inteligencję:Po winnaś niezwłocznie po poradę iść:a. do sąsiadki.b. do szwagrac. do znachora.d. do sklepu mięsnego.e. do dermatologa.
magda
a naj gorzej mnie to wkurza ze mam na twarzy bable i czerwone plamy które pieka:sad::sad: :sad::sad::sad: :sad::sad::sad: :sad::sad:
magda
czekam na odpowiedz od was
magda
:sad: hej mam od tygodnia pokrzywke ostra i niewiem co mam robic bo jestem cala wysypana mam tabletki zyrteks i maść novate czy to pomoze i ile to moze trwac
kasia
:cry:od paru lat męczę się chodzę w golfie o każdej porze bo atakuje szyję i głowę.popadam w depresję
PELA
Mam pokrzywke od kilku miesięcy, pojawiła sie tydzień po porodzie. Bąble wychodza mi zazwyczaj na głowie i plecach, mialam tez obrzek warg.Zęby są wyleczone , tarczyca też. Ostatnio byłam u dermatologa i dostałam wzór diety aspirynowej. Dostosowałam się do zaleceń i widze poprawę, dodatkowo biore aerius. Proszę o jakieś przykładowe jadłospisy i informacje na temat tej diety, linki, lub porady jeśli sami macie pokrzywke aspirynową.Będe wdzięczna.
Magda
Czasem przyczynę alergii jest trudno stwierdzić, więc trzymaj się tego samego lekarza i cierpliwości.
asia
ja mam pokrzywke od 3 tygodni i cholernie swedzi,na rekach i nogach. znika gdy wezme wapno i xyzal ale ile mozna??? co moze byc jej przyczyna?? strasznie sie martwie,wlasnie siedze i sie drapie,czekam az zacznie dzialac xyzal i czytam w necie.bylam un dermatologa,dal leki ale co z tego ja niezna przyczyny tej sweeeedzacej wysypki....musze wyleczyc zeby i zbadac hormony.od lekarza dostalam telfexo i cetigran
Magda
Lekarz dermatolog.
pola
Mam pokrzywke alergiczna na rekach i dekoldzie juz od kilku dni pierwszy raz co moze naprawde pomuc to wyleczyc
Ami
Przez całe Gimnazjum borykałam się z pokrzywką, poza olbrzymimi czerwonymi plamami puchły mi usta, nawet kilka razy w tygodniu. Żadnej imprezy, randki nic! W dodatku miałam okropny trądzik. Zaczęło się od tego, że pół roku wcześniej wyszły mi na buzi i nodze po dwa ohydne czyraki, minęło parę miesięcy i spuchły mi usta. Trzy lata miałam z głowy, drugi rok był jednak najgorszy. Miałam jechać na kolonie i dostałam serię zastrzyków sterydowych i clemastinum. Nie wiem czy to zasługa tabletek, czy tych sterydów, ale pokrzywka zniknęła bezpowrotnie. Nie wiem czy ma to jakikolwiek związek z pokrzywką, ale do dnia dzisiejszego leczę się na tarczycę i hiperprolaktyne mię. Jeśli nie znajdziecie przyczyny alergicznej bądź bakteryjnej tych cholernych pokrzywek, zbadajcie swoje hormony lub szukajcie jeszcze innych przyczyn, bo może ich być wiele...Nie sugerujcie się też radami komu jakie tabletki pomogły, to kwestia indywidualna każdego organizmu.
alicja
Współczuję, wiem o czym mówisz Aniu. Moje córeczki też dostają wysypki od słońca. Niestety nie da się go uniknąć, szczególnie latem. Nie zamknę przecież dzieciaczków w domu. My zawsze przed wyjściem z domu smarujemy się kremem dla alergików i atopików z wysokim filtrem (akurat z A-Dermy) i do tego obowiązkowo czapeczki, kapelusiki z dużym rondem i jakoś dajemy radę. W każdym bądź razie pokrzywka już się nie pojawia.
ania
:sad::sad::sad: :sad::sad::sad: :sad::sad::sad:
Rafał
Też mam pokrzywkę już od 5 lat głównie reaguje na zimno - Ciepło lecz nie tylko przy wysiłku fizycznym również najlepsza terapia to lek na receptę niby ma wiele zamienników lecz to nie prawda spróbujcie Virlix 1 opakowania kosztuje około 12zł w nim znajduje sie 20 tabletek PAMIETAJCIE TYLKO VIRLIX !!! chodziłem na odczulania nic nie pomagają strata czasu i pieniędzy stosując Virlix musicie unikać alergenów a z pewnością zaleczycie pokrzywkę Pozdrawiam;-)
anett
miałam spokój przez rok a teraz znowu. pierw trzymał mnie 3 miesiące i sama prosilam lekarzy o badania . teraz musze to powtórzc. aha trzeba tez isc do dentysty i wyleczyc zęby. pokrzywka w dorosłym nie wychodzi bez przyczyny i trzeba znaleść co ja powoduje . wydałam majątek na lekarzy bo na kase chorych nie mogłam sie doczekac w kolejce ale pomoglo teraz znów szereg badan . jak to jeden lekarz stwierdził trzeba znalesc stan zapalny w organizmie po jego usunieciu pokrzywka znika. powodzenia dziewczyny i duzo zdrowia.
anett
kockane ja miałam nadzerke i helikobakter pyroli po zlikwidowaniu tego pokrzywka znikła
filip
mam to już 2 dni i niemoge się tego pozbyci niemoge cwiczyć i jeść.:sad::sad:
Utricariusz
mam to juz 15 lat. kazdy lekarz rozklada rece. wystepuje u mnie w wyniku zmian temperatury, z zimna do ciepła, podczas wysiłku fizycznego.
Dorota
ja mam od 13 lat i też żaden lekarz nie był w stanie stwierdzić przyczyny, wszyscy szybko się poddawali :cry:
mrek
i co marysieńka dalej to masz?ja to już mam ze 2 miesiące i żaden lekarz nie wie skąd to może być .. :sad:
Marysia
mam takie bąble od kilku dni:sad::sad: nie wiem co to jest może mi pomóc