To choroba zakaźna wywoływana przez wirus herpes virus varicell, – ten sam, który wywołuje ospę wietrzną. Półpaścem możemy się zarazić od osoby chorej na ospę i odwrotnie – ktoś, kto ma styczność z chorymi na półpaśca, może zachorować na ospę. Istnieje natomiast małe prawdopodobieństwo, że zarazimy się półpaścem od pacjenta, który cierpi na tę chorobę. Okres zakażania wynosi około 3–4 dni, okres wylęgania choroby to 3–5 tygodni, a jej trwania – 2–3 tygodnie.

 

Objawy

  • Ogólnie złe samopoczucie
  • Nerwobóle
  • Zmiany skórne (w większości przypadków)
  • Wysoka gorączka (nie zawsze)
  • Ból głowy i gardła (nie zawsze)

Zmiany skórne pojawiają się głównie na górnej części ciała: na twarzy, tułowiu, klatce piersiowej. Najpierw są to płaskie plamy, potem grudki, następnie pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem surowiczym. Po ich pęknięciu pozostają strupy. Najczęściej nie powodują blizn.

Wysoka temperatura utrzymuje się około 5 dni, zmiany skórne – trochę dłużej, najdłużej zaś – neuralgia, czyli nerwobóle, które potrafią dokuczać pacjentom nawet do pół roku. W niektórych przypadkach są oni nawet kierowani do poradni leczenia bólu.

Reklama

 

Leczenie

Leczenie jest głównie objawowe. Podaje się środki przeciwbólowe i poprawiające odporność, a także dezynfekujące skórę. W zaawansowanym stadium półpaśca należy pozostawać w domu i pić dużo płynów.

Środki antywirusowe (np. Acyklovir i Heviran) złagodzą przebieg choroby tylko wtedy, gdy zostaną podane w kilka godzin po zakażeniu.

 

Powikłania

Kontaktu z chorymi powinny unikać kobiety w ciąży – zarażenie w I trymestrze grozi powikłaniami. Gdy dochodzi do zakażenia śródmacicznego, dziecko może się urodzić z ospą wietrzną lub półpaścem. Wtedy choruje także matka.

 

Jeśli wysypka pojawi się w okolicach uszu, choroba może doprowadzić do pogorszenia słuchu. Wskutek półpaśca może także dojść do uszkodzenia mięśni odpowiedzialnych za poruszanie gałką oczną. Zdarza się, że wysypka pojawia się na narządach płciowych i wewnętrznych. W pierwszym przypadku może wywołać grzybicę, w drugim – bolesne dolegliwości (ból brzucha).

 

UWAGA! Najczęściej chorują osoby dorosłe. Wystąpienie półpaśca w młodym wieku może być sygnałem innej choroby (układowej, gruźlicy lub nowotworu).