ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Naukowcy z University of Eastern Finland odkryli, że zawarty między innymi w pomidorach związek chemiczny zwany likopenem zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru u mężczyzn.

 

Likopen, któremu pomidory zawdzięczają swój czerwony kolor i który ma który ma właściwości antyoksydacyjne, jako utleniacz zapobiega krzepnięciu krwi, zmniejsza ryzyko powstawania skrzepów, a tym samym wystąpienia udaru.

Reklama

 

Fińscy badacze poddali testom ponad tysiąc mężczyzn w wieku od 46 do 65 lat. W ich trakcie sprawdzano poziom likopenu w ich krwi i monitorowano stan zdrowia panów przez 12 lat.

Okazało się, że w grupie, w której poziom przeciwutleniacza był najniższy, udar dostało aż 25 osób, a wśród mężczyzn z najwyższym stężeniem likopenu – tylko 11.

Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie „Neurology”.

 

Źródło: Telegraph.co.uk