ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Myślenie o relaksujących czynnościach i wizualizacje szczęśliwych sytuacji – na przykład wyobrażanie sobie, że leżymy na słonecznej plaży – mogą pomóc zajść w ciążę. Do takich wniosków doszli naukowcy z izraelskiego Ben Gurion University.

 

Ich badanie obejmowało niewielką grupę kobiet starających się o dziecko metodą in vitro, z których część musiała korzystać z technik pomagających radzić sobie ze stresem. Aż 88 procent z nich zaszła w ciążę.

Autorka badań, Jo Czamanski-Cohen, tłumaczy, że wiele kobiet poddających się zabiegowi in vitro z góry zakłada niepowodzenie. Dlatego uruchamia się w nich mechanizm obronny, który zmniejsza rozczarowanie, jeśli zabieg rzeczywiście nie zakończy się upragnioną ciążą.

– Myślę, że negatywne myślenie zapobiega ich rozczarowaniu. Ma to powstrzymać uczucie zawodu, jeśli zabieg się nie uda.

Reklama

 

Jo Czamanski-Cohen stwierdziła, że na 17 kobiet, które poddano terapii behawioralno-poznawczej, aż 15 zaszło w ciążę. Z kolei z grupy 25 kobiet, które nie przeszły terapii, tylko u dziesięciu zabieg in vitro zakończył się sukcesem.

W czasie sesji korzystano między innymi z ćwiczeń oddechowych, relaksacyjnych i wizualizacji.

– Spośród badanych osób najwięcej wybierało myślenie o ciepłej plaży – przyznała Czamanski-Cohen.

 

Źródło: Telegraph.co.uk