W podeszłym wieku człowiek zmaga się z wieloma dolegliwościami i schorzeniami. Naukowcy ciągle wpadają na nowe pomysły, jak ograniczyć nieprzyjemne strony starzenia się. Ostatnio odkryli, że aby zmniejszyć liczbę upadków związanych z utratą równowagi w starszym wieku, należy wykonywać ćwiczenia. Świetnym sposobem na utrzymanie pionu może być... taniec.

 

– Trzeba ćwiczyć regularnie, co najmniej trzy razy w tygodniu, inaczej efekty ustąpią – twierdzi profesor Tracey Howe z Glasgow Caledonian University. Wraz z kolegami przyjrzała się ona temu, jaki wpływ na stan zdrowia i utrzymanie równowagi mają ćwiczenia tai chi, joga, spacery, jazda na rowerze i właśnie taniec.

– Co ciekawe, okazało się, że spacery i jazda na rowerze nie pomagają w utrzymaniu równowagi, chociaż przynoszą wiele innych zbawiennych dla organizmu korzyści. Ale najlepiej jest łączyć ze sobą różne rodzaje ćwiczeń, na przykład nieść coś w rękach podczas spaceru albo tańczyć, bo to angażuje wiele partii ciała. Warto by było, gdyby starsze osoby włączały w domu swoją ulubioną muzykę i trochę poskakały.

Reklama

 

Szkoccy naukowcy przeanalizowali w sumie 94 różne badania, w których udział wzięło blisko 10 tysięcy osób.

– Znalezione informacje pomogły lepiej zrozumieć różne podejścia do aktywności fizycznej, jakie mieli autorzy dotychczasowych badań – mówi profesor Howe. Dodaje jednak, że wciąż należy przeprowadzić wiele nowych doświadczeń i analiz, aby ustalić dokładnie, które ćwiczenia będą najbardziej skuteczne i najlepiej poprawią utrzymanie równowagi.

 

Źródło: Telegraph.co.uk