Zaburzenia laktacji, czyli problemy z produkcją mleka przez gruczoły sutkowe, to zmora niejednej świeżo upieczonej mamy. Karmienie piersią jest obecnie bardzo zalecane i propagowane ze względu na właściwości pokarmu matki – jego unikalny skład jest optymalny dla malucha.

 

Mleko matki zawiera jej przeciwciała i wzmacnia odporność dziecka. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dzieci otrzymywały wyłącznie pokarm naturalny przez pierwszych 6 miesięcy życia.

Jednak wbrew temu, co pokazują reklamy, karmienie piersią nie odbywa się tak łatwo i młodej mamie może nastręczać wiele problemów. Czasami brakuje pokarmu, dziecko nie jest dostatecznie najedzone i musi być dokarmiane sztuczną mieszanką.

Reklama
Reklama

Wanna pneumatyczna

Wanna pneumatyczna do kąpieli chorych w łóżku

Już za 430 zł.

 

Co może być przyczyną problemów laktacyjnych?

  • Stres może sprawiać, że zmniejszy się ilość wydzielanego przez matkę pokarmu.
  • Czasami problem powstaje wtedy, gdy matka karmi głównie jedną piersią – wówczas w drugiej gromadzi się za dużo pokarmu i dochodzi do zastoju.
  • Przyczyną może być także zła technika karmienia i nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi.
  • Niekorzystne są także zbyt długie przerwy między karmieniami.

 

Jak sobie poradzić z tym problemem? Co zrobić, gdy brakuje pokarmu, a młoda mama nie chce rezygnować z karmienia piersią?

  • Nieocenione wsparcie można uzyskać w poradni laktacyjnej, gdzie mama zostanie nauczona, jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi.
  • Każdy doradca laktacyjny potwierdzi, że najlepszym sposobem jest jak najczęstsze przystawianie dziecka do piersi. Ssanie daje sygnał do zwiększonej produkcji mleka.
  • Tak samo może zadziałać odciąganie mleka laktatorem co 3 godziny, najlepiej systemem: 7–5–3–1, czyli najpierw przystawiamy laktator na 7 minut do jednej piersi, potem na tak samo długo do drugiej; potem naprzemiennie na 5 minut, na 3 minuty i na 1 minutę.
  • Mama może się także wspomóc herbatkami laktacyjnymi.

 

Jeśli mama nie jest pewna, czy dziecko jest dostatecznie nakarmione, jest kilka sposobów, aby się o tym przekonać. Możemy sprawdzić, czy piersi po karmieniu są miękkie, a także czy dziecko oddaje mocz minimum 6 razy na dobę i stolec 3–4 razy na dobę. Najpewniejszym kryterium oceny będzie rosnąca waga dziecka.

 

Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
magurka
Niestety moje początki z karmieniem nie były łatwe, ponieważ nie miałam wystarczająco dużo pokarmu. Bardzo mnie to frustrowało, bo przez całą ciążę wiedziałam, że chcę karmić piersią. I nie wiem, czy udałoby mi się to, gdyby nie położne w szpitalu, które mnie poiły herbatką lactosan pobudzającą laktację i w końcu pokarm się pojawił. Mój synek ma prawie roczek i jeszcze dostaje pierś.