Mocne, lśniące i zadbane włosy są atrybutem zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Mają ogromny wpływ na samoocenę i pewność siebie. Przede wszystkim są oznaką zdrowia. Jednak wiele osób cierpi z powodu ich kiepskiej kondycji i utraty zbyt dużej liczby włosów, co stanowi dla nich poważny problem estetyczny, jak i psychologiczny. Jakie mogą być przyczyny wypadania włosów, czego im brakuje i jak o nie zadbać, by były naszą wizytówką zdrowia?

 

Każdy włos składa się z łodygi i korzenia. Włos to martwa tkanka wystająca ponad powierzchnię skóry, zbudowana głównie z keratyny, czyli z tego samego białka, z którego zbudowane są paznokcie. Korzeń jest żywą częścią włosa znajdującą się w mieszku włosowym pod powierzchnią skóry. Na głowie znajduje się średnio około 100 tysięcy włosów. Rosną one z prędkością 0,3 mm na dobę, czyli około 1 cm na miesiąc i pozostają na niej od 3 do 6 lat. Wzrost ten jest zależny od wielu czynników: odpowiednia dieta, wiek, pora roku, geny. Podcinanie włosów nie ma wpływu na ich tempo wzrostu. Dziennie gubimy ok. 50–100 włosów, co jest procesem normalnym, a w jego miejscu wyrastają kolejne włosy.

Reklama

 

Cykl wzrostowy włosów

Składa się z trzech faz – anagenu, katagenu i telogenu.

Anagen – faza wzrostu włosów na głowie trwa przeważnie 3–6 lat. U kobiet zazwyczaj dłużej, dlatego mogą one zapuszczać dłuższe włosy. Natomiast włosy brwi i rzęs nigdy nie rosną długie, ich faza wzrostu trwa tylko 1–2 miesiące.

Katagen – faza przejściowa, w której mieszek się kurczy, a brodawka zmniejsza swoją wielkość, trwa ona bardzo krótko, zazwyczaj 1–2 tygodni.

Telogen – faza spoczynkowa włosa, trwająca ok. 2–4 miesięcy. W trakcie niej włos oddziela się całkowicie od brodawki i wypada. Włos ten jest cały martwy (łącznie z korzeniem), nieaktywny metabolicznie i już niewrażliwy na jakiekolwiek czynniki toksyczne. Włos ten jest wypychany przez nowo rosnący w mieszku włos anagenowy.

 

Objawy

  • wypadanie włosów podczas mycia lub czesania
  • kruchość włosów
  • przesuszenie lub przetłuszczanie się
  • rozdwajanie włosów
  • łupież
  • łysienie
  • siwienie
  • matowienie włosów (brak blasku)
  • swędzenie skóry głowy

 

Przyczyny zaburzeń

Żeby włosy były zdrowe, krew musi dostarczać mieszkom włosowym, z których wyrastają nowe włosy, wielu składników pokarmowych. Przyczyny wypadania włosów są najczęściej złożone. Oprócz niewłaściwego sposobu odżywiania się (dieta źle zbilansowana lub zbyt monotonna) – są nimi stres, intensywne odchudzanie się, zatrucia np. metalami ciężkimi oraz zmiany hormonalne. Włosom nie sprzyjają również szkodliwe zanieczyszczenia środowiska, czynniki genetyczne, zaburzenia układu odpornościowego, choroby tarczycy, choroby skóry, ogólnoustrojowe i wpływ niektórych leków oraz chemioterapia. Na stan i utratę włosów może też wpływać ich nieodpowiednia pielęgnacja, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, zaburzenia snu oraz niezdrowy styl życia.

 

Diagnostyka wypadania włosów

Wraz z wiekiem, zazwyczaj włosy stopniowo stają się cieńsze i przerzedzają się. Duży wpływ na ich kondycję ma nieprawidłowa pielęgnacja włosów (mycie źle dobranymi preparatami, suszenie gorącym nawiewem suszarki; częste prostowanie, farbowanie, trwała) – to wszystko prowadzi do przesuszenia, rozdwajania i łamania włosów – włosy stają się szorstkie i matowe. Jeżeli nie jesteśmy sami w stanie dociec przyczyny złej kondycji włosów, warto zasięgnąć porady specjalisty – trychologa, który udzieli wskazówek co do prawidłowej pielęgnacji włosów oraz skóry głowy. Trycholog przeprowadzi z pacjentem bardzo szczegółowy wywiad, czyli tzw. badanie podmiotowe, w którym zapyta od kiedy pacjent zaobserwował zmiany, ile włosów wypada w ciągu dnia, czy jakieś choroby poprzedziły ten stan, czy w rodzinie powtarzały się takie sytuacje, jaką dietę stosuje, czy się odchudza i jaki tryb życia prowadzi. Ponadto przeprowadzi badanie fizykalne, trychoskopię oraz badanie laboratoryjne krwi. Postawienie właściwego rozpoznania i wdrożenie skutecznego leczenia może wymagać konsultacji innych specjalistów, jak dermatologa, endokrynologa, psychologa i histopatologa.

 

Jak możemy włosom sami pomóc?

Włosy myjemy tak często, jak tego wymagają. Sama czynność mycia głowy jest doskonałym leczniczym poprawiającym ukrwienie skóry głowy. Dobrze jest też ostatnie płukanie wykonać chłodną wodą. Stosujmy naturalne szampony i odżywki, bez chemii i alkoholu. Zachowajmy ostrożność przed suszeniem włosów suszarką, lepiej osuszyć je miękkim frotowym ręcznikiem. Gdy pojawi się łupież zastosujmy szampony lecznicze, które sobie z nim poradzą i od czasu do czasu kurację powtarzajmy. Nie używajmy nigdy wspólnych grzebieni, szczotek, lokówek, bo podłożem łupieżu jest najczęściej grzybica, która właśnie przenosi się przez tego typu sprzęty. Wbrew temu co fama głosi, warto często szczotkować włosy, co wpływa korzystnie na nie, usuwając kurz i wzmacniają włosy. Jedynie przy włosach słabych i łamliwych zaniechać tej czynności.

Włosy, dla utrzymania odpowiedniej kondycji, potrzebują dostaw żelaza, witaminy A, B2 oraz C. Bogate w żelazo są wątróbka, mięso, zwłaszcza krwisty befsztyk, suszone owoce, jaja jarzyny np. brokuły czy buraczki. Witaminę A zawiera masło, podroby, jaja oraz jarzyny jak marchew czy pomidory, z owoców zaś choćby morele. Winogrona, podobnie jak kiełki, podroby, jaja i ryby czy owoce morza dostarczają witaminy B2, zaś cytrusy, jabłka, nać pietruszki i papryka to niewyczerpane źródło witaminy C. Natomiast owoce kiwi to najlepsze źródło minerałów , mikroelementów i całej gamy witamin.

Preparaty zawierające niezbędne kwasy tłuszczowe, np. oleje rybne, olej lniany oraz olej z wiesiołka dwuletniego działają bardzo korzystnie na włosy wysuszone i bez połysku. Kwasy tłuszczowe omega-3 nawilżają włosy oraz zmniejszają łupież. Warto także zastosować cynk, który przeciwdziała kruchości i wypadaniu włosów. Miedź spowolni siwienie włosów, zaś biotyna i witaminy z grupy B pomogą wzmocnić włosy i poprawić stan skóry głowy oraz zapobiegnie wypadaniu włosów.