Ta przykra choroba skóry, nazywana też aktynomikozą, ma charakter przewlekły. Występuje zarówno u zwierząt, jak i u ludzi; chociaż w każdym przypadku do zakażenia dochodzi przez inną bakterię (u zwierząt – Actinomyces bovis, u człowieka – Actinomyces israeli).

 

U ludzi bakteria występuje w jamie ustnej, w jelitach i w drogach moczowo-płciowych. Do zakażenia dochodzi w przypadku urazu błony śluzowej, kiedy bakteria wnika do tkanek głębiej położonych, oraz wtedy, gdy dochodzi do inhalacji bakterii z jamy ustnej do dolnych odcinków dróg oddechowych. Choroba może się ujawnić na przykład wskutek kontaktu ze zwierzętami, w przypadku skaleczenia dziąseł i zakażenia zębów.

 

Reklama

 

Rodzaje

Rodzaje promienicy:

  • szyjno-twarzowa – najczęstsza, klasyczna postać tej choroby. Źródłem zakażenia najczęściej jest próchnica zębów. Objawy to: nacieki na śluzówkach jamy ustnej, na twarzy, szyi lub na skórze poniżej szczęki; tworzenie się przetok o treści surowiczo-krwistej na szyi lub żuchwie; ropnie na języku, gardle, policzkach i kręgach szyjnych.

  • płucna – w tej postaci promienicy bakteria przyczynia się do powstania zmian zapalnych przypominających gruźlicę. Objawy to: kaszel z ropną wydzieliną i stany podgorączkowe, a w ich konsekwencji – ropniak opłucnej i uszkodzenia struktur klatki piersiowej.

  • brzuszna – zarażone zostają narządy w jamie brzusznej i miednicy. Objawy to: przewlekłe bóle brzucha, wymioty, biegunka, zaparcia, spadek masy ciała. Zakażenie w obrębie miednicy może być związane ze stosowaniem wkładki domacicznej. Występuje wówczas ból w dole jamy brzusznej i krwawienie z pochwy

 

Leczenie

Promienica to choroba przewlekła, leczenie może więc trwać miesiącami. Najczęściej jest stosowana penicylina. W przypadku uczulenia na ten lek, lekarz przepisze inny antybiotyk. Czasami konieczne jest operacyjne usunięcie zmian chorobowych. Działania profilaktyczne nie są możliwe ze względu na endogenny charakter choroby.

 

Najnowsze
Choroby
Ziołolecznictwo
Żywienie