Zazwyczaj zaczynamy siwieć w wieku 30–40 lat. U wielu osób siwe włosy mogą się jednak pojawić już wcześniej, a w niektórych przypadkach widoczne są nawet u nastolatków.

 

Za naturalny kolor włosów odpowiedzialne są melanocyty, czyli komórki wytwarzające substancje koloryzujące, tak zwane melaniny. Ziarniste cząstki barwnika osiadają na kreatynowych włóknach, z których zbudowany jest włos. W ten sposób powstaje jego kolor. Włosy pozbawione barwnika pojawiają się wtedy, gdy melanocyty źle pracują.

Reklama
Reklama

Wyciskarki

Wyciskarki soków z warzyw i owoców

W ofercie również prasy do tłoczenia oleju na zimno.

 

Przyczyny

Przyczyn wczesnego siwienia jest wiele. Dużą rolę odgrywają geny. Jeżeli rodzice mieli siwe włosy w młodym wieku, ich dzieci też będą młodo siwiały. Ale przedwczesne siwienie zawsze warto skonsultowane z lekarzem. Dopiero po wykonaniu odpowiednich badań można uznać, że sprawcą są „tylko” geny.

Przedwczesna siwizna może być również wynikiem silnego stresu. Dochodzi wówczas do utraty witaminy B, która przeciwdziała powstawaniu zmarszczek, a także starzeniu się włosów.

Ale o ile 30-latek może upatrywać przyczyn przedwczesnego siwienia w genach, to u nastolatków czy nawet u dzieci z reguły winne są choroby: przede wszystkim nadczynność tarczycy (a tym samym – zbyt wysoki poziom jodu) czy anemia (zwłaszcza złośliwa). U dzieci przyczyną siwienia może być też progeria lub poważne niedożywienie.

 

Zatrzymać siwienie?

Przy odpowiednim leczeniu można zatrzymać proces siwienia, a nawet odwrócić go, tak by w miejsce siwych znów wyrosły włosy naturalnej barwy.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
jędras
Krzysiu, pewnie że można. Myj głowę w bardzo gorącej wodzie, to włosy Ci wypadną. Popatrz w lustro. Masz siwe? Zapewne nie!!!Potraktuj to jako żart, ale ja mam 64 i łeb niestety trochę siwy.
Krzysztof
czy w wieku 46 lat można coś zrobić jeszcze z siwizną?