Są choroby, z którymi trudno walczyć, a jeszcze trudniej wygrać. Należą do nich m.in. schorzenia dróg oddechowych. Jednym z nich jest POChP – przewlekła obturacyjna choroba płuc. Charakterystyczne, mało dokuczliwe z początku objawy tej dolegliwości, w zaawansowanym stadium często przyczyniają się do śmierci chorego.
Czy można zapobiec chorobie i skutecznie ją wyleczyć?Czynniki ryzyka

POChP jest w społeczeństwie chorobą mało znaną, choć w istocie cierpi na nią ponad 10% dorosłych Polaków. Niektórzy nie zdają sobie nawet sprawy, że na nią chorują. Wielu palaczy z niedowierzaniem kręci głową, kiedy z ust lekarza pada diagnoza o zaawansowanej przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Jest im trudno uwierzyć w słowa specjalisty tym bardziej, że głównym objawem choroby ma być kaszel. Cóż wielkiego – mówią – Kaszel mam od zawsze, to z powodu palenia papierosów, a nie jakiejś choroby...

Niestety, okazuje się, że nałogowe, trwające nieprzerwanie przez wiele lat palenie tytoniu przyczynia się do rozwoju POChP. Jeśli osoba paląca dodatkowo pracuje w miejscu gdzie powietrze zanieczyszczone jest szkodliwymi substancjami, gazami i pyłami, ryzyko zachorowania zdecydowanie się zwiększa.

 

POChP to w istocie dwie choroby

Choroba, o której mowa, z uwagi na przyczyny i przebieg jest w zasadzie połączeniem dwóch schorzeń dróg oddechowych, a mianowicie przewlekłego zapalenia oskrzeli i rozedmy płuc.

W momencie rozwoju choroby na skutek zapalenia (zazwyczaj wywołanego dymem tytoniowym) dochodzi do zwężenia oskrzeli, czyli obturacji. Wywołuje to zaburzenia przepływu powietrza w trakcie oddychania. Najbardziej uciążliwe dla chorego staje się wydychanie powietrza, podczas którego wyraźnie odczuwana jest duszność. Dodatkowym objawem jest ucisk w klatce piersiowej i obecny podczas wydechu charakterystyczny odgłos świszczenia. W zaawansowanej chorobie oskrzela zapadają się w trakcie wydechu, co jest wydatnym objawem rozedmy płuc. Schorzenie to jest również wywołane przez zapalenie – w tym przypadku miąższu płucnego.

Opisane objawy, a zwłaszcza ataki duszności, związane są z późnym okresem POChP. Duszność pojawia się z reguły tylko w momencie wysiłku fizycznego, co świadczy o znacznym uszkodzeniu płuc, którego nie można cofnąć. Wykryta na tym etapie choroba jest nieuleczalna, choć można z nią żyć. Leczenie ma na celu zatrzymanie dalszego jej postępu.

Reklama

 

Spirometria – jak rozpoznać chorobę?

Wczesne wykrycie choroby może znacznie wpłynąć na polepszenie stanu zdrowia chorego. Nie jest to łatwe, przede wszystkim z powodu znikomych i skąpych objawów. Chory, który nie wie o ryzyku choroby, mimo że kaszel staje się dokuczliwy, rzadko zgłasza się do lekarza. Jest to także spowodowane niedoinformowaniem społeczeństwa o zagrożeniach jakie wynikają z tej choroby.

W wielu zakładach pracy przeprowadza się badanie, które jako jedyne pozwala stwierdzić wczesne stadium choroby. Jest to mianowicie spirometria, podczas której mierzy się pojemność płuc (parametr FVC), a także szybkość wydechu podczas pierwszej sekundy (parametr FEV1). Badanie wykonuje się za pomocą spirometru, elektronicznego urządzenia, które przelicza pobrane parametry i podaje wynik. Pacjent podczas badania wykonuje do aparatu kilka wdechów.

Uzyskane wyniki porównywane są do norm właściwych dla płci, wieku oraz wzrostu. Jest to najlepszy sposób na rozpoznanie POChP i podjęcie ewentualnego leczenia.

 

Leczenie POChP

Leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc wymaga przede wszystkim określenia stopnia zaawansowania choroby. Pierwszym podstawowym krokiem terapii jest zaprzestanie palenia. Wbrew pozorom nie jest to zadanie łatwe. Zerwanie z nałogiem – a bez tego szansa na zatrzymanie równa jest zeru – wymaga bowiem od osoby palącej wiele wysiłku i samodyscypliny oraz uświadomienia sobie konsekwencji wynikających z kontynuowania palenia.

W leczeniu POChP stosuje się dodatkowo metody farmakologiczne, polegające na podawaniu lekarstw rozszerzających oskrzela. Bardzo pomocna w ustabilizowaniu choroby jest również terapia tlenem; szczególnie zalecane są spacery na świeżym powietrzu, także w ramach rehabilitacji. Najlepszym lekarstwem we wszystkich stadiach choroby jest ruch. Lekarze zalecają chorym nie tylko spacery, ale również jazdę na rowerze, ćwiczenia gimnastyczne oraz dietę. Poprawa kondycji, rozruszanie mięśni oddechowych jest jednym z warunków powstrzymania choroby.

 

Skutki choroby

Najpoważniejszym skutkiem obturacyjnej choroby płuc jest niewydolność oddechowa, przejawiająca się w utracie przez płuca znacznej części rezerw oddechowych. Można powiedzieć, że płuca starzeją się wtedy znacznie szybciej niż cały organizm. Postępująca choroba trwale uszkadza oskrzela i pęcherzyki płucne, które dostarczają organizmowi tlenu.

Nie leczona POChP jest przyczyną przedwczesnej śmierci.

 

Wszechobecna POChP?

POChP, jak wiemy, jest chorobą występującą zwłaszcza u osób regularnie palących papierosy. Przeprowadzone w Polsce badania wykazały, że jej objawy występują u co najmniej dwóch milionów osób po trzydziestym roku życia.

Statystyki podają również, że chorzy na przewleką obturacyjną chorobę płuc stanowią ok. 4% wszystkich przyjmowanych do szpitala. O tym, że POChP jest bardzo poważnym i częstym schorzeniem świadczy fakt, że w grupie chorób powodujących śmiertelność znajduje się na czwartym miejscu (obok chorób nowotworowych, chorób serca i nagłych wypadków).

W Polsce działa Narodowy Program Wczesnego Rozpoznawania i Profilaktyki Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Jego głównym założeniem jest uświadomienie społeczeństwu ryzyka i skutków choroby. W tym celu organizowane są badania spirometryczne na szeroką skalę oraz akcje doradztwa antynikotynowego. Warto z nich korzystać choćby dlatego, że wczesne wykrycie choroby i podjęcie leczenia daje możliwości powstrzymania jej rozwoju – a co także możliwe – zachowania płuc w dobrej kondycji na całe dalsze życie.

 

Katarzyna Kontusz


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Danuta
W leczeniu bardzo pomocne okazują się inhalacje. Sama mam w domu inhalator simple sanity, spisuje się bardzo dobrze zarówno w przypadku inhalacji dzieci - stosujemy inhalacje w przypadku infekcji, a sama korzystam z niego przy moich problemach.
mila
a co robic jak sie nie pali
aida
czy to prawda, że W Polsce działa Narodowy Program Wczesnego Rozpoznawania i Profilaktyki Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc[B] NIEPRAWDA w grudniu 2012 zachorowałam na obustronne zapalenie płuc. od lekarza rodzinnego dostałam azotrymycynę , która spowodowała pogorszenieodde chu i zaburzenia pracy serca, odwodnienie i inne zaburzenia ale niewiele pamiętam innych. inna lekarka kazała wezwać pogotowie w karetce dostałam tlen na sorze i zrobiono badania parę godzin . potem przewieziono mnie na oddział interny hepatologii na ojom Rodzinie powiedziano, że mam 50procent szans na przeżyci,bo mam przewlekłą niewydolność krążenia i serca w szpitalu na ojomie leżałam 16 dni dni i leczono 3 antybiotykami równocześn ie furosemidem i tlenem.Prosto z ojomu wypisano z temperaturą 37,5 do domu i dano skierowanie do kardiologa i dietetyka mam nadwagę. Nie dano skierowania do pulmunologa i nie dano skierowania na prześwietlenie.Obecnie robiłam 2 razy echo kardiogram i nie jestem chora na serce a tym bardziej przewlekle natomiast mam śródmiąższo we włóknienie płuc i czekam od 14 marca na szpital.obecnie brałam antybiotyki prawie 50 dni.lekarz rodzinny znowu się nie popisał i nic dalej nie leczył. wszystko robię prywatnie.Skierowanie do pulmunologa na cito i do szpitala wypisała ta inna lekarka. Skierowanie na cito oznacza 3 miesiące. czy to jest profilaktyka iwczesne leczenie
Ewa
...."W Polsce działa Narodowy Program Wczesnego Rozpoznawania i Profilaktyki Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc" .....A jakieś konkrety? Bo można sobie różne rzeczy wypisywać... Ja na razie nie moge sie zapisać do poradni pulmonologiczne j - bo w tym roku nie ma już przyjęć. Więc gdzie ta opieka?POCHP jest mało pociągająca dla lekarzy, bo nie da jej sie wyleczyć. Więc mało satysfakcjonują ca praca.... Nikomu nie życze tej paskudnej choroby. A łączenie jej wyłącznie z papierosami świadczy o lenistwie umysłowym medyków.
kicia
cześc mój tato umarł też natą chorobe i mimo leków i koncentratora tlenu nie udalo sie go uratowac.
piotr z pochp 41 lat
mam przewlekle pochp zna ktos niekonwencjonal ne metodynie wiem czy bedę potrafil tu wejsc ponownie podam maila piotrmota@wp.pl z gory dzięki
Kinia
moja babcia zmarla dokladnie 2 miesiace temu na ta chorobe...niestety poddala sie tej okropnej chorobie... pozdrawiam :cry:
sylwia
Mój tato zmarł 3 tygodnie temu na tą chorobę mimo,że brał regularnie leki.Tato nie chciał stosować niekonwencjonal nych metod leczenia-zioła itd. a myślę,że to mogłoby mu przedłużyć życie.Paskudna choroba,która bardzo utrudnia życie....
danuta
tez mam stwierdzone pochp,ale jest to tez dziedziczne, dziadek, mama, siostra mamy, chorowali na astme.
Zygmunt
Dlaczego każdemu SPAWACZAWI, GÓRNIKOWI, PIASKARZOWI MALARZOWI itd.-lekarze nie mówią że POCHP MAJĄ W ZWIAZKU Z WYKONYWANĄ PRACĄ-tylko kombinują i zaczynają od PALENIA PAPIEROSÓW--A CO Z TYMI CO NIGDY NIE PALILI??? Lekarka od przyznawania CHORÓB ZAWODOWYCH w Szczecinie oficjalnie powiedziała mi że nie mam co liczyć na przyznanie w związku z b/zaawansowanym POCHP CHOROBY ZAWODOWEJ-40lat pracy jako spawacz-wycięcie płata płuca z tytułu RAKA (dobrze że przestali zaprzeczać stosowania AZBESTU -bo nawet Raka nie uznali by jako choroby Zawodowej.Trzymajcie się Wszyscy Cierpiący na tą chorobę.Pozdrawiam
Magda
Poradnia Chorób płuc, inaczej Pneumonologiczn a z godnie z rejonizacją. Pozdrawiam. Palisz??? Rzuć!
henryka
kto ma leczyć ? Stwierdzono u mnie POChP, byłam w szpitalu ale tak naprawdę nie podjęto leczenia! Po co pisać zapytania skoro nie ma na nie fachowej odpowiedzi?
anka
to prawda, chociaż palenie tytoniu odpowiada za 90% przypadków POChp, to są też inne przyczyny m.in. ciężkie zakażenia układu oddechowego przebyte w dzieciństwie czy gruźlica płuc, szczegółowo opisane np. tutaj: http://pochp.mp.pl/wszystkoopochp/podstawoweinformacje/show.html?id=54199
Janina
Szkoda, że autorka zatrzymala sie tylko na jednej, jedynej przyczynie -paleniu papierosow. Ja nigdy nie palilam, w moim domu nikt nie palil a u mnie stwierdzono obturacyjna chorobe pluc i objawy rozedmy. Natomiast często cięzko przeziębialam się, miawalam zapalenie oskrzeli i wysiekowe zapalenie oplucnej. Moj ojciec mial klopoty podobne. W dzieciństwie przeszedl 3 razy zapalenie pluc. i potem przez cale życie walczyl ze sluzem, ktory nachodzil mu na krtań. Umarl na to samo.