Aż 19% mężczyzn i 27% kobiet (zwłaszcza bezpośrednio przed menopauzą), narzeka na problemy albo z zasypianiem, albo z przesypianiem bez przerw całej nocy. Częstość występowania bezsenności zależy także od wieku – jest stosunkowo rzadka u nastolatków, natomiast wyraźnie wzrasta u osób starszych (po 65 r.ż. przekracza już 40%). Z problemem bezsenności boryka się niemal co druga kobieta w wieku powyżej 55 r.ż.

Przyczyn bezsenności można doszukiwać się w nadużywaniu kawy, mocnej herbaty, alkoholu i niektórych leków, przepracowywaniu się lub całkowitym braku aktywności fizycznej, skłonnościach do zbyt emocjonalnego przeżywania – zwłaszcza długotrwałych – sytuacji stresowych.

 

Według niepotwierdzonych jeszcze wyników badań bezsenność może też być sygnałem niedoboru witamin z grupy B: B3, B6 (uczestniczy ona w powstawaniu serotoniny – neuroprzekaźnika regulującego sen), B12 i B1.

 

Bezsenność jest jednym z możliwych objawów depresji, na którą kobiety cierpią dwa razy częściej niż mężczyźni. Trzy razy więcej pań niż panów skarży się na zaburzenia snu powodowane stanami lękowymi. Wiadomo, że kobiety niepracujące sypiają gorzej niż kobiety aktywne zawodowo, które jednak „płacą” za to typowymi dla mężczyzn zagrożeniami, takimi jak np. nadciśnienie czy choroba niedokrwienna serca.

 

Kilkudniowa bezsenność tzw. przygodna występuje często u osób pracujących o różnych porach (praca zmianowa), podróżujących w różnych strefach czasowych czy poddanych nagłemu stresowi (np. oczekiwanie na zabieg operacyjny) lub przewlekłemu stresowi (np. w żałobie). Takie przypadki nie stanowią poważnego problemu klinicznego i nie budzą niepokoju z uwagi na łatwo dostrzegalny związek z istniejącym problemem, po ustąpieniu którego również i bezsenność znika. Podobnie i bezsenność okresowa – występująca co pewien czas bez widocznej przyczyny i trwająca kilka lub kilkanaście dni – ustępuje samoistnie.

 

Głównym problemem klinicznym medycyny snu jest bezsenność ponadmiesięczna, tzw. przewlekła, na którą cierpi 60% pacjentów. Co siódmy Polak w wieku emerytalnym ratuje się przed bezsennymi nocami środkami nasennymi, zażywanymi nie zawsze według wskazań lekarza. Tylko jedna trzecia osób cierpiących na bezsenność decyduje się na korzystanie z fachowej pomocy. Tymczasem bezsenność jest poważnym schorzeniem, z którym należy zwrócić się do lekarza, najlepiej do specjalisty psychiatry.

 

Nieleczona bezsenność osłabia funkcjonowanie organizmu, powodując rozwój wielu chorób. Człowiek niewyspany wstaje zmęczony, zniechęcony do życia, jest drażliwy, pojawia się u niego skłonność do depresji, podatność na stres, w ciągu dnia miewa bóle głowy i trudności w koncentracji. Niedobór snu może być przyczyną także luk w pamięci, bólów mięśni, osłabionej zdolności oceny sytuacji i kłopotów ze skupieniem wzroku.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

 

Dodaj komentarz
Żoneczka22
W moim przypadku problemy ze snem były związane z poważnymi zmianami w moim życiu, które miały nadejść. Na dwa miesiące przed ślubem, praktycznie nie mogłam zmrużyć oka, co sprzyjało ciągłemu zdenerwowaniu. Bałam się, że w takim stanie nie dotrwał do wesela, dlatego zdecydowałam się na forsen forte z melatoniną i zadziałał lepiej niż się spodziewałam. Po kilku dniach regularnego przyjmowania, spałam już jak dziecko i przestałam się tak ciągle zamartwiać. Potem jedyną nocą, jakiej nie przespałam, była noc poślubna:)
Aneta
Jakiś czas temu miałam strasznie ale to strasznie dużo roboty na głowie. Moja koleżanka zrezygnowała z pracy przez co spadły na mnie jej obowiązki a co za tym idzie dodatkowa praca. Zarywałam noce, bo chcialam zdążyć na czas, mieć wszystko na bieżąco. I rzeczywiście zdążyłam tylko teraz gdy się wszystko uspokoiło w pracy, ja nadal nie śpię po nocach, przekręcam się z boku na bok, rano jestem nieprzytomna, nie mam humoru i czuje ze jestem rozdrażniona. Mojej mamy koleżanka poleciła mi tabletki na sen melatonina lekam. Melatonina jest substancją która odpowiada za cykl okołodobowy w naszym organizmie. Brałam codziennie po 1 tabletce 3mg na godzinke przed pojsciem spac. Widze juz postepy, zasypiam z łatwiością i nie wybudzam się w nocy , mam nadzieję że tak zostanie.
Magda
Bezpieczniej jest spróbować persen. Jego użycie na pewno nie grozi ciążą, ani chorobami wenerycznymi!
xallax
powiem tak pomaga jedna rzecz - znalesc sobie innego nałoga ja znalazlem pierdo... z fajna laska za kazdym razem kiedy mam ochote ona mnie dosiada lub ja ją, 100% skuteczne i juz nie jaram czasem mam bezsennosc ale energia 100% i full checi od życia -nie spałem przez tydzien a i tak sie czuje boskopozdro
dawid
Przepraszam prawidlowa nazwa lunapret
dawid
Ja rowniez bralem benzodiazepine ale uzaleznia i po czasie przestaje dzialac, polecam najmocniejszy lek ziolowy na rynku lunapert, nie wierzylem w ziolka ale po pieciu tabletkach normalnie spie, tylko dziala moczopednie,poz drawiam
rena
Spirulina... suplementacja działa na dobry sen.odpowiedni poziom dopaniny i serotoniny w mózgu i przekazniki dobrze działają ...to prozaiczne ,ale pijcie tran on dobrze przekazuje inpulsy w mózgu..a z tego jest ten sen.
rena
Przyczyna może być powazna ,ale najpierw sprawdz poziom magnezu,wit b....poziom serotoniny,kort yzonu,czyli hormonu stresu pod wieczór.Tarczyca i nadnercza....polecam jako suplementy...ktoraś sirulina....podobno kava ...wyciąg z sosny sródziemnom orskiej opc-pytnogenol...tylko nie chemia ...bo nie uratujesz sie ,nie wyjdziesz z tego ...wiem to po mojej mamie!!!!
monia
również mam problemy ze snem a mam tylko 20 lat. od 2 tygodni nie mogę zasnąć a jak uda mi się zasnąć to co chwile się budzę. fakt jestem często zestresowana. jestem słaba psychicznie i wszystko mnie denerwuje i łatwo wyprowadzić mnie z równowagi. POMOCY
Gość
Nie śpię z niedzieli na poniedziałek.
monika
niestety ja męczyłam się z bezsennością kilka miesięcy stosując wszystkie zalecenia oraz leki naturalne. w rezultacie wycieńczona trafiłam do psychiatry. Obecnie zasypiam tylko dzięki lekom, ale jestem w stanie normalnie egzystować w ciągu dnia. Zastanawiam sie jedynie jak długo mój żoładek i wątroba wytrzymają taką ilośc leków.
piotr
mam podobne odczucia niż Ty mam 38 lat a od tygodnia-nie funkcjonuję-jak tak dalej będzie to niewiem
Ona
Witam , mnie nie dotyczy moze dlugo trwala ale od kilku dni , w szkole zakonczenie roku .... musze byc pelna sil do nauki , niestety sen jakos mi nie pomaga poprotu dlatego ze nie wystepuje juz nie wiem co robic . Kawa jezeli w dniu nie wypije kawy bym umarla chyba bo znasnac nie moge... pomoooooooooooo ccccccccccccccc cyyyyyyyyyyy
ja
Za dużo wydziela się adrenaliny, a ta pobudza. Zacznij jeździć na rowerze do pracy :D.
Anna
Trwa to juz od ponad pol roku.Kiedys tylko okresowo jednak ostanio ciagnie sie juz kilka miesiecy. Tabletki nie pomagaja.Rowniez i melatolina.Sport powoduje ze jestem jeszcze bardziej przemeczona i z przemeczenia nie moge zasnac. Jezeli juz zasne to budze sie po okolo 2 godz. i tak kilka razy w nocy.Koszmary. Jestem juz tym zmeczona,wieczn e since pod oczami,bole glowy,zle krazenie itp. Chyba wpadlam juz w depresje.Na zasypianie pomaga juz tylko alkohol,ale to nie jest najlepsze rozwiazanie.Nie moge juz normalnie pracowac. A gdy organizm wysiada, spie 2dni z przerwami na toalete.Pomozcie.