Jak neutralizować złe samopoczucie spowodowane meteoropatią?

 

W Polsce wiele osób cierpi z powodu meteoropatii. Szczególnie podatni na zmiany pogody są ludzie o niskim ciśnieniu krwi. Na nasz organizm oddziałuje wiele czynników klimatycznych – ciśnienie atmosferyczne, wiejące wiatry, wilgotność powietrza i jego jonizacja. Najkorzystniejsza dla nas pogoda to bezwietrzny wyż barometryczny. Ciepła i słoneczna pogoda z cudownym błękitem nad naszymi głowami wprowadza nas w dobry humor, a nawet powoduje złagodzenie przewlekłych dolegliwości. W czasie szarego, deszczowego dnia jest dokładnie odwrotnie – bóle stają się nie do zniesienia, pogarsza się nastrój, brakuje ochoty i sił do jakiejkolwiek pracy.

Wtedy najchętniej człowiek zaszyłby się w miłym, cichym kąciku z filiżanką ciepłej herbatki i zapasem ulubionych ciasteczek. Niestety, nie zawsze jest możliwe, a konieczność zmierzenia się w takim dniu z trudnymi obowiązkami bywa bardzo męcząca.

 

• Warto mimo wszystko przeanalizować plan zajęć na dany dzień, bo może uda się z czegoś zrezygnować – pracujmy na zwolnionych obrotach!

• Dobrze robi słuchanie w wolnych chwilach kojącej muzyki i pozwolenie sobie na zjedzenie czegoś słodkiego.

• Słodycze – szczególnie polecamy tu kawałeczek czekolady – poprawiają nastrój, zwiększając wydzielanie endorfin, a także dostarczają (jest w czekoladzie) cennego magnezu.

• W każdej sytuacji zwiększonego napięcia dobrze zrobi odrobina ruchu – nawet kilka śmiesznych tanów w rytm ulubionego przeboju.

• W tym trudnym dniu można poprawić sobie nastrój wyjątkowym strojem, w którym się świetnie czujemy i chmurką ulubionego zapachu perfum czy wody toaletowej.

• W okresie jesienno-zimowym korzystajmy z urlopów wypoczynkowych, bo właśnie wtedy są nam bardziej potrzebne niż latem. Warto wyjechać do sanatorium i poddać się tam zabiegom fizykoterapii (fototerapia też mile widziana).

Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Mara
Rok temu zaordynowałam sobie urlop, wczesną jesienią, na początku października... tak dla odmiany. Jadąc w Beskidy spodziewałam się chłodu, bo na moich nizinach już się na to zapowiadało, ale śnieg nas nieco zaskoczył. To była bardzo gwałtowna zmiana pogody połączona na dodatek przez nas ze zmiana klimatu.Aura i widoki były piękne, samozadowolenie z przezornego zabrania odpowiednich butów i ubrań dopełniało satysfakcji i byłoby świetnie, gdyby nie pewne "ale". Przez calutki pobyt nie przespałam dobrze ani jednej nocy, spacery były katorgą i kończyły się po pół godzinie. Przyczyną był ból dosłownie wszystkiego. Każdy ruch, zwłaszcza w nocy, bolał - bolały mięśnie, stawy i "kości". I to był początek "powrotu starego" [jako nastolatka cierpiałam na silne bóle nóg przy każdej zmianie pogody "na lepszą" - pomagała mi wtedy "antyneuralgina", dzisiaj już nieprodukowana] . Potem wszystko się uspokoiło na "parę ładnych" lat, by dzisiaj powrócić ze zdwojoną siłą. Jeszcze trwa lato, mam trochę spokoju, ale drżę co będzie, gdy nadejdzie jesień. Moje sugestie, że to meteopatia lekarze traktują z przymrużeniem oka i skierowali mnie do reumatologa i neurologa, jestem po rozlicznych badaniach, jonoforezach, dostałam leki p/zapalne i ......... i nic :-) Ale może ten sezon jesienno-zimowo-wiosenny będzie dla mnie łaskawszy... Niewielką, ale ulgę przynoszą mi ciepłe kąpiele. Dzieki temu ubiegłoroczny urlop zaliczyłam do - mimo wszystko, udanych, bo mieliśmy w pobliżu słowackie baseny termalne. Tegoroczny urlop wrześniowy na wszelki wypadek planuję tak, by móc wyskoczyć na Słowację, "do wód" :-)
njekfhefh
Ja kiepsko czuje sie wiosna, szybko sie mecze, nie moge skupic mysli zwlaszcza w stresujacych sytuacjach. Szybciej robi mi sie slabo w dusznych pomieszczeniach . Kiedy jest slonecznie i cieplo, zaczyna mnie bolec glowa, nie moge sie skoncentrowac na niczym. To najgorszy dla mnie czas na egzaminy. Podczas deszczowej pogody czuje sie znacznie lepiej. Sytuacja sie zmienia jesienia i zima, mam wiecej energii, szybko sie ucze i glowa mnie nie boli.Czesto bola jednak stawy na zmiane pogody.
Jadwiga
Ja też jestem meteoropatą,każ da zmiana pogody to dla mnie coś strasznego.Bolą mnie wszystkie kości ,jestem rozdrażniona brak koncentracji i wiele innych dolegliwości z którymi żyję już 20 lat.Nie mam sposobu na to dziadostwo.
greysi
zgadzam sie z moimi poprzedniczkami dodam jeszcze tylko ,jak to wuglada u mnie taki stan trwa 3-4 godz. i jest to nie do opisania jak potwornie to meczy jestem blada jak sciana,serce ma szybsze tempo nie pomaga nic trzeba to przetrwac,a nie jest to latwe,po takich atakach jestem wrakiem czlowieka,a przy tym jest jeszcze potworny lek,bo boli wszystko pozdrawiam
Regina
Zgadzam sie z poprzednim komentarzem.Dodam jeszcze do tego, zeby zasłonić okna i chodzić koło mnie na paluszkach i nie mówić za głośno.
barbasia122
Mam wrażenie,że te rady pisze nie meteoropata. Jeśli dopada mnie ból - nie poprawia mi nastroju tabliczka czekolady czy ulubiony zapach ( to drugie pogarsza stan)tylko dwie tabletki i łózko.:-)