Rak gruczołu sutkowego (potocznie – rak piersi) jest obok raka płuc najczęstszym nowotworem występującym u kobiet, a przy tym jednym z najgroźniejszych. W naszym kraju co roku notuje się 10 tysięcy nowych przypadków zachorowań, z czego tylko 30 procent można leczyć operacyjnie. Pozostałe są diagnozowane zbyt późno, co oznacza mniejsze szanse na wyleczenie.

 

Rak gruczołu sutkowego jest wykrywany głównie u kobiet, które ukończyły 45 lat. Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem. U młodych kobiet – przed 30. rokiem życia – występuje stosunkowo rzadko. Choroba, choć sporadycznie, dotyka również mężczyzn.

 

Objawy raka sutka

To zazwyczaj wyczuwalne zgrubienie lub guzek. Najczęściej niebolesny, twardy, o nieregularnych kształtach, mocno wtopiony w gruczoł. W zaawansowanym przebiegu choroby mogą dodatkowo wystąpić takie objawy, jak obrzęk skóry, owrzodzenie, obrzęk ramienia i bóle. Czasami występują też (ale nie muszą oznaczać nowotworu): wyciek z brodawki, wciągnięcie brodawki czy powiększenie węzłów chłonnych.

Reklama
Reklama

Magnetoterapia

Magnetoterapia

bransoletki z tytanu :: pas lędźwiowy
opaska na kolano :: opaska na kostkę

 

Czynniki ryzyka

 • płeć (kobiety znacznie częściej chorują na ten typ nowotworu niż mężczyźni)
 • rasa (choruje zwłaszcza rasa biała)
 • wiek (im kobieta starsza, tym ryzyko większe)
 • okres dojrzewania (wczesna pierwsza miesiączka, czyli przed 13. rokiem życia)
 • późna menopauza (po 55. roku życia)
 • dziedziczność (większe ryzyko, jeżeli choroba wystąpiła w najbliższej rodzinie)
 • bezdzietność
 • znaczna otyłość
 • gęstość kanałów mlekowych, torbielowatość piersi
 • rak macicy i jajników
 • rak sutka po stronie przeciwnej

 

Leczenie

Podstawową metodą jest leczenie operacyjne, które stwarza najlepszą szansę wyzdrowienia. Chemioterapia, radioterapia i leczenie hormonalne stanowią leczenie uzupełniające po operacji lub są formą leczenia przypadków spóźnionych.

 

Zapobieganie

Wczesne wykrycie guzka często daje możliwość całkowitego powrotu do zdrowia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Do podstawowych badań diagnostycznych gruczołu sutkowego zalicza się badanie mammograficzne i USG gruczołów sutkowych. Należy je przeprowadzać raz w roku. W razie wątpliwości lekarz może zlecić biopsję cienkoigłową (BAC), która dostarcza materiału komórkowego do oceny cytologicznej. Ustalenie pewnego i ostatecznego rozpoznania wymaga przeprowadzenia badania histopatologicznego tkanki guza (czyli pobrania wycinka).

Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz