Po urlopie wracamy do pracy zrelaksowani i opaleni. Nasza skóra zyskała piękny, czekoladowy odcień, a włosy nabrały ładnych, jasnych refleksów. Niestety, kiedy opalenizna zaczyna blaknąć, a słoneczne pasemka płowieć, może się okazać, że zarówno cera jaki i włosy, które podczas wakacji wystawione były na intensywne działanie promieni słonecznych, wymagają teraz pilnej regeneracji.

 

SOS dla skóry

Skóra jest naturalną barierą organizmu i najlepszą ochroną przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Żeby spełniała swoją funkcję i dobrze się prezentowała, trzeba odpowiednio o nią dbać. I to przez cały rok.

Ogromnym wyzwaniem dla skóry jest okres wakacyjny, kiedy to chętnie wystawiamy ją do słońca. A ono niestety, nie tylko opala, ale przy okazji wysusza, przyczyniając się do szybszego starzenia. Problem jest często lekceważony, gdyż szkodliwego promieniowania ultrafioletowego (UVA i UVB) nie można ani zobaczyć, ani dotknąć, a skutki jego działania są widoczne dopiero po pewnym czasie.

Reklama

 

Jak słońce wpływa na skórę?

 • utracona zostaje jej jędrność i elastyczność
 • pojawiają się podrażnienia
 • naskórek ulega szybszemu rogowaceniu
 • powstają przebarwienia
 • drobne naczynia krwionośne skóry ulegają uszkodzeniu
 • tworzą się zmarszczki, a te, które już były, stają się głębsze
 • wszelkie niedoskonałości – takie jak blizny i bliznowce (np. po trądziku) czy rozstępy – są bardziej widoczne

 

Co trzeba zrobić?

Skórę po lecie trzeba przede wszystkim dobrze oczyścić. Można to wykonać w warunkach domowych stosując, w zależności od rodzaju cery, peeling enzymatyczny lub ziarnisty, albo wybrać się do gabinetu kosmetycznego (polecane są takie zabiegi jak kawitacja ultradźwiękowa czy mikrodermabrazja). Kolejnym krokiem jest nawilżenie. Warto postawić na dobry krem nawilżający (zawierający takie składniki jak kwas hialuronowy, mocznik, aminokwasy czy sorbitol). Osoby, które mają problemy z przebarwieniami powinny skorzystać dodatkowo z kuracji złuszczającej (kwasami lub np. mikrodermabrazją). Z bliznami, bliznowcami, trądzikiem i wszelkimi nierównościami cery można sobie poradzić stosując odpowiednie kremy ( mające w swoim składzie np. masę perłową czy komórki macierzyste).

 

SOS dla włosów

Włosy to nie tylko wizytówka człowieka, ale także papierek lakmusowy jego organizmu. Ich wygląd odzwierciedla bowiem ogólną kondycję zdrowotną. Na stan włosów ma wpływ nie tylko dieta, ale także styl życia, używki i forma psychiczna. Po lecie kondycja włosów może ulec pogorszeniu, podobnie jak w przypadku cery – zwłaszcza jeśli zażywaliśmy kąpieli słonecznych bez odpowiedniego nakrycia głowy, a nasze włosy były osłabione farbowaniem. Ich pielęgnacja może teraz nastręczyć sporo trudności. Najważniejsze jest, by dobrze je odżywić i nawilżyć.

 

Jaki wpływ na włosy ma słońce?

 • włosy stają się przesuszone
 • trudno je rozczesać i ułożyć
 • są pozbawione blasku
 • wypadają i łamią się
 • ich końcówki ulegają rozdwajaniu
 • przesuszeniu ulega też skóra głowy
 • zwiększa się jej potliwość
 • pojawiają się podrażnienia

 

Jak zregenerować włosy po lecie?

Po lecie włosy są zazwyczaj suche, pozbawione blasku. Mogą mieć też tendencję do wypadania. Aby przywrócić im dawną kondycję trzeba przede wszystkim podciąć końcówki, albo nawet skrócić całość fryzury. Dzięki takiemu zabiegowi włosy uniosą się do góry i nabiorą lekkości. Jeśli mimo to nie wyglądają najlepiej i trudno je rozczesać warto postawić na dobre kosmetyki: szampon, odżywki i maski do włosów. Szampon powinien mieć właściwości regeneracyjne i wzmacniające, jednocześnie będą kosmetykiem delikatnym (najlepiej pozbawionym takich składników jak sól). Przynajmniej dwa razy w tygodniu należy stosować odżywki do włosów. Dzięki nim nabiorą one blasku, staną się wygładzone i będzie je można łatwiej rozczesać. Taką odżywkę warto położyć na wilgotne włosy i spłukać po 2-3 minutach letnią woda. Dzięki temu łuski włosa zostaną zamknięte.

Silniejsze działanie od odżywek mają maski do włosów. To dlatego, że zawierają silnie skoncentrowane składniki regenerujące i wzmacniające.

Żeby uzyskać naprawdę dobry efekt najlepiej po nałożeniu odżywki czy maski owinąć głowę ciepłym ręcznikiem. To sprawi, że łuski włosów otworzą się, a wszystkie składniki odżywcze i regenerujące zawarte w kosmetyku łatwiej wnikną do środka.