Przekrojowe badania przeprowadzone przez Tokyo University pokazują, że aktywność fizyczna w średnim wieku chroni organizm przez sarkopenią i ma wpływ na zachowanie sprawnych, silnych mięśni, a co za tym idzie – sprawności fizycznej.

 

Sarkopenia to zespół objawów, polegający na stopniowej utracie masy mięśniowej, co z czasem coraz bardziej utrudnia poruszanie się. Jej przyczyną może być także między innymi niedostateczna aktywność fizyczna (na przykład leżący tryb życia spowodowany chorobą).

Naukowcy przeanalizowali sprawność fizyczną 1000 osób w wieku minimum 65 lat: 651 kobiet i 349 mężczyzn. Wszystkie te osoby brały udział w badaniu dotyczącym osteoporozy i choroby zwyrodnieniowej stawów. Zmierzono między innymi siłę uścisku dłoni, prędkość chodu i masę mięśni szkieletowych. Badanych wypytano także o ich aktywność fizyczną.

Reklama
Reklama

Wanna pneumatyczna

Wanna pneumatyczna do kąpieli chorych w łóżku

Już za 430 zł.

 

Okazało się, że sarkopenia występowała u 13,8 proc. mężczyzn i 12,4 proc. kobiet. Liczby te wzrastały wraz z wiekiem uczestników badania. Czynniki, które decydowały o diagnozie, to test czynnościowy wstawania z krzesła, test stania na jednejnodze oceniający równowagę i ogólna ocena aktywności osób starszych.

Analiza pokazała, że regularne ćwiczenia wykonywane już w średnim wieku wiążą się z niższym występowaniem sarkopenii w późniejszych latach.

 

Źródło: medicalxpress.com


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz