ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Przekrojowe badania przeprowadzone przez Tokyo University pokazują, że aktywność fizyczna w średnim wieku chroni organizm przez sarkopenią i ma wpływ na zachowanie sprawnych, silnych mięśni, a co za tym idzie – sprawności fizycznej.

 

Sarkopenia to zespół objawów, polegający na stopniowej utracie masy mięśniowej, co z czasem coraz bardziej utrudnia poruszanie się. Jej przyczyną może być także między innymi niedostateczna aktywność fizyczna (na przykład leżący tryb życia spowodowany chorobą).

Naukowcy przeanalizowali sprawność fizyczną 1000 osób w wieku minimum 65 lat: 651 kobiet i 349 mężczyzn. Wszystkie te osoby brały udział w badaniu dotyczącym osteoporozy i choroby zwyrodnieniowej stawów. Zmierzono między innymi siłę uścisku dłoni, prędkość chodu i masę mięśni szkieletowych. Badanych wypytano także o ich aktywność fizyczną.

Reklama

 

Okazało się, że sarkopenia występowała u 13,8 proc. mężczyzn i 12,4 proc. kobiet. Liczby te wzrastały wraz z wiekiem uczestników badania. Czynniki, które decydowały o diagnozie, to test czynnościowy wstawania z krzesła, test stania na jednejnodze oceniający równowagę i ogólna ocena aktywności osób starszych.

Analiza pokazała, że regularne ćwiczenia wykonywane już w średnim wieku wiążą się z niższym występowaniem sarkopenii w późniejszych latach.

 

Źródło: medicalxpress.com