Kontrastowe badanie rezonansem magnetycznym (MRI) może pomóc lekarzom odróżnić reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) od łuszczycowego, co zapewni lepiej ukierunkowane i skuteczniejsze leczenie.

 

RZS jest długotrwałą chorobą powodującą stan zapalny stawów i otaczających je tkanek, podczas gdy łuszczycowe zapalenie stawów towarzyszy łuszczycy i najczęściej atakuje kolana, kostki oraz stawy stóp. W warunkach klinicznych odróżnienie jednego rodzaju od drugiego może być trudne, ponieważ ich objawy są bardzo podobne, a dostępne obecnie testy nie zawsze okazują się skuteczne.

Zespół pod kierownictwem doktor Niny F. Schwenzer z Tybingi przebadał 45 pacjentów. 31 z nich cierpiało na RZS, a 14 na łuszczycowe zapalenie stawów. Każdy przeszedł kontrastowe badanie rezonansem magnetycznym. Zakładano, że perfuzja (przepływ) kontrastu w obu przypadkach może być różna. W typowych warunkach różnice daje się zauważyć już po 15 minutach od podania kontrastu i są one dość istotne. Badanie przeprowadzono na niewielkiej grupie pacjentów, przy czym wystąpiło nakładanie się wartości perfuzji między obydwoma rodzajami zapalenia stawów, dlatego – choć nie można dowodzić, że sama metoda kontrastowego badania rezonansem magnetycznym wystarcza do postawienia diagnozy – wyniki uzyskane przez niemieckich naukowców są obiecujące.

Reklama
Reklama

Wyciskarki

Wyciskarki soków z warzyw i owoców

W ofercie również prasy do tłoczenia oleju na zimno.

 

„W przeszłości leczenie pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów było oparte na terapii obowiązującej w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Wyniki ostatnich badań wykazują, że zarówno leczenie, jak i monitorowanie terapii musi być przystosowane do konkretnego typu zapalenia stawów – mówi dr Schwenzer. – Pokazaliśmy, że metoda kontrastowego badania rezonansem magnetycznym może odegrać ważną rolę w odróżnianiu łuszczycowego zapalenia stawów od RZS”.

Wyniki prac przedstawiono w artykule zamieszczonym w „American Journal of Roentgenology”.

 

Źródło: www.eurekalert.org


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz