Naukowcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach skonstruowali robota asystującego, który może wspomóc w pracy pielęgniarki w szpitalach zakaźnych.

 

– Inspiracja wypłynęła ze środowiska medycznego w oparciu o analizę sytuacji w służbie zdrowia – mówi prof. Marek Gzik, dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej.

Autonomiczny robot asystujący w szpitalach zakaźnych ma – według założeń konstruktorów – odciążyć pracowników służby zdrowia w zakresie wykonywania najprostszych, powtarzalnych zadań, a także wzmocnić prewencję zakażeń.

Urządzenie składa się mobilnej platformy, na której zamontowano robota kooperującego. Jest to robot, który wykorzystywany jest w standardowych aplikacjach w przemyśle. Nowa aplikacja została dozbrojona o dodatkowe moduły wykonawcze, takie jak termometr, kamera termowizyjna czy podajnik leków. Robot wyposażony został także w inteligentny system sterowania, pozwalający zdefiniować punkt startowy i punkt końcowy oraz wyznaczyć trajektorię, po której powinien się poruszać. W momencie, gdy napotyka na przeszkodę, sam modyfikuje trasę dojazdu tak, żeby bezpiecznie dotrzeć do celu.

– To doskonały projekt, szczególnie w dobie pandemii – mówi prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu, dr Mariusz Wójtowicz. – Urządzenie znakomicie wspomaga pracę pielęgniarki, ratownika i lekarza. Zwiększa bezpieczeństwo pacjenta i personelu. Robotyzacja to także korzyści finansowe dla szpitali poprzez wykorzystanie w zakresie dezynfekcji, higieny oraz określenia parametrów życiowych pacjenta. To również możliwość kontroli dystrybucji leków na oddziałach szpitalnych.

– Wprowadzenie takich robotów na pewno stanowi wielką szansę, by sprawniej zarządzać placówkami medycznymi i osiągać lepsze rezultaty w procesie leczenia – dodaje dr Przemysław Gliklich ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Biuletyn Politechniki Śląskiej

Żyj Długo