To bardzo rzadkie schorzenie genetyczne. Całą powierzchnię skóry chorego pokrywają łuski grubego naskórka o kształcie rombów i wielokątów, o ułożeniu przypominającym kostium arlekina, stąd nazwa jednostki chorobowej – rybia łuska arlekinowa. Ciało jest niemal zupełnie pozbawione włosów, gdyż szybko rosnąca skóra zakrywa cebulki, które nie mogą się rozwijać.

 

 Noworodki dotknięte tą chorobą rodzą się zwykle z niską masą urodzeniową, cierpią też na wywinięcie warg (erytrodermię) i powiek (ektropion). Inne objawy to między innymi spłaszczenie nosa, zmniejszenie lub zanik małżowin usznych oraz przykurcz mięśni.

Reklama
Reklama

Magnetoterapia

Magnetoterapia

bransoletki z tytanu :: pas lędźwiowy
opaska na kolano :: opaska na kostkę

 

Przyczyny

Schorzenie jest zazwyczaj wynikiem rzadkiej mutacji genów ABCA12, którą muszą nosić oboje rodzice (u nich występuje ona bezobjawowo). To powoduje, że u dziecka uszkodzony jest transport lipidów do zewnętrznych warstw skóry.

 

Kłopoty ze skórą

Ciało chorego produkuje komórki skóry w takim tempie, że naskórek staje się kilkakrotnie (nawet 10-krotnie) grubszy niż u zdrowej osoby.Skóra jest jasnoróżowa, gruba, sucha, jakby popękana. Gruba warstwa naskórka sprawia, iż organizm nie może się odpowiednio wychłodzić. Temperatura ciała jest więc wyższa niż u zdrowego człowieka, a chory traci ponad sześć razy więcej wody.

 

Leczenie

Leczenie jest jedynie zachowawcze. Stosuje się nawadnianie, pielęgnację skóry i błon śluzowych. Podaje się również silne leki przeciwbólowe.

 

Rokowania

Zazwyczaj noworodki z tym schorzeniem wcześnie umierają (najczęściej w ciągu tygodnia) z powodu wyschnięcia skóry lub infekcji (sepsa). Często zresztą skóra, która zdążyła narosnąć w życiu płodowym, jest tak gruba, że uniemożliwia samodzielne oddychanie. Choroba powoduje, że oczy zapadają się i robią się czerwone.

Jeżeli dziecko z rybią łuską arlekinową przeżyje pierwszy rok, dalsze rokowania są nieco bardziej optymistyczne (kilka – kilkanaście lat życia).

 

Statystyki

Na świecie zanotowano dotąd ponad 100 przypadków tej choroby. Zauważono, iż częstotliwość jej występowania wzrasta w zamkniętych społecznościach, gdzie w związki wchodzą bliscy krewni.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz