Rośnie na stokach wąwozów w Andach oraz w lasach tropikalnych Amazonki i posiada niezwykłe właściwości lecznicze. Sangre de drago, bo o nim mowa, to cudowne drzewo, które za sprawą posiadanych składników jest zdolne do samoregeneracji i jako pierwsze odradza się w zniszczonym lesie tropikalnym. W Ameryce Południowej jest znane i cenione od stuleci. Do nas jego sława dotarła stosunkowo niedawno. Stanowi składnik suplementów diety, ale jest także wykorzystywane w kosmetologii.

 

Sangre de drago (Croton lechleri Muell. Arg.) należy do rodziny wilczomleczowatych. Jest drzewem rosnącym w Andach oraz w lasach tropikalnych dorzecza Amazonki. Jego wysokość dochodzi nawet do 20 metrów, a średnica osiąga zaledwie 30 centymetrów. Liście sangre de drago są duże o sercowatym kształcie i jasnozielonym kolorze. Z kory po jej nacięciu wypływa żywica (sok mleczny) o ciemnoczerwonym zabarwieniu, często nazywany smoczą krwią. Jej smak jest cierpki i kwaśny.

Najcenniejsze substancje pozyskuje się głównie z kory i liści, a także z żywicy. W medycynie ludowej mieszkańców Ameryki Południowej roślina ta jest wykorzystywana od stuleci i cieszy się wciąż niesłabnącym powodzeniem. Sangre de drago jest jednym z pierwszych drzew, które odradza się w zniszczonym lesie za sprawą niezwykłych zdolności regeneracyjnych, które posiada.

Reklama

 

Zastosowanie w kosmetyce

Ze względu na swoje właściwości sangre de drago jest składnikiem wielu preparatów kosmetycznych. Zawartość taspiny oraz stymulacja fibroblastów sprawiają, iż roślina ta posiada właściwości regeneracyjne, przeciwzapalne, ujędrniające oraz poprawiające teksturę skóry. Naturalne pigmenty zawarte w sangre de drago poprawiają koloryt i są polecane zwłaszcza osobom o jasnej karnacji. Fibroblasty odpowiadają również za procesy syntezy włókien kolagenowych oraz elastyny. Dodatkowo roślina ta ma właściwości antyoksydacyjne, opóźnia procesy starzenia oraz neutralizuje wolne rodniki, co czyni ją wysoce pożądaną w świecie kosmetologii. Sangre de drago stało się składnikiem wielu kremów, maści oraz balsamów przeznaczonych dla każdego rodzaju skóry, zwłaszcza dla cery wrażliwej oraz skłonnej do podrażnień i atopii. Kosmetyki te są idealne także dla osób z trądzikiem i zmianami skórnymi. Kremy z sangre de drago chronią i odbudowują naturalny płaszcz lipidowy skóry. Stanowią barierę ochronną dla szkodliwych czynników zewnętrznych, przyśpieszają gojenie się ran oraz działają antyseptycznie.

Żyj Długo