Czasami na ciele pojawiają małe plamy o czerwonym lub fioletowym zabarwieniu. To małe, podskórne wylewy (wynaczynienia) nazywane wybroczynami.

 

Wybroczyny pojawiają się także na błonach śluzowych. Powstają na skutek uszkodzenia naczyń włosowatych i drobnych tętniczek. Czasami do utworzenia się wybroczyn dochodzi w wyniku wzmożonego wysiłku fizycznego (na przykład w czasie porodu), podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, po silnych atakach kaszlu lub wymiotach. Wybroczyny mogą się również pojawić u noworodków po przejściu przez kanał rodny.

Reklama
Reklama

Wyciskarki

Wyciskarki soków z warzyw i owoców

W ofercie również prasy do tłoczenia oleju na zimno.

 

Jak rozpoznać, czy zmiana na skórze to wybroczyna, czy może zmiana rumieniowa? Najlepiej po prostu mocno ścisnąć miejsce ze zmianą. Jeśli plama nie zblednie i wciąż będzie miała silną barwę, jest to zmiana wybroczynowa. Jeśli plamka odbarwi się, są to rozszerzenia naczyń krwionośnych.

Niewielkie wybroczyny mogą zwiastować między innymi zatrucie, niedotlenienie, skazę krwotoczną czy awitaminozę C.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz