ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Czasami na ciele pojawiają małe plamy o czerwonym lub fioletowym zabarwieniu. To małe, podskórne wylewy (wynaczynienia) nazywane wybroczynami.

 

Wybroczyny pojawiają się także na błonach śluzowych. Powstają na skutek uszkodzenia naczyń włosowatych i drobnych tętniczek. Czasami do utworzenia się wybroczyn dochodzi w wyniku wzmożonego wysiłku fizycznego (na przykład w czasie porodu), podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, po silnych atakach kaszlu lub wymiotach. Wybroczyny mogą się również pojawić u noworodków po przejściu przez kanał rodny.

Reklama

 

Jak rozpoznać, czy zmiana na skórze to wybroczyna, czy może zmiana rumieniowa? Najlepiej po prostu mocno ścisnąć miejsce ze zmianą. Jeśli plama nie zblednie i wciąż będzie miała silną barwę, jest to zmiana wybroczynowa. Jeśli plamka odbarwi się, są to rozszerzenia naczyń krwionośnych.

Niewielkie wybroczyny mogą zwiastować między innymi zatrucie, niedotlenienie, skazę krwotoczną czy awitaminozę C.