Skaling i piaskowanie zębów to dwa zabiegi, które się wzajemnie uzupełniają. Najczęściej wykonywane są podczas tej samej wizyty u stomatologa, po to, by dokładnie oczyścić zęby z kamienia, osadów i przebarwień. Często połączone są z fluoryzacją.

 

Skaling to nowoczesna metoda likwidacji kamienia nazębnego. Jest o wiele szybsza i skuteczniejsza niż mechaniczne sposoby polegające na użyciu frezujących wierteł stomatologicznych. Dokładnie usuwa złogi kamienia znajdujące się nad i pod dziąsłami, a wszystko za pomocą tzw. skalerów ultradźwiękowych.

Jakie są zalety tej metody? Przede wszystkim jest ona mniej inwazyjna, co oznacza, że dziąsła mniej krwawią. To wiąże się także z większym komfortem dla pacjenta, bo zabieg jest krótszy, mniej bolesny i bardziej dokładny.

Skaler jest urządzeniem, które wytwarza drgania o bardzo wysokiej częstotliwości – do kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę. Końcówka przenosi je na powierzchnię zęba, w efekcie czego kamień nazębny ulega pęknięciom i odpryskom i łatwo go usunąć. Są dwa rodzaje skalingu, zwykle wykonywane łącznie, podczas jednej wizyty: skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy. Ten pierwszy polega na usunięciu kamienia z korony zębów, drugi – z kieszonek dziąsłowych znajdujących się pod linią dziąseł.

Skaling najczęściej wykonuje się 1–2 razy w roku (choć zdarza się i częściej, a wszystko zależy od indywidualnych cech i predyspozycji do tworzenia się kamienia nazębnego). Regularne usuwanie kamienia zapobiega nie tylko chorobom przyzębia i próchnicy, ale także brzydkiemu zapachowi z ust.

Reklama

 

Piaskowanie

To kolejna metoda poprawiająca wygląd, a zwłaszcza koloryt zębów. Jest uzupełnieniem do skalingu. Tym razem usuwane są osady i przebarwienia powierzchni zębów powstałych wskutek takich czynników jak: palenie papierów, picie kawy, herbaty czy spożywanie niektórych pokarmów. Wykonuje się je za pomocą tzw. piaskarki i piasku stomatologicznego, który dociera w najmniejsze szczeliny zębowe. Zabieg kończy się polerowaniem powierzchni zębów, co utrudni gromadzenie się kamienia i osadów w przyszłości.

 

Fluoryzacja

To zabieg profilaktyczny zabezpieczający zęby przed próchnicą (nawet do 40 proc!). Polega na nałożeniu na czyste już zęby (pozbawione kamienia nazębnego, osadów i przebarwień) lakieru z fluorem. Wykonuje się to specjalnymi pędzelkami. Lakier pozostawiony jest na zębach przez pewien czas, co powoduje stopniowe uwalnianie się jonów fluorkowych. Zabieg może być przeprowadzony jedynie przez lekarza stomatologa, gdyż fluor w nadmiarze jest szkodliwy dla zdrowia. W warunkach domowych można jedynie stosować różnego rodzaju płukanki i pasty z fluorem, które zawierają niewielkie ilości tego pierwiastka.