Krwistoczerwone plamki na skórze występujące w postaci wysypki to częste objawy skazy krwotocznej. Krwawienia te mogą jednak występować nie tylko w obrębie tkanek i narządów, lecz także w układzie pokarmowym lub moczowo-płciowym, a nawet nerwowym. Jakie są objawy skazy krwotocznej i czy możną z nią skutecznie walczyć?

 

Skaza krwotoczna (łac. diathesis haemorrhagica), inaczej purpura, to predyspozycja (dziedziczna lub nabyta) do przesadnego krwawienia w warstwie tkanek, narządów oraz układów: pokarmowego, moczowo-płciowego oraz nerwowego.

 

Skazy krwotoczne można podzielić na cztery różne kategorie:

  • skazy naczyniowe, które są spowodowane niewłaściwym przebiegiem hemostazy naczyniowej,
  • skazy płytkowe, które są efektem niedoboru trombocytów,
  • skazy osoczowe, spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem układu krzepnięcia krwi w wyniku braku lub niedoboru osoczowych czynników krzepnięcia,
  • skazy mieszane lub złożone, do których dochodzi wskutek wielu różnych przyczyn.

Reklama

 

Objawy

Zmiany mają postać krwistych plam na skórze. Plamy te, zazwyczaj o średnicy 1–5 mm, często występują z takim nasileniem, że tworzą gęsto usianą wysypkę. Wysypka ta może się pojawić na dowolnej części ciała. Jest to spowodowane drobnymi podskórnymi krwawieniami. Jeżeli krwawienia te są silniejsze, na skórze widoczne są także zasinienia. Objawem skazy naczyniowej może być również występowanie bolesnych siniaków na nogach.

 

Przyczyny

Powodów występowania skaz krwotocznych jest bardzo dużo, począwszy od wad genetycznych i wrodzonych, aż po czynniki środowiskowe:

  • skaza naczyniowa wrodzona – niejednokrotnie jej przyczyną są naczyniaki; znacznie częściej ten typ skazy można zaobserwować u dziewczynek niż u chłopców.
  • skaza płytkowa – przyczyną jej występowania jest zbyt mała liczba trombocytów (poniżej 150 000/ul).
  • skaza osoczowa – przyczyną jest niedobór czynników powodujących krzepnięcie, znajdujących się w osoczu.

 

Leczenie

Leczenie skazy krwotocznej jest uzależnione od jej kategorii. I tak skazę naczyniową leczy się poprzez łagodzenie objawów choroby. Terapia skazy płytkowej jest zależna jest od typu małopłytkowości. Możliwe jest stosowanie leków sterydowych, przetaczanie koncentratu płytek krwi oraz przeszczep szpiku kostnego. Również w przypadku skazy osoczowej sposób leczenia dobiera się ze względu na jej rodzaj. Hemofilia typu A i B jest skazą osoczową wrodzoną – wówczas podaje się leki, które zwiększą krzepliwość krwi. Terapia skazy osoczowej nabytej, która najczęściej jest wynikiem powikłania po innej chorobie, polega na leczeniu choroby podstawowej.