Skolioza to dość powszechna wada postawy. Dotyka co dziesiąte dziecko w Polsce. Najbardziej wyrazistym sygnałem skoliozy jest niesymetryczne ułożenie łopatek. Jeśli jedna z nich jest bardziej wystająca lub nie leżą one na jednej wysokości, trzeba się zgłosić do ortopedy. Wada może doprowadzić do ucisku na narządy wewnętrzne, głównie na serce i na płuca, warto więc odpowiednio wcześnie zacząć ją leczyć.

 

Skolioza (łac. scoliosis, z gr. skoliós – krzywy) to wada postawy, zwana często „bocznym skrzywieniem kręgosłupa”. Jednak, wbrew nazwie, jest to skrzywienie trójpłaszczyznowe (trójwymiarowe). Towarzyszy mu skrzywienie w osi przednio-tylnej oraz rotacja kręgów wokół osi pionowej. Kręgosłup swoim kształtem przypomina literę C.

 

Przyczyny

Wada może być spowodowana wrodzonym defektem kostnym (na przykład wykształceniem tylko połowy kręgu), zaawansowanym zwyrodnieniem kręgosłupa czy nierównym napięciem mięśni przykręgosłupowych z powodu porażenia. Najczęściej przyczyna skoliozy faktycznie nie jest znana i wtedy wada jest określana mianem skoliozy idiopatycznej. Może ją spowodować uprawianie sportu, noszenie torby czy plecaka na jednym ramieniu, płaskostopie, koślawe kolana, zła pozycja przyjmowana podczas snu, różnice w długości kończyn dolnych czy przykurcz mięśnia biodrowo-lędźwiowego.

Reklama
Reklama

Jonizatory wody

Jonizatory wody

Woda alkaliczna w kilka minut. Już od 355 zł.

 

Objawy

Skolioza zazwyczaj nie boli. Osoby cierpiące na nią najczęściej zgłaszają się do lekarza, ponieważ martwią się wyglądem swoich pleców. Mogą też wystąpić inne objawy:

 • jeden bark lub biodro położone wyżej od drugiego;
 • jedna łopatka położona wyżej i bardziej odstająca niż druga;
 • tak zwany garb żebrowy, widoczny przy pochylaniu się do przodu. Jest to wynik tego, że po jednej stronie żebra są ustawione pod ostrzejszym kątem;
 • jedna z kończyn górnych jest dłuższa (ze względu na skręcenie tułowia);
 • niesymetryczna talia.

 

Najczęściej spotykane są:

 • skoliozy wrodzone – jest to dość rzadka postać związana z wrodzonymi wadami kręgosłupa. U pacjentów z wrodzoną skoliozą często rozwija się deformacja już po urodzeniu.
 • skoliozy nerwowo-mięśniowe – mogą się pojawić ze względu na słabość mięśni kręgosłupa spowodowaną problemami neurologicznymi. Są powszechne u chorych na dystrofię mięśniową lub porażenie mózgowe.
 • skoliozy zwyrodnieniowe (inaczej skoliozy dorosłych) – rozwijają się w późniejszym okresie życia, gdy zwyrodniałe stawy międzykręgowe i krążki powodują niestabilność kręgosłupa.
 • skoliozy idiopatyczne – najczęstsze. Rozwijają się głównie u młodzieży w momencie skoku pokwitaniowego. Ich dokładna przyczyna nie została do tej pory odkryta. Udowodniono jednak tło genetyczne.

 

Podział według Cobba

Do określania stopnia zniekształcenia kręgosłupa wykorzystuje się tak zwaną metodę Cobba. Podział skolioz według Cobba w zależności od przyczyny powstania:

 • skoliozy czynnościowe – wady postawy, które ustępują, gdy pacjent leży;
 • skoliozy strukturalne – gdy występuje zmiana w budowie anatomicznej organizmu;
 • skoliozy idiopatyczne – o nieustalonej etiologii.

 

Leczenie

Skolioza to skomplikowane schorzenie dotyczące całego organizmu, nie tylko kręgosłupa. Dlatego leczenie powinno być kompleksowe i starannie zaplanowane. W zależności od oceny klinicznej i wyników badań diagnostycznych, lekarz ustala plan leczenia skoliozy. Decyzję tę warunkują przede wszystkim dwa czynniki: dojrzałość kostna pacjenta i stopień krzywizny kręgosłupa.

Najczęściej lekarz kieruje pacjenta na odpowiednio dobraną gimnastykę korekcyjną. Skoliozę można też leczyć poprzez gorset korekcyjny lub operacyjnie.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 
Dodaj komentarz
Kocham konie.
Ja własnie mam kręgosłup w kształcie litery C, w podstawówce i gimnazjum miałam wielkie problemy ze zrobieniem przewrotu w przód i tył. A teraz jak za długo stoję lub jestem w pozycji klęczącej to mnie bardzo boli dolna część kręgosłupa. Także prawa łopatka bardziej mi wystaje niż lewa, mi jakoś pomaga jazda konna, ponieważ dzięki niej, trzeba siedzieć na koniu prosto, zauważyłam rezultaty, bardziej mi wchodzi ten kręgosłup, powoli staje się prostszy i te łopatki bardziej też zaczynają wchodzić. Zauważyłam, że dość często kręgosłup mi strzyka, jak się obrócę w bok.
Gość
Mam skoliozę, kręgosłup w kształcie litery C. Na w-fie jest bi bardzo ciężko wykonać przewroty.
Magduśa
Sama nie, ale przy zastosowaniu odpowiedniej gimnastyki, pływania i rehabilitacji, może.
Pyśka
Czy skolioza może minąć z wiekiem ??
kasia
najczęściej przy skoliozach wrodzonych występują wady narządów np serca czy układu moczowegoprzecz ytaj uważnie artykuł: wady postawy, tam jest tam objaśnioneprzyz nam że sama jestem zaskoczona tą informacją, bo żyję ze skoliozą prawie 40 lat i żaden lekarz mnie nie poinformował o takiej możliwości, żaden też nie ostrzegał że skolioza może być dziedziczna
Anna
Czy skolioza u osoby dorosłej ,która przybrała postać litery S - może być przyczyną powstania "wodonercza " ?