Naukowcy potwierdzili, że ból u niemowląt można zwalczać w „najsłodszy” sposób. Profesor Bonnie Stevens z Lawrence S. Bloomberg Faculty of Nursing and Faculty of Medicine jest głównym autorem artykułu „Zastosowanie sacharozy jako środka znieczulającego u noworodków przechodzących bolesne zabiegi medyczne”.

Pani profesor, będąca jednym z szefów badań naukowych z zakresu pielęgniarstwa i doświadczonym naukowcem pracującym w Hospital for Sick Children działającym przy uniwersytecie w Toronto, wyraziła nadzieję, że wyniki badania opublikowane w jej artykule przekonają opiekunów i lekarzy do stosowania rutynowo cukru jako środka niwelującego ból u niemowląt.

„Ból wywołuje wiele następstw – mówi profesor Stevens. – Wyniki naszych badań wskazują, że niewielka ilość sacharozy podana niemowlętom, które przechodzą pojedyncze, bolesne zabiegi (takie jak pobieranie krwi lub zastrzyki) ma działanie przeciwbólowe. Pracownicy służby zdrowia i rodzice powinni zrobić wszystko, aby chronić dzieci i stosować tę prostą metodę, dzięki której można skutecznie zmniejszyć odczuwany przez nie ból”.

Bonnie Stevens jest również dyrektorem Centrum Badań nad Bólem Uniwersytetu w Toronto – wspólnym projektem wydziałów stomatologii, medycyny, pielęgniarstwa i farmacji.

Korzystanie z sacharozy w celu uśmierzenia bólu u niemowląt to jedna z najczęściej badanych metod. Naukowcy z Kanady przeprowadzili jak dotąd najbardziej wyczerpującą analizę zgromadzonych danych – przejrzeli wyniki 44 programów naukowych, w których uczestniczyło ponad 3000 nowo narodzonych dzieci.

Pomimo 14 lat badań wykazujących, że niemowlęta są często narażone na bolesne zabiegi, w których nie stosuje się środków przeciwbólowych, oraz wystarczającej liczby dowodów na istnienie skutecznych sposobów zwalczania bólu, w procedurach zabiegowych nie wprowadzono istotnych zmian. Nieleczony ból w pierwszym okresie życia dziecka wywiera wiele negatywnych efektów i to zarówno natychmiastowych, jak i uwidaczniających się w późniejszym okresie – np. zwiększona wrażliwość i znacznie szybsza reakcja. Naukowcy przebadali najrozmaitsze zabiegi, jakim są poddawane niemowlęta na oddziałach neonatologicznych, i ustalili, że sacharoza jest bezpiecznym i skutecznym środkiem przeciwbólowym. Badania potwierdziły, że podawana dzieciom słodka woda skracała czas płaczu niemowląt i redukowała zachowania związane z odczuwaniem bólu, takie jak np. grymas twarzy.

Profesor Stevens zamierza nadal pracować nad tym zagadnieniem, aby określić optymalną dawkę sacharozy, a także sprawdzić, jak wygląda skuteczność tej metody w przypadkach wielokrotnego stosowania oraz kojarzenia z innymi lekami podawanymi najmłodszym pacjentom.

 

Źródło: www.physorg.com