Wakacje nad morzem, orzeźwiająca kąpiel w wodzie i całodzienny odpoczynek na plaży. Któż o tym nie marzy? Czy jednak zastanawiamy się, jaki wpływ na nasze ciało, skórę oraz włosy ma słona woda morska? Warto zapoznać się z zaletami i wadami oraz konsekwencjami zażywania długotrwałych kąpieli w zasolonej wodzie.

 

Plusy i minusy słonej wody

Kąpiel w słonej wodzie może mieć dobroczynne właściwości dla ciała. Woda morska ma działanie drenujące oraz wyszczuplające, a także poprawia ukrwienie i wygładza skórę. Natomiast jeśli chodzi o włosy, to – niestety – słona woda wpływa na nie niekorzystnie. Odczyn wody morskiej jest zasadowy, a włosy pod wpływem zasadowych roztworów pęcznieją. Włosy nasączone wodą morską pochłaniają więcej promieni słonecznych, które niszczą keratynę (podstawowy budulec włosa). Rozmiękczony włos łatwiej wchłania metale ciężkie, które uszkadzają jego strukturę.

Reklama

 

Ochrona przed szkodliwym działaniem morskiej wody

Najlepiej byłoby unikać moczenia włosów w morskiej wodzie, ale wiadomo, że nie jest to łatwe, gdy cały dzień spędza się na plaży, a upał doskwiera. Pamiętajmy, by słoną wodę spłukiwać wodą słodką. Jeśli opłukane włosy chcemy wysuszyć, najlepiej zrobić to w cieniu, a nie na ostrym słońcu. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków, które mają za zadanie chronić włosy przed szkodliwym działaniem słońca oraz wody morskiej. Preparaty te nakłada się przed wyjściem na plażę. Idealnie także sprawdzą się wszelkie nakrycia głowy, takie jak chusty, kapelusze słomkowe oraz czepki do kąpieli.

 

Pielęgnacja i regeneracja

Ważne jest, aby prawidłowo zadbać o pielęgnację włosów po kąpieli w słonej wodzie. Po powrocie z plaży należy umyć włosy delikatnym preparatem, na przykład łagodnym szamponem dla dzieci lub szamponem o działaniu kojącym. Po umyciu włosów nakładamy na nie maseczkę głęboko nawilżającą lub regenerującą włosy zniszczone. Kosmetyki te powinny zawierać witaminy A i E oraz kolagen.

 

Uwagi

Gdy podczas wakacji włosy zaczną w widoczny sposób robić się suche i matowe oraz będą tracić wilgoć, najlepiej wcierać w nie odrobinę olejku do włosów suchych i zniszczonych, silikonowego serum lub mgiełki z filtrami UV.

Żyj Długo