O tym, jak chronić słuch – mówi dr Anna Buła, specjalista otolaryngolog i alergolog.

 

Ucho to bardzo kunsztowny odbiornik fal akustycznych. Słyszymy dźwięki o różnorodnej skali natężeń – szmery, szelesty, szepty, tykanie zegara, huki wystrzałów, pracę silników odrzutowych…

Z wiekiem, niestety, słuch nam się pogarsza – nieodwracalnie! Za to zaburzenia słuchu w wieku dziecięcym to często jeszcze kłopoty przejściowe, z których większość daje się pokonać. Pod warunkiem, że będą jak najwcześniej rozpoznane i odpowiednio leczone.

 

– Lekarze biją na alarm – nasze dzieci w wieku dorosłym będą miały słuch staruszków! Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach pod Warszawą wykazały, że co piąty polski pierwszoklasista ma kłopoty ze słuchem, a dwoje–troje nowo narodzonych dzieci na tysiąc ma poważną wadę słuchu…

– Jest to niestety smutna prawda. Na szczęście jednak, zarówno u noworodków, jak i u dzieci starszych istnieje możliwość diagnostyki niedosłuchu. Badanie jest nieinwazyjne i pozwala w szybki i prosty sposób wykryć wadę. Od wielu lat wszystkie noworodki są objęte programem wczesnego wykrywania wad słuchu. U każdego nowo narodzonego dziecka, jeszcze w szpitalu, jest wykonywane badanie słuchu i – jeśli zajdzie taka potrzeba – od razu dzieci te objęte są specjalistyczną opieką laryngologiczną. W miarę dojrzewania dziecka badania słuchu są powtarzane.

Reklama
Reklama

Okulary ajurwedyjskie

Okulary ajurwedyjskie

damskie :: męskie
dziecięce :: z przesłonami

 

– Patronat nad przesiewowymi badaniami słuchu, zarówno u noworodków, jak i u dzieci starszych sprawuje prof. Henryk Skarżyński – kierownik Instytutu. Pani współpracowała z profesorem…

– Miałam zaszczyt być koordynatorem wojewódzkim (we Wrocławiu) Systemu Powszechnych Badań Słuchu przygotowanego właśnie przez zespół prof. Skarżyńskiego. Badania były wykonywane u ok. 5000 dzieci z klas I–VI. Ok. 10% badań przyniosło wynik pozytywny, tzn. zostały wykryte nabyte zaburzenia słuchu, które z powodzeniem poddają się leczeniu, jeśli oczywiście są odpowiednio wcześnie wykryte. W przypadku zbyt późnego zdiagnozowania wymagana byłaby rehabilitacja w aparatach słuchowych. Dzieci, u których choćby tylko podejrzewano niedosłuch, zostały objęte dalszym leczeniem specjalistycznym. Należy pamiętać, że to właśnie od szybkiego podjęcia leczenia zależy jego powodzenie.

 

– Dzieci rzadko same przyznają się do tego, że gorzej słyszą – a przecież m.in. od sprawnie działającego narządu słuchu zależy prawidłowy rozwój głosu i mowy dziecka, opanowanie odpowiednich form językowych i postępy w nauce…

– Prawidłowy rozwój psychomotoryczny dziecka zależy m.in. właśnie od dobrego słyszenia. Dziecko niedosłyszące ma problemy z nauką prawidłowego mówienia, zaburzony rozwój mowy, jest pobudzone, niespokojne, czasem wręcz agresywne. Ogólnie ujmując – ma problemy z komunikowaniem się z otoczeniem. Istotne jest to, że właśnie niewielkie ubytki słuchu, rzędu 20–40 decybeli mają znaczenie w opóźnieniu rozwoju mowy dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Pragnę jeszcze raz podkreślić, że odpowiednio wcześnie wykryty niedosłuch jest całkowicie wyleczalny. Dlatego tak ważne jest wyczulenie rodziców na to, aby zwracali uwagę na niepokojące sygnały u dzieci. Większość rodziców nie zdaje sobie bowiem sprawy z kłopotów ze słuchem u swoich pociech …

 

– Jakie są te niepokojące objawy, które powinny skłonić dorosłych do wizyty z dzieckiem u lekarza laryngologa czy audiologa?

– Najbardziej typowe to: podgłaśnianie telewizora, brak reakcji na dźwięk dzwonka do drzwi i pukanie, nieodpowiadanie na zawołania, nieprawidłowe mówienie – czyli przekręcanie wyrazów. U dzieci starszych może to być nieprawidłowa pisownia – ponieważ dziecko tak pisze, jak słyszy. Takich sygnałów, w zależności od wieku dziecka, może być wiele – ale najważniejsze jest, aby dorośli jak najszybciej je wychwycili i zgłosili się do laryngologa.

 

– Kiedy jest najodpowiedniejszy wiek na badanie słuchu?

– Bardzo dobrym okresem na wykonanie kontrolnego badania słuchu u dziecka jest wiek 6–7 lat, kiedy dziecko idzie do szkoły czy też jest już w zerówce, oraz zawsze po infekcjach górnych dróg oddechowych, które to najczęściej są przyczyną niedosłuchów wtórnych u dzieci. U dzieci starszych i u osób dorosłych najczęstszą przyczyną niedosłuchu jest działanie hałasu. Profilaktyka polega na wykonywaniu badania audiometrycznego.

 

– Jakie wady i zaniedbania w okresie rozwoju dziecka mają decydujący wpływ na kondycję jego słuchu w wieku dorosłym ?

– Najczęstsze przyczyny pogarszania się słuchu – nie tylko u dzieci – to przede wszystkim przebyte i nieprawidłowo leczone (lub niedoleczone) choroby bakteryjne, choroby wirusowe, zakaźne. Także urazy mechaniczne ucha, urazy akustyczne, czynniki toksyczne. Każdy z nich może doprowadzić nawet do całkowitej utraty słuchu.

Na szczęście mamy możliwość wczesnego wykrycia wszelkich wad słuchu u dzieci i potrafimy je prawidłowo leczyć. Dzięki temu większość niedosłuchów w wieku przedszkolnym i szkolnym jest całkowicie wyleczalna. To zazwyczaj niedosłuchy przewodzeniowe, związane z częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych (zwłaszcza katarami), wysiękowym zapaleniem ucha, przerostem trzeciego migdałka czy alergią. Odpowiednie leczenie farmakologiczne, a w razie potrzeby operacyjne – np. usunięcie trzeciego migdałka czy drenaż jam bębenkowych – daje gwarancję prawidłowego słyszenia.

U dzieci starszych ogromną rolę spełnia prawidłowa higiena słuchu. A więc: nieużywanie – a przynajmniej znaczne ograniczenie używania – słuchawek oraz unikanie głośnej muzyki. Jeśli prawidłowo zadbamy o ten nasz delikatny, bardzo kunsztowny odbiornik fal akustycznych, jakim jest ucho – do późnych lat życia będziemy mogli słyszeć nie tylko głośne bicie wielkich dzwonów, ale i ciche tykanie zegara…

 

Rozmawiała: Ewa Gil-Kołakowska


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
anuszek1
Wszystko brzmi bardzo fajnie, lecz zawsze jest tu jakieś ale ... umówienie się do laryngologa to droga przez mękę - ja z tym walczę już 3 miesiące (nikt nie odbiera telefonów, pani umawiająca chora, osoba na zastępstwie "jest gdzieś na terenie ośrodka" itd.) .... a potem mnie czeka już tylko odczekanie pół roku na umówioną wizytę i już 3 letnie dziecko może być zbadane ... a ja może od razu zacznę szukać terapeutki, bo przecież drugie nie dostanie skierowania jak mu teraz nic nie dolega ... więc "zawsze po infekcjach górnych dróg oddechowych" to jedna wielka fikcja (małe dzieci chorują średnio raz na miesiąc :sad: )