W Azji palmę kokosową okrzyknięto drzewem życia, a jej owoce z powodzeniem można nazwać źródłem zdrowia i urody. Zamknięta w skorupie młodego zielonego kokosa woda mogłaby zastąpić osocze krwi, gdyż ma ten sam poziom elektrolitów. Co jeszcze sprawia, że coraz częściej po nią sięgamy?

 

Palma kokosowa pobiera wodę korzeniami, a następnie przez pień transportuje ją do wnętrza owoców. Po takiej podróży woda kokosowa jest doskonale przefiltrowana i oczyszczona. To płyn nieskazitelnie czysty, nasycony wieloma cennymi witaminami i minerałami (takimi jak m.in. potas, wapń, fosfor, magnez, sód, chlorki, kwas laurynowy, witaminy B1, B2, B3, B5 i C).

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) nazwała wodę kokosową naturalnym napojem izotonicznym.

Reklama

 

Właściwości zdrowotne

Ze względu na swoje wartości odżywcze woda kokosowa to prawdziwy eliksir zdrowia i urody. Warto o niej pamiętać, układając swój jadłospis. Wspomaga odchudzanie. Jest płynem niskokalorycznym (19–24 kcal w 100 ml). W jej składzie nie ma glutenu, cholesterolu ani tłuszczu. Jest to szczególnie istotne dla diabetyków, gdyż pozwala utrzymać prawidłowe stężenie cukru we krwi oraz obniża poziom cholesterolu oraz ciśnienie tętnicze.

Woda kokosowa jest zalecana szczególnie dzieciom z nietolerancją mleka krowiego, gdyż nie zawiera laktozy. Znajdujący się w jej składzie w dużych ilościach kwas laurynowy wzmacnia odporność organizmu. Ponadto woda kokosowa to płyn silnie nawadniający, co jest szczególnie ważne dla osób intensywnie uprawiających wyczerpujące sporty. Reguluje gospodarkę wodną i pozwala na pozbycie się toksyn z organizmu. Zawiera też potas, który wzmacnia mięśnie, przeciwdziała skurczom i wpływa na prawidłowy rytm serca, oraz wapń odpowiedzialny za zdrowie kości i zębów.

Do zalet wody kokosowej należy zaliczyć również jej właściwości antywirusowe, antybakteryjne i przeciwgrzybiczne.

 

Wzmocnij urodę

Jednym ze składników o działaniu opóźniającym starzenie się skóry jest znajdująca się w zielonym kokosie kinetyna, która pozwala zapewnić skórze lepszą elastyczność i szybszą regenerację naskórka. Składnik ten bywa też używany do produkcji kremów i kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Ich stosowanie pozwala długo się cieszyć młodym wyglądem. W wodzie kokosowej znajduje się także magnez, który pomoże wzmocnić kondycję włosów i paznokci.

Woda kokosowa to również świetny tonik, który doskonale nawilża skórę. Dzięki zawartości kwasu laurynowego łagodzi świąd po ukąszeniu owadów, a także leczy drobne skaleczenia, wysypki i egzemy.