Widok osób smacznie chrapiących na kanapie może wskazywać na senną sielankę, ale niestety tak nie jest. Wręcz przeciwnie, chrapanie to zaburzenie utrudniające życie nie tylko osobie śpiącej, ale i wielki problem dla partnera. Według CBOS na chrapanie cierpi aż 13 milionów Polaków. Częściej dotyczy to mężczyzn niż kobiety. Jakie są przyczyny chrapania i metody leczenia tej przypadłości?

 

Chrapanie to najczęstsza dolegliwość występujące w czasie snu. Jego głośność może dochodzić do 70 decybeli, a taki głośny dźwięk wywołuje młot pneumatyczny lub głośna muzyka w dyskotece.

Reklama

 

Dlaczego chrapiemy?

W ciągu dnia mięśnie gardła pracują, utrzymując drogi oddechowe otwarte. U osoby śpiącej na plecach język cofa się, otwierają się usta, co powoduje zwężenie kanału nosogardła i gardła, a tym samym gorsze dotlenienie organizmu. Musimy znacznie intensywniej łapać powietrze i właśnie to mocne oddychanie powoduje drgania podniebienia miękkiego i nieprzyjemny dla uszu efekt akustyczny. Czasami zmiana pozycji spania przerywa te dokuczliwe dźwięki, ale są osoby, które chrapią zawsze i w każdej pozycji.

Przyczyną chrapania mogą być również stany zapalne gardła, polipy w nosie lub alergiczny nieżyt nosa. Przypadłość ta może przyczynić się do zaburzeń w układzie oddechowo-krążeniowym, jak np. przerost prawej komory serca czy nadciśnienie tętnicze, może też świadczyć o bezdechu śródsennym.

 

Objawy

Chrapanie powoduje, że sen jest przerywany, a organizm gorzej dotleniony. Po przebudzeniu osoba chrapiąca może odczuwać poranne bóle głowy, ogólne osłabienie, kłopoty z koncentracją i pamięcią, senność w ciągu dnia, a w konsekwencji obniżoną wydajność w pracy.

 

Co wpływa na chrapanie?

  • zaburzenia drożności nosa (skrzywienie przegrody, polipy, obrzęki)
  • przerost migdałków
  • wydłużone podniebienie i języczek
  • otyłość i spożywanie posiłku tuż przed zaśnięciem
  • palenie tytoniu
  • spożywanie alkoholu przed snem
  • zaawansowany wiek

 

Jak zapobiec chrapaniu?

  1. Zastosuj dietę redukcyjną
  2. Zrezygnuj z używek
  3. Jedz ostatni posiłek 2 godziny przed zaśnięciem.
  4. Wywietrz pomieszczenie, w którym śpisz.
  5. Idź spać zawsze o tej samej porze.
  6. Użyj preparatu ułatwiającego oddychanie (spraye, listki)

 

Leczenie

Osoby mające problem z chrapaniem powinny zgłosić się do lekarza specjalisty celem rozpoznania i ewentualnego wykluczenia przyczyn tego stanu. Na pewno nie można zlekceważyć chrapania, gdyż oprócz wrażeń dźwiękowych może rozwijać się zespół bezdechu sennego (Sleep apnea syndrom, SAS). Na czym on polega? Otóż, jeśli odgłosy chrapania nasilają się, a potem następuje chwila ciszy zakończona nagłym chrapnięciem, to właśnie jest bezdech. Odpowiada on za niedotlenienie tkanek, zmęczenie i senność w ciągu dnia. Poza tym bezdechy prowadzą do arytmii, nadciśnienia, przerostu prawej komory serca i zawału.

Przyczynę chrapania można również usunąć za pomocą zabiegu RFITT: Energia bipolarna Celon. Zabieg polega na użyciu bipolarnej elektrody – wykorzystującej fale radiowe oraz ultradźwięki. Przenoszą one drgania mechaniczne, wywołując pożądany efekt. Podczas zabiegu lekarz wprowadza w tkankę podniebienia miękkiego specjalną, delikatną końcówkę i pozostawia ją na kilka sekund, dzięki czemu uzyskiwany jest efekt zmiany kształtu podniebienia. Przez to usuwana jest główna przyczyna chrapania.