Różnica pomiędzy zwycięzcą Tour de France a zawodnikiem, który uplasował się na drugim miejscu może być bardzo mała – w zeszłym roku dwóch najlepszych kolarzy dzieliło zaledwie 39 sekund i to po ponad 90 godzinach spędzonych na rowerze. Kiedy liczy się każda sekunda, sportowcy uciekają się do najróżniejszych sposobów na zdobycie przewagi w zawodach – od stosowania aerodynamicznych rowerów z włókna węglowego po najnowsze produkty spożywcze.

 

Do arsenałów kolarzy chcących „urwać” kilka sekund z łącznego czasu wyścigu może trafić nowa, całkiem legalna i nieco zaskakująca broń: sok z buraków.

Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter wykazali, że picie soku z buraków może pomóc zawodowym kolarzom w skróceniu czasu przejazdu określonego dystansu. Jest to pierwszy eksperyment, który wykazał, napój ten może skutecznie działać w symulowanych warunkach wyścigowych.

W eksperymencie wzięło udział 9 kolarzy, którzy ścigają się w klubach. Zawodników poproszono o przejechanie na czas dwóch dystansów – ponad 4 km i 16,1 km. Przed każdym przejazdem zawodnikom podano sok z buraków. Nie powiedziano im jednak, że raz piją normalny sok z buraków, a raz placebo

Naukowcy monitorowali pułap tlenowy VO2 sportowców (ilość tlenu zużytego przez organizm) w trakcie przejazdu, aby upewnić się, że kolarze dają z siebie wszystko za każdym razem.

Reklama

 

Badania wykazały, że gdy sportowcy pili zwykły sok z buraków, ich siła (mierzona w watach) była wyższa dla takiego samego poziomu wysiłku, co sugeruje, że ich mięśnie i układ krwionośny pracowały z większą skutecznością. Średnio kolarze byli szybsi o 4 sekundy (2,8%) na dystansie 4 km i o 45 sekund (2,7%) na dystansie 16,1 km.

Profesor Andrew Jones, z Uniwersytetu w Exeter, który przewodniczył pracom badawczym, powiedział: „Po raz pierwszy udało nam się zbadać działanie soku z buraków i azotanów, które obficie w nim występują, w warunkach symulowanych zawodów. Badania wykazały poprawę osiągów, która na poziomie zawodów może stanowić dużą różnicę. Zwłaszcza w przypadku takich wyścigów, jak Tour de France, w których przewaga zwycięzcy nad pokonanym może być bardzo mała”.

Sok z buraków jest naturalnym źródłem azotanu, który jest uważany za aktywny czynnik wpływający na osiągnięcia sportowców.

Azotan powoduje dwa fizjologiczne zjawiska. Po pierwsze, poszerza naczynia krwionośne, redukując tym samym ciśnienie i zwiększając przepływ krwi. Po drugie, wpływa na tkankę mięśniową, redukując ilość tlenu, którą mięśnie zużywają podczas pracy. W połączeniu daje to zwiększoną wydajność wykonywania zadań fizycznych przez sportowca, niezależnie od tego, czy chodzi o wysiłek bardziej, czy mniej intensywny.

 

www.sciencedaily.com