Po okresie letnim nasze włosy wymagają szczególnej regeneracji i odżywienia. Wysokie temperatury, wiatr, morska woda z pewnością odcisnęły na nich trwały ślad. Jak skutecznie je odżywić i wzmocnić przed zimą? Czy drogie i profesjonalne kuracje w salonie kosmetycznym można zastąpić zabiegami samodzielnie wykonanymi w domu?

Maksymalna regeneracja

W salonie

W renomowanych salonach fryzjerskich oferowane są zabiegi odżywczo-regeneracyjne z wykorzystaniem profesjonalnych produktów znanych marek w postaci olejków lub masek. Mają one za zadanie w szybki i skuteczny sposób odżywić włosy. Efekt pojedynczego zabiegu utrzymuje się najczęściej od 3 do 5 myć. Włosy po nim stają się bardziej gładkie i tymczasowo odbudowane. Jednak musimy pamiętać, że jeden zabieg nie wystarczy, by w pełni je zregenerować.

 

W domu

W sklepach znajdziemy bardzo dobre kosmetyki do samodzielnego stosowania w warunkach domowych. Składem i jakością są porównywalne do tych profesjonalnych. Maskę nanosimy równomiernie na uprzednio umyte i osuszone włosy. Następnie wmasowujemy ją dokładnie i pozostawiamy na około 15–30 minut. Optymalny efekt uzyskamy, nakładając na włosy dodatkowo ciepły kompres. Po upływie wyznaczonego czasu spłukujemy włosy ciepłą wodą. Zabieg ten należy powtarzać co 3–5 dni.

Reklama

 

Sauna

W salonie

Sauna na włosy to zabieg, który ma zregenerować ich zniszczoną strukturę i zapewnić im maksymalne nawilżenie. W salonie włosy są dwukrotnie myte i płukane. Zostaje na nie nałożona ampułka zawierająca substancje odżywcze dopasowane do indywidualnych potrzeb. Następnie na 20 minut siadamy pod stojącą sauną fryzjerską, która skraca czas wykonywanych zabiegów chemicznych i wspomaga działanie preparatów pielęgnacyjnych. Na koniec włosy płucze się w chłodnej wodzie, aby zamknąć ich łuski.

 

W domu

W warunkach domowych możemy ten zabieg wykonać w bardzo podobny sposób. Włosy myjemy dwukrotnie delikatnym szamponem. Podczas mycia masujemy skórę głowy. Następnie osuszamy włosy ręcznikiem i nakładamy na nie maskę do włosów zniszczonych oraz foliowy czepek. Przez 20 minut trzymamy głowę nad miską z gorącą wodą. W niektórych sklepach można też kupić przenośną saunę do włosów lub czepek termiczny, które ułatwią nam to zadanie. Po wyznaczonym czasie płuczemy włosy w chłodnej wodzie.

 

Laminowanie włosów

W salonie

Laminowanie często jest nazywane ostatnią deską ratunku dla rozdwajających się i zniszczonych koloryzacją włosów. Podobnie jak w przypadku laminowania dokumentów, stosowane podczas zabiegu preparaty mają za zadanie stworzyć na włosach trwałą osłonę. Zabieg w salonie fryzjerskim trwa od 45 do 60 minut i polega na pokryciu włosów specjalną substancją ochronną, która sprawia, że stają się one odporne na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne.

 

W domu

W nieco tańszy sposób w zaciszu domowym można również przeprowadzić zabieg laminowania włosów, wykorzystując do tego żelatynę spożywczą. Potrzebną mieszkankę przygotowuje się z jednej łyżeczki żelatyny, którą rozpuszcza się w dwóch łyżkach gorącej wody, a następnie miesza z łyżką maski odżywczej do włosów. Miksturę nanosimy na całą długość włosów, owijamy je folią spożywczą oraz ręcznikiem i pozostawiamy na 45 minut. Po upływie wyznaczonego czasu zmywamy dokładnie mieszankę ciepłą wodą. Po takim zabiegu włosy powinny być gładsze i odporne na uszkodzenia. Pamiętajmy jednak, że zabieg laminowania żelatyną nie będzie równie spektakularny i trwały jak ten wykonany w salonie kosmetycznym.

Żyj Długo