Rozmowa z dr. hab. med. Markiem Moskałą, kierownikiem Kliniki Neurochirurgii i Neurotraumatologii CM UJ.

 

– Śpiączka – w języku łacińskim coma – znaczy: głęboki sen...

– ...a ten głęboki sen, a ściślej: brak świadomości siebie i otoczenia może wynikać z patologii lub być wywołany leczeniem farmakologicznym.

– Podobieństwo zewnętrzne obu stanów uderza.

– To prawda. I tu, i tu chory jest bez kontaktu z otoczeniem. I tu, i tu muszą być wdrożone (z pomocą specjalistycznej aparatury) określone czynności medyczne, takie jak między innymi sztuczna wentylacja organizmu, wyrównanie zaburzeń metabolicznych i elektrycznych, podtrzymanie procesów oddychania, krążenia i żywienia. Różnice? Najbardziej chyba uwydatniona jest ta, że ze śpiączki patologicznej nie da się – tak jak z normalnego snu – chorego wybudzić, jak to się czyni w śpiączce farmakologicznej. Tę ostatnią na ogół (choć zależy to na przykład od tego, czy organizm jest młody, czy stary) utrzymujemy – przy uważnej kontroli ciśnienia śródczaszkowego, przestrzeganiu parametrów mózgu – około dziesięciu, czternastu dni.

– Coma jest – przeważnie – stanem niepamiętania niczego...

– Choć odmienny stan świadomości, ów „sen” bywa bardzo różny. Możemy na przykład spotkać się ze snem płytkim, takim, gdzie pacjent zachowuje odruchy (najczęściej ów stan obserwujemy w śpiączkach spowodowanych urazami głowy, gdy został uszkodzony lub ograniczony twór siatkowy, czyli fragment pnia mózgu, który reguluje procesy zachodzące w różnych częściach ośrodkowego układu nerwowego, aktywuje działalność człowieka). Śpiączka może być też głęboka i długotrwała, nawet do końca życia pacjenta. Albo może przejść w stan tak zwanego mutyzmu. I wówczas chory – żyjąc w swoim własnym świecie, odczuwając w jakiś sposób ból – z nikim się słownie nie podzieli przeżyciami, a uporczywie milczy – choć nie ma uszkodzonych ośrodków mowy. Jego bliscy – bywa że czasem i lekarze – o tych wewnętrznych przeżyciach „dowiadują się” jedynie wtedy, gdy dostrzegą mrugnięcie powieki chorego, łzę spływającą po jego policzku lub usłyszą dziwny pomruk.

– Pewnie wyrażający emocje.

– Reakcje u każdego chorego mogą być inne, bo różne są zaburzenia, uszkodzenia mózgu. Jedno jest pewne: to, że chory jest nieprzytomny, że leży jak kłoda, że ma zamknięte oczy i milczy jak grób, wcale nie znaczy, że nic nie czuje! On może odczuwać nie tylko większy lub mniejszy ból, ale i smak, i zapach, i ciepło czy zimno. Bo jeśli „pracuje” choćby tylko fragment mózgu, to ten odbiera bodźce przekazywane poprzez nerwy zmysłowe...

– Jak ocenia się głębokość śpiączki?

– Badaniem reakcji na ból, na działanie bodźców. Źrenice pacjenta też podpowiadają wiele. Rzecz jednak w tym, że dokładnych pomiarów głębokości śpiączki, także i owego odczuwania chorego mógłby dokonać jedynie odpowiedni detektor, specjalne czujniki podłączone do mózgu. A tak wysoce wyspecjalizowanym sprzętem lekarze w szpitalach nie dysponują. Co najwyżej naukowcy w instytutach badawczych.

Mamy XXI wiek, mamy tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny. Nasza wiedza – w dużej mierze dzięki Internetowi – otwarta jest na cały świat. A mimo to mózg dla wszystkich jest wciąż bardzo wielką tajemnicą. Proszę zauważyć: każdy z nas ma sny. Nikt do tej pory jednak nie stwierdził, że snów czy marzeń sennych jest pozbawiony człowiek znajdujący się w stanie śpiączki.

– Może być więc i tak, że u zdrowego człowieka – w wyniku jakiegoś urazu, przedawkowania leków, udaru itp. – dochodzi do patologii, która spowodowała utratę przytomności, ale nie zniszczyła ludzkich reakcji?

– Wiele lat pracuję w Klinice Neurochirurgii i Neurotraumatologii, która zmaga się z bardzo, bardzo trudnymi przypadkami chorób. I nieraz już widziałem, jak człowiek w śpiączce – u którego nie widać śladów życia ani żadnych reakcji – nagle potrafi poruszyć kciukiem czy powiekami, a nawet skręcić wzrok w stronę mu bliskiej mówiącej czy dotykającej go osoby. Dlatego uważam za nader ważne to, aby lekarze, pielęgniarki i rehabilitanci traktowali pacjentów w śpiączce nie jak warzywa – a jak ludzi zdrowych. Tyle że zamkniętych w pułapce własnego ciała.

– To tak jak w autyzmie?

– Tak. Dzięki leczeniu chory ma jednak szansę otworzyć się, wyjść ze śpiączki. Jego mózg – a ten, jak wiemy, potrafi tworzyć nowe połączenia neuronów, które mogą nawet ominąć miejsca uszkodzenia – znowu jest w stanie podjąć swoje funkcje i prawidłowo reagować. Tyle że nikt z lekarzy nie jest w stanie określić czasu, w jakim może się to wydarzyć. Tu chcę uzmysłowić, że patologia wywołana jakimś ekstremalnym wydarzeniem (uraz, nagły rozwój guza itd.) najczęściej dotyka ludzi na ogół zdrowych. Takich, którzy choć tracą przytomność (świadomość), to jednak nie mają zniszczonego mózgu.

– Tak było z czeskim narciarzem, Janem Mazochem, który po nieszczęśliwym skoku z zakopiańskiej Wielkiej Krokwi (w czasie Pucharu Świata w 2007 roku) trafił do krakowskiego szpitala, właśnie pod pana opiekę.

– Wprowadzenie narciarza z urazami mózgowo-czaszkowymi w śpiączkę farmakologiczną (w tej metodzie terapii z pomocą leków zmniejsza się na początku impulsy, bodźce zewnętrzne mogące stymulować mózg – a gdy jego obrzęk mija, to ogranicza się ilość leków na rzecz rehabilitacji polegającej między innymi na zwiększaniu stymulacji mózgu) zostało wówczas, bodaj po raz pierwszy w Polsce, spektakularnie nagłośnione przez media – mimo że my tę metodę leczenia stosowaliśmy w klinice już od wielu lat. Dlatego powiem tak: prawidłowo prowadzona rehabilitacja pacjenta w czasie śpiączki, odpowiednia stymulacja jego mózgu niepozwalająca na obumieranie komórek, może poczynić prawdziwe cuda. Sprzyjać im zaś z całą pewnością będzie troskliwa opieka osób bliskich – ich dotyk, ich czułe słowa, ich emocje mogące udzielić się choremu.

 

 

Rozmawiała Teresa Bętkowska

 

Dodaj komentarz
Jacek
Dzień Dobry! Dzisiaj o godzinie 5:45 wezwałem pogotowie do mojej babci, posiada ona chorobę taka jak: astma, wziewki nie działały do ustne więc wezwaliśmy pogotowie przyjechała dostała leki od lekarza z pogotowia ratunkowego, lecz one słabo działały. Zabrali babcie do szpitala była przez 30 minut na sorze po chwili została przewieziona na OIOM aktualnie lekarz powiedział, że jest stan jest krytyczny posiada ona śpiaczke farmakologiczną i dzisiaj mają ją wybudzać wieczorem, sprawdzą czy oddycha sama.. Jakieś porady macie, wyjdzie babcia z tego?
Gochnesss
Moj partner ma zlamana reke w dwoch miejscach, noge, miednice, kregoslup oraz zuchwe i bardzo mocno obite płuca. Jest w stanie krytycznym na oiomie w spiaczce farmakologiczne j od 10dni, zrobili mu drutowanie szczeki i poskladali reke i noge, przedwczoraj przestali podawac mu morfine. Wczoraj jak bylam u niego ruszal rekoma troche, lapal mnie za reke i jak do niego mowilam to na mnie patrzal i lecialy mu łzy. Ma drutowana szczeke takze buzi otworzyc nie moze. Pani doktor powiedziala, ze stan dalej jest bez zmian, nie rozumiem tego bo przeciez otwiera troche oczy i sciskal moja reke i patrzal jak mowilam.
SAMA
Widzę personel na oiomie w bydgoskim szpitalu już kilka dni , ale tak rozbawionej ,rozrechotanej grupy jeszcze nie widziałam. Na sali ogólnie jest głośno przez monitory, do których podłączeni są pacjenci, a one jeszcze rechoczą, jedzą spokojnie buły, zajęte są swoimi telefonami komórkowymi i z wielką łaska wpuszczą na oddział.Informacji żadnej nie chcą podać, a jak już pytam , to żadna dupy z krzesła nie podniesie i nie podejdzie bliżej tylko każdy z siedzących w kręgu ma coś do powiedzenia. Jest to obrzydliwe. O jakiej prywatności mówimy? nie ma nawet małego krzesełka przy łóżku- bo co? ,bo byśmy za długo siedzieli???? Po to chyba my, zdrowi żyjemy ,aby chorymi się opiekować w jakikolwiek sposób. Tak działa cała służba zdrowia , przykre , ale prawdziwe.
Małgosia
Sorry,ja też mam trudna i cięzka pracę,ale staram się ja wykonywać dobrze.Często sama wychodzę z inicjatywą...nie czekam aż zwierzchnik mi podpowie co robić lub jak robic.
j.s
praca na oddziale neurochirurgi jest cięzka i napewno nikt z tych co tak krytykują nie chcieliuby za zadne pieniądze tam pracowacj.s.j
Mirek
Wygląda na to że w całej Polsce szpitale z oddziałami neurologicznymi nie są profesjonalne.Wypowiem się na temat oddziału neurologicznego w Szpitalu ''Śniadeckim'' w Białymstoku.Oddział ten specjalizuje się w Polineuropatii( podane na stronie szpitala),a u mojego Taty choroba ta została rozpoznana dopiero po 7dniach! Przez 7 dni ordynator Zimnoch nie wiedział jaka jest przyczyna postępującego niedowładu nóg i rąk!!! I dopiero kiedy choroba posunęła się i zaatakowała twarz pobrano płyn mózgowo-rdzeniowy!Dopie ro wtedy rozpoznano chorobę!7 dni na rozpoznanie choroby w której się specjalizują ?Dla mojego Taty było za póżno! Choroba następnego dnia zaatakowała mięśnie oddechowe i po reanimacji tata zmarł !Po swoich doświadczeniach odradzam wszystkim pobyt w tym oddziale!
kkk
Polecam Klinikę w Katowicach - Ligocie. Szacunek, troska o pacjenta!!!!!!! !!!!!!
maria
wszystko co zostało napisane o krakowskim szpitalu to prawda.moj brat przebywał tam 3 tygodnie,kiedy został przewiziony na inny oddził-salę pooperacyjną - to był szok:smród i brud a pacjenci nie myci.pani salowa po starciu mopem glukozy z podłogi ,tym samym mopem i ta samą ciecz wytarła posadzkę w całej sali.stwierdziła ze przeciez wypłukała mopa.brak dyscypliny wsrod personelu,brud ,zachowanie personelu wobec chorych to winna kierownictwa.ten sam personel w prywatnym szpitalu nie miałby szans na pracę,
PP
Witam,Powyższy wywiad, który właśnie przeczytałam jest niesamowitym absurdem, niestety klinika w Krakowie nie bardzo ma się czym pochwalić jedynie kwestią braku dostępu do chorego,brak zainteresowania , odpowiedniej pielegnacją, wszystkiego jest brak, tłumacząc się kwestia zbyt małego personelu... i jak wyżej koledzy i koleżanki powiedzieli ochroniarze stoją i maja przykazany całkowity zakazu wpuszczania rodzin na oddział kliniczny na sale pooperacyjną, a żeby cokolwiek przynieść lub zostaiwć musi być konsultowane z lekarzem prawadzącym, który musi skonsultować to z ordynatorem - błędne koło, spychanie odpowiedizalnoś ci na wszystkich innych aby tylko nie na siebie....Mój tata leżał na tym właśnie oddziale, a my spędziliśmy tam ponad dwa miesiące mając nadzieję, która niestety oddział kliniczny w Krakowie nam odebrała, starając się za wszelką cene pozbyć się pacjenta. Jedynym oddziałem, który faktycznie robi coś dla pacjentów w takim stanie jak mój tata, jest OIOM na oddziale zakaźnym, w innym budynku, tam na prawdę jest prawdziwe zainteresowanie i działanie, które widać.... szkoda mówić i jakkolwiek się w tej kwestii wypowiadać.... ;/ jedyną motywacją dla takich ludzi jak oni byłoby aby to ktoś z ich najbliższych znalazł się na tamtym oddziale może wtedy zrobiliby coś aby zmienić ten syf który tam panuje.... jeszcze dużo mogłabym na ich temat powiedzieć, ale po co szargać sobie dodatkowo nerwy... bardzo jest to przykre....
Agnieszka
Popieram Annę mój brat miał operację leżał na sali operacyjnej tydzień nie mogliśmy do niego dojść ile picia mu zostawiłyśmy to na drugi dzień było tyle samo, masakra pielęgniarek nie przesadzam ale chyba z osiem w kantorku przy operacyjnej ale żadna nie wyjdzie do chorych choćby nawet po to żeby usta zmoczyć tym powiązanym jak u czubków pacjentom bo wolą śmiać się niż ich pilnować i w tyłku maja pacjentów. Że też ordynator tego nie widzi!!!!!!!!!! !
Anna
Przechwala się skoczkiem Mazochem , tylko niech powie dlaczego potem ten sam skoczek zawitał do kliniki do Polski już nie do Krakowa tylko do Bydgoszczy ? Bo tego profesorka miał dość i tego syfu na jego oddziale , nad którym nie panuje.I ten jego personel ,gdzie każdy mówi co innego , zakłamanie totalne , a pielegniarki z neurochirurgi to do zwolnienia wszystkie , dziennikarze powinni sie nimi zająć i przestrzegać przed takimi , życie ludzkie mają za nic , dopóki ich rodzin nie tyka.A to co mówi profesorek o odczuciach i doznaniach w czasie trwania śpiączki , to już człowieka krew zalewa , na klinice brak nawet morfiny , leki przeciwbólowe osobom w śpiączce nie są podawane wszystkim. I ta jego wypowiedź na temat troskliwej opieki rodziny , czułe słowa , dotyk , a ja sie pytam o czym on mówi , szpital zamknięty jak psychatryk , portierzy nie puszczają nikogo ,na pierwszym piętrze nawet ochronierz pilnuje , czego oni się tak boją , chyba tego , że leniwy personel niczego nie robi i nikt nie widzi , po prostu hulaj dusza , trezba tu być , by to zobaczyć na własne oczy co tu dzieje się. Pościeli po 4 dni nie ma , ludzie pod samymi kocami śpią , ciężko chorzy , a pampersy same wychodzą razem z sanitariuszkami i pielęgniarkami , no , bo te co pacjentom rodziny kupują , to rozdzielają wszystkim.