Ból w dolnej części brzucha, pieczenie przy oddawaniu moczu oraz uczucie parcia na pęcherz to pierwsze objawy informujące o toczącym się stanie zapalnym w pęcherzu moczowym. Wcześnie wykryte i odpowiednio leczone nie powinno spowodować przykrych powikłań. Z dużym skutkiem można sobie pomóc domowymi sposobami.

 

Zakażenie dróg moczowych powoduje stan zapalny pęcherza lub cewki moczowej. Dolegliwość ta częściej dotyka kobiet (co piąta kobieta przynajmniej raz do roku na to cierpi). Przyczyną zakażenia są bakterie, które zdążyły rozwinąć się w cewce moczowej, wywołując stan zapalny. Ryzyko zakażeń dróg moczowych może zwiększyć częste wstrzymywanie moczu, a także brak higieny osobistej.

Reklama

 

Co może pomóc?

 

1. Naturalne oleje pochodzenia roślinnego

Dobry rezultat przyniesie włączenie do diety takich produktów jak olej kokosowy oraz olej lniany. Ten pierwszy wzmacnia terapię ze względu na wysoką zawartość kwasu laurynowego o silnym działaniu antybakteryjnym. Olej lniany z kolei działa ochronnie i osłonowo na cały układ moczowy, uniemożliwiając szkodliwym drobnoustrojom przywiązywanie się do ścian pęcherza.

 

2. Witamina C i żurawina

Witamina C wzmacnia układ odpornościowy organizmu, dzięki niej mocz staje się bardziej kwaśny, co sprawia, że pęcherz moczowy staje się nieprzyjazny dla szkodliwych bakterii. Także żurawina zwiększa jego kwasowość, zapobiegając osadzaniu się bakterii na ściankach przewodu moczowego. Żurawinę można łączyć z innymi ziołami, aby jeszcze efektywniej walczyć z infekcjami dróg moczowych. Znakomicie sprawdza się jedzenie świeżych i suszonych owoców, a także picie soku. W czasie infekcji trzeba przygotować herbatkę z ziół. Należą do nich między innymi liście brzozy, liście porzeczki czarnej, jeżówka czy skrzyp. Po 15 min zaparzania herbatkę przecedzić i posłodzić miodem do smaku.

 

3. Soda oczyszczona

Wystarczy rozpuścić pół łyżeczki sody oczyszczonej w szklance wody i wypijać jedną szklankę mikstury 2–3 razy dziennie w godzinnych odstępach. Soda zmniejsza skutecznie zmniejsza dolegliwości związane z zakażeniem dróg moczowych, takie jak ból i pieczenie podczas oddawania moczu, i jak wcześniej wspomniane zioła niwelując jego kwasowy odczyn. Kuracja ta nie jest jednak wskazana podczas terapii antybiotykami, gdyż soda zmniejsza skuteczność leków.

 

4. Odpowiednia dieta i nawadnianie

Aby złagodzić, a w konsekwencji pozbyć się objawów zapalenia moczowego należy zwiększyć ilość wypijanej wody oraz moczopędnych naparów ziołowych. Pić co najmniej szklankę wody co godzina. Zwiększa to ilość wytwarzanego moczu, który wypłukuje z organizmu szkodliwe substancje. Dodatkowo do diety warto wprowadzić duże ilości warzyw, zwłaszcza brokułów, marchwi, ziemniaków ze skórką, kalafiora, selera i zielonej pietruszki. Pomogą również owoce, takie jak jeżyny, jagody, borówki amerykańskie, winogrona i arbuzy.

 

5. Ciepłe kąpiele i nasiadówki

„Nie siadaj na betonie, bo złapiesz wilka” – to powiedzenie naszych babć i mam ma więc swoje uzasadnienie. – Siadając na czymś zimnym, oziębiamy bowiem tę okolicę ciała podatną na podziębienie, bo pod wpływem zimna kurczą się drobne naczynia i dochodzi do zmniejszonej perfuzji naczyniowej (inaczej: przepływu krwi) w błonach śluzowych. Może to być przyczyną podatności na infekcje. Aby pozbyć się przykrych dolegliwości warto spróbować ciepłych kąpieli. Temperatura wody powinna wynosić 38–39 stopni Celsjusza, a sama kąpiel może trwać ok. 30 minut. Woda musi sięgać do połowy podudzi. Terapię można stosować 2–3 razy dziennie. Dobre efekty przynoszą również nasiadówki, czyli siedzenie w ciepłej wodzie z dodatkiem leczniczych ziół. Powinny one trwać ok. 30 minut, a optymalna temperatura wody to 35–36 stopni Celsjusza. Do przygotowania nasiadówki warto można zastosować rumianek, korę dębową, miazgę z cebuli, szałwię, nagietek oraz kwiat koniczyny. Po zabiegu zaleca się nałożyć ciepłe ubrania i wejść do łóżka. Zabieg powtarzać 3-4 razy dziennie.

 

6. Higiena

W okresie choroby zaleca się zachowanie szczególnej higieny okolic cewki moczowej i odbytu. Aby zapobiec nawrotom zakażeń u kobiet, które są szczególnie na nie podatne stosować napary z jeżówki i liście Barosma do przemywania tych części ciała. Nie należy używać perfumowanych żelów pod prysznic i środków do higieny intymnej, gdyż mogą one podrażniać drogi moczowe. Zaleca się nosić tylko przewiewną (bawełnianą) bieliznę.