Pracoholizm to jedna z plag współczesności, uzależnienie, które poważnie zaburza równowagę w naszym codziennym życiu. Jednak czasami trudno jest odróżnić, kiedy próbujemy tylko zaimponować szefowi, a kiedy wpadamy w spiralę perfekcjonizmu, zobowiązań i nadgodzin.

 

Dlatego psychologowie z brytyjskiego Nottingham Trent University oraz norweskiego University of Bergen przygotowali test, który pozwoli sprawdzić, czy tylko lubimy swoją pracę, czy raczej stała się ona niszczącym nas nałogiem. Test nosi nazwę Bergen Work Addiction Scale i składa się z kwestionariusza sprawdzającego zachowania charakterystyczne dla wszystkich rodzajów uzależnień.

Reklama
Reklama

Jonizatory wody

Jonizatory wody

Woda alkaliczna w kilka minut. Już od 355 zł.

 

Pracownicy otrzymują siedem stwierdzeń, co do których muszą się ustosunkować. Za każde z nich uzyskują odpowiednią liczbę punktów. Do wyboru mają odpowiedzi: nigdy (1 punkt), rzadko (2 punkty), czasami (3 punkty), często (4 punkty), zawsze (5 punktów). Oto te stwierdzenia:

  1. Zastanawiasz się, jak znaleźć więcej czasu na pracę.
  2. W pracy spędzasz więcej czasu, niż zamierzałeś.
  3. Pracujesz, aby pozbyć się uczucia winy, niepokoju, bezradności i depresji.
  4. Powiedziano ci, abyś skrócił czas pracy, ale nie posłuchałeś/aś.
  5. Stresujesz się, kiedy zakazuje ci się pracy.
  6. Z powodu pracy odsuwasz na dalszy plan hobby, rozrywki i aktywność fizyczną.
  7. Pracujesz tak dużo, że wpływa to negatywnie na twoje zdrowie.

Jeśli minimum cztery razy wybieramy odpowiedzi „często” lub „zawsze”, oznacza to, że możemy (chociaż sprawa nie jest przesądzona) już być pracoholikami.

 

Źródło: telegraph.co.uk


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 
Dodaj komentarz