Według najnowszych badań, niektóre powszechnie dostępne środki przeciwbólowe przyjmowane zbyt często lub w zbyt dużych dawkach mogą zwiększyć ryzyko zawału serca i udaru. Do takich wniosków doszli szwajcarscy naukowcy z uniwersytetu w Bernie, a ich spostrzeżenia opublikował „British Medical Journal”.

W ramach badań przeanalizowano 31 testów klinicznych, w których udział wzięło 116 tysięcy pacjentów powyżej 65. roku życia. Analizy dokonano pod względem wpływu, jaki na zdrowie pacjentów mają niesteroidowe leki przeciwzapalne

Badaniem objęto leki: naproksen, ibuprofen, diklofenak, celekoksyb, etorykoksyb, rofekoksyb i lumirakoksyb. Są one przypisywane w przypadku bolesnych, przewlekłych stanów, jak np. osteoporoza, i przyjmowane są przez pacjentów regularnie przez długi czas.

Okazało się, że ibuprofen zwiększał aż trzykrotnie ryzyko wystąpienia udaru, etorykoksyb i diklofenak czterokrotnie zwiększały ryzyko śmierci z powodu powikłań sercowo-naczyniowych, a r rofekoksyb i lumirakoksyb dwukrotnie zwiększały ryzyko zawału serca. Najmniej szkodliwy okazał się naproksen, jednak i tutaj wskazano na możliwość wystąpienia efektów ubocznych, na przykład problemów z żołądkiem.

W podsumowaniu uczeni podkreślili, iż nie ma potwierdzenia, aby którykolwiek z niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie miał negatywnego wpływu na układ sercowo-naczyniowy. Dlatego lekarze przepisujący te środki powinni brać pod uwagę ryzyko wystąpienia udaru i zawału serca.

 

Źródło: www.news-medical.net


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz