ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby jest poważnym schorzeniem występującym u około połowy osób cierpiących na cukrzycę i otyłość. Prowadzi do licznych powikłań – w tym do marskości wątroby i raka tego narządu. Do tej pory nie było na nie lekarstwa.

 

Wydaje się jednak, że właśnie ulega to zmianie. Jak wynika z badań na zwierzętach prowadzonych w ramach programu Maria Skłodowska-Curie – Horyzont 2020, regularne podawanie mastiki (żywicy z greckiego drzewa Pistacia lentiscus) może w znacznym stopniu zmniejszyć stłuszczenie wątroby, co umożliwi uczynienie tej choroby odwracalną. Wynika to z faktu, iż mastika obniża w organizmie poziom aminotransferazy alaninowej – enzymu, który towarzyszy powstawaniu stłuszczenia wątroby. Wydaje się, że pod wpływem mastiki podobny proces może zachodzić także u ludzi.

Do tej pory mastikę z powodzeniem stosowano w leczeniu schorzeń żołądkowo-jelitowych – wrzodów żołądka i dwunastnicy. Wiele wskazuje na to, że już wkrótce nauka uzna przydatność tego naturalnego surowca także w leczeniu stłuszczenia wątroby.

Źródło: Cordis. EU research results

Żyj Długo