Zdrowe, gęste i błyszczące włosy to marzenie każdej kobiety. Jednak nie wszystkie panie zostały tak obdarzone przez naturę. Niektóre borykają się z problemem łamliwych, suchych i matowych włosów.

 

Włosy dotknięte tym problemem można podzielić na dwie kategorie:

  • suche naturalnie (jest to częste na przykład u osób z włosami kręconymi);
  • suche wskutek zniszczenia zabiegami chemicznymi (farbowanie, trwała ondulacja) oraz fryzjerskimi (nagminne używanie lokówki lub prostownicy, częste suszenie włosów gorącym strumieniem powietrza).

 

Jak skutecznie rozpoznać problem?

Łuska przesuszonego włosa jest podatna na łamanie i rozdwajanie. Takie włosy są pozbawione blasku i elastyczności. Trudno się je rozczesuje (nadmiernie się plączą). Dobrze się układają jedynie po umyciu. To sprawia, że osoby z suchymi włosami często myją głowę, pogarszając tylko sytuację (częste mycie prowadzi do wypłukiwania sebum, czyli naturalnego lubrykantu skóry, wskutek czego jeszcze bardziej się ona wysusza).

Reklama

 

Czego unikać?

Osoby z przesuszonymi włosami powinny zaprzestać mycia głowy gorącą wodą. Do zabiegów pielęgnacyjnych najlepiej używać wody letniej, a do spłukiwania – zimnej. Nadmiar wody powinno się odsączać za pomocą delikatnego dotyku ręcznikiem, bez gwałtownego wycierania. Należy też unikać suszenia włosów suszarką. Dobrze jest pozwolić im schnąć w sposób naturalny.

A co z szamponami? Należy odstawić wszelkie kosmetyki do pielęgnacji włosów zawierające składnik SLS (z ang. sodium lauryl sulfate), czyli laurylosiarczan sodu, związek chemiczny powodujący przesuszanie włosów oraz mający działanie uczulające. Niestety, wielu producentów dodaje SLS do szamponów, gdyż dzięki niemu produkty lepiej się pienią. W drogeriach kosmetyki niezawierające SLS można najczęściej znaleźć na półkach z preparatami pielęgnacyjnymi dla dzieci.

Warto również unikać produktów zawierających wysuszający włosy alkohol.

 

Jak pomóc suchym i zniszczonym włosom?

Aby odbudować zniszczoną strukturę włosa, powinniśmy zadbać o jego nawilżenie.

Pomocne mogą się okazać maski do włosów, zwłaszcza te głęboko nawilżające i regenerujące. Należy je stosować po każdym myciu głowy.

Możemy również samodzielnie wzbogacić szampon lub odżywkę odrobiną naturalnych składników, takich jak miód, aloes czy gliceryna. Należy pamiętać, by po zastosowaniu szamponu bądź odżywki z takim „ulepszaczem” dokładnie spłukać włosy.

Bardzo dobre efekty przynosi olejowanie włosów. Polega ono na nawilżeniu ich kilkoma kroplami olejku o naturalnym składzie, na przykład arganowego, kokosowego lub migdałowego. Nie należy go nakładać bezpośrednio na skórę głowy, a jedynie na włosy. Po zabiegu olejowania musimy ponownie umyć głowę szamponem.

 

Jak długo trwa regeneracja?

Zazwyczaj odbudowa zniszczonych cebulek trwa około 3 miesięcy. Po tym czasie stan włosów powinien wrócić do normy.